Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '12

 
Kategori
Magazin
Okunma Sayısı
19478
 

Hazal Kaya-sız dizinin karın ağrısı bunlar

Hazal Kaya-sız dizinin karın ağrısı bunlar
 

Oyuncu endeksli yazı yazmayı sevmiyorum. Mümkün olduğunca da yazmamaya gayret ediyorum. Çoklukla bu tür yazılarda oyuncuya yapılan bir haksızlık görüyorsam yazıyorum. Bu sefer yazmamda bu yüzdendir.

Hazal Kaya oyuncudur, değildir, iyi oynar ya da oynamaz. Bunları bir kenara bıraktığınızda önemli bir gerçek geliyor karşınıza Hazal Kaya’nın ciddi bir hayran kitlesi olduğu. Kendisi topluma kabul ettirmiş mi? Ettirmiş. Sevdirmiş mi? Sevdirmiş.

O zaman soruyorum aldığı para ya da kaprisleri ki varsa kimi ilgilendirir. Yapımcılar toplumun sevdiği insanları her zaman tercih etmiyor mu? Ya da oyuncudur, değildir. Ekran halkın sevdiği popüler isimlere yer vermiyor mu?

Hazal’da bu isimlerden sadece biri.  

Çok genç bu sektöre ismini yazdırmış ve görünen o ki uzun yıllarda ismiyle anılacak.

O halde neden niçindir bu karalama?

Neymiş efendim Hazal sette hep kavga edermiş, neymiş efendim bekaret kontrolü istenen bir senaryoyu kendine yediremez, oynamazmış, neymiş efendim zam alınca susup diziye devam etmiş neymiş de neymiş…

Geçiniz.

Ayşegül Çidamlı Hazal’ın rol arkadaşı. Hazal’ın diziden ayrılmasının hemen ardından başladığı bu set arkası muhabbetlerini geçen hafta finalsiz kaldırılan dizinin hemen akabinde yenilemesi ve üzerine yeni eklemelerle bir magazin programında dile getirmesi ne kadarda iğreti.

Böyle yaparak ne kazandığını sanıyor anlamadığım gibi, nedir bu Hazal düşmanlığı gerçekten onu da anlamıyorum.

Bu söylemlerin arkasında ki gerçeği anlıyorum ama.

Söylediği şu son söz tüm bunları neden söylediğini anlatıyor aslında.

“Çok iyi giden bir işten kim gittiyse, haksızlık yaptıysa tokadı yer. Tokadı atan da seyircidir. Hazal'ı çok seviyorum. Ama bakın “Son Yaz” dizisi de tutmadı."

Evet, seyirci tokat attı ama Hazal’a değil, geçen sezon diziye final diyip son anda devam kararı alan ben final demedim diyen paraya doymayan yapıma tokat attı.

Adını Feriha Koydum dizisi malumunuz Hazal’dan sonra kan kaybetti en son “Emir’in Yolu” dizisi olarak devam ederken finalsiz kaldırıldı yayından.

Bu hazım edememişlik anlaşılan o ki kine dönmüş birilerinin isteğiyle ya da gerçekten kendi isteğiyle bu çirkin içi boş söylemlerle halkın karşısına geçiliyor.

MedYapım’ın kendi hatalarını Hazal’a yükleyişinin seyirciye kötü bir Hazal Kaya profili çizmenin ayak sesleri epeydir vardı ama bu kadar da ileri gidilmez yahu.

Sanki Hazal ilk kez bir dizide oynuyor gerçekle dizi arasındaki farkı anlayamıyor gibi birde aynı Çidamlı “Hazal’ı uyardım kızım bekaret kontrolüne gidecek olan sen değilsin ki, Feriha. Rolünle gerçeği karıştırma dedim” diyor.

Sanırım Çidamlı’ya Hazal hakkında yanlış bilgi vermişler. İlk kez bir dizide oynadığını sanıyor olmalı. Bu piyasaya yeni girdiğini düşünüyor ki böyle bir söylem sarf etmiş.

Birde Hazal’ı seviyorum diyor. Aman tanrım böyle sevgi düşmanıma verme. Seyirci Hazal’a tokadı vurdu söylemiyle yan yana nasıl sevgiden bahsedilir.

Kaldı ki bir oyuncu senaryoda tutarsızlık görüyorsa müdahale edebilmelidir. Etmiyorsa sorun vardır. Hazal böyle bir tavır sergilemişse alkışlanır yerilmez. TV dizilerinin topluma karşı sorumlulukları vardır Sayın Çıdamlı bu bilgiden eksiksiniz birçok bilgiden eksik olduğunuz gibi.

Bir dizi yapıldı ve bitti. İki yıl seyirciyi peşinden sürükledi. Üçüncü yıl tökezledi ve düştü. En sonda finalsiz kaldırıldı.

Burada suçu Hazal’a yıkmak, onu karalama politikalarına gitmek, toplumda Hazal Kaya’ya nefret kazandırmaya çalışmak ucuz numaralar.

Çünkü herkes her şeyin farkında. Dizinin bu hale gelmesinin tek sorumlusu ciddiyeti olmayan yapım firması yani MedYapım’ın kendisidir.

Seyirciyi tutarsız, ciddiyetsiz, saldırgan tavırlarıyla soğutmuş uzaklaştırmıştır. Var olan diziyi sadece Hazal Kaya hayranları izlemiyordu. Eğer Çidamlı’nın tezi doğruysa Hazal’ın gücüyle dizi bitmiş oluyor ve yine Çidamlı haklıysa Hazal’a rağmen “ Son Yaz” dizisi bitiyor. Ne yaman çelişki.

İkisi de aynı oyuncu ama iki diziye de fayda sağlamamış. Demek ki sorun Hazal’da değil. Sorun tamda yapımın kendisinde.

Bunu yapımın kendiside sorgulamıyor zaten. Gerçek suçluyu kendisinde aramayıp dışarıda arama yollarında.

Seyircisine bir final borçluyken onu bile yapmayan bir yapım, şimdi “seyirci çok istedi final yapacağız” derken bile samimiyetten uzakken, bir oyuncu üzerinden üstelik iki yıl kendisiyle çalışan bir oyuncu üzerinden pirim sağlamanın yollarında mı düşüncesini yaratıyor ortada dolaşan bu söylemler.

Hiç kusura bakılmasın ama akla sadece bunu getiriyor. Tarafı olmayan seyirci bile “afferim Hazal’a” diyor. Tarafı olan seyircide “hadi ya diyor Aşk-ı Memnu’da boynuzlanmak da kadın onurunu zedeliyordu onu nasıl oynadı” diyor.

Yani kimse yemiyor, yemedi bu söylemleri. İyisimi bu konuda art niyetli söyleyecekleri olanlar ağzını kapatsın zira artık herkes Feriha’dan bıktı. Yapım da üzerine düşen görevi yapıp ardında bıraktığı seyirciye finali yapsın ve arşivdeki biten diziler arasında yerine alsın.

Bu dizi artık herkese kus getirdi, bir dizi yaptınız ama suyunu çıkardınız… Ne diziymiş ama çizgi dizi… Asfaltı bozuk yol Emir’in Yolu…

oyatekin@gmail.com       

https://twitter.com/#!/oyatekin (@oyatekin)

http://yurthaber.mynet.com/yazarlar/tum/1/o.tekin35

OYA TEKİN / MEDYABEY.COM

Not: Burada yazılan tüm yazılarım elektronik imza ve zaman damgası güvencesi altında yasal hakları korunmaktadır. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilmeksizin izin alınmadan kullanılamaz.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:) dizide 'Sümüklü Feriha'ydı ama Hazal'a laf yok. Oğlumun aşkı. :) sevgiler.

Esma KAHRAMAN 
 30.12.2012 11:06
Cevap :
Sevgili Esma uzun zamandır merhabalaşamıyorduk. Hazal sayesinde merhabalaştık yine. Vallaha konu bekaret olunca ve Hazal'da buna duruş sergileyince duramadım. Feiha ile Hazal'ı karıştıranlar utansın. Demek oğlunun aşkı.:)) Sevgiler, iyi yıllar...  30.12.2012 13:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 561
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 3704
Kayıt tarihi
: 01.10.06
 
 

Milliyet Bloğa nasıl geldim ve nasıl yerimi aldım bilmiyorum. Sanırım uzun yıllar okuduğum bölüml..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster