Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1580
 

Hazeran Çiçeği ve özlemler..

Hazeran Çiçeği ve özlemler..
 

Birçok kişi belki resimdeki çiçeğin adını da kendini de bilmez. Pek bilindik bir çiçek değil anlayacağınız.. Sanki mensubu olduğu bir ailenin en eskilerinden biri gibi..

Ama ben tanışırım kendisiyle. O anneannemin bahçesine en çok ektiklerinden ve sevdiklerinden..

Nazlı ve edalı Hazeran Çiçeği kendileri… Renk renk çiçekleri başakları andırır. Düğün çiçeğigiller ailesindendir. Kırılgan dalları ve narin çiçekleri rüzgardan korunmak ister unutmayın. Gelin çiçeği olarakda dizayn edildiğini gördüm ve çok hoşuma gitmişti gördüğümde.

Delphinium, düğün çiçeğigiller (Ranunculaceae) familyasından bir bitki cinsi. Ayrıca hezarenve sarayçiçeğiolarak da bilinir. Anadolu'da bulunan 30 kadar Delphiniumtürü vardır. Bir kısmı üzerinde kimyasalaraştırmalar yapılmıştır. Tohumlarından önemli alkaloidler elde edilmektedir. Tamamen olgunlaşmis olan tohumları toplanır ve güneşte kurutulur. Tohumlarında uçucu ve sabit yağ ile alkoloidler bulunmaktadır. Tohumları çok zehirlidir. Veterinerlikte vücut parazitlerini öldürmekte ve ayrıca balık zehiri olarak da kullanılmaktadir.

 http://tr.wikipedia.org/wiki/Delphinium

O benim rahmetli olan tonton anneannemin tohumlarını gözü gibi sakladığı çiçeklerden biriydi..  Sadece bu bile, bu çiçeğin yerini gönlümde çok özel yapmaya yetiyor.. Anneme göre ise adı Halep sümbülü. Ama  hazeran çiçeği ismi sanki daha bir güzel geliyor. Gelinleri de andırdığı için belki de. Küçük masum bir bebek gibi..

Yazın küçük bir kızken koştuğum oynadığım çiçek dolu bahçede, bir su kuyusundan su tulumbası yardımıyla çekilen sularla sulanan güzel bir çiçek bu benim için.. Morlu, beyazlı ve pembeli.. Hepsi bir arada.. Rengarenk bir gökkuşağı gibi güzel.. Aralarında ona arkadaşlık eden iri beyaz papatyalarla birlikte..

Keşke bir fırsat verilse de zamanı geri almak mümkün olsa bu şans verilse.

Eskiye dönülebilse, bahçede görkemli kocaman bir dut ağacı ve küçük bir kızın en büyük dostu sırdaşı olan kiraz ağacının olduğu günlere. Ve yıkılmadan önceki haliyle ahşap merdivenli o eski taş evde uyanılacak bir sabah ve kalabalık olarak yapılacak bir kahvaltı sofrasında neşeli şen kahkahalar çınlayabilse…

Bütün kış okula giderken, sömestir de ve yaz tatilinde oraya gitmek en büyük hayalimdi.. Derslerimde başarılı olup güzel bir karneyle dedemin ve anneannemin ellerini öpmek ve köyün keyfini çıkarmak gibisi yoktu. Şimdi ki çocuklar bazı açılardan çok şanssız. Ben çok şanslı bir çocuktum.

Geceleri birazda korkardım gerçi baykuşların sesi ürkütürdü beni. Evin ahşap merdivenlerinden gece tek başıma inemezdim mesela.

Ama güneşin tepenlerin arkasından kendini göstermesiyle birlikte, yeniden kavuşurdum çiçekler ağaçlar ve hatta karınca yuvalarından oluşan o rüyalar alemine..

Anneannem ve dedem olsa yine. O çiçeklere dokunabilse ellerim.. Yeniden koklayabilsem üzerine konmuş arılardan korkarak ta olsa.. Dedem görmeden tırmandığım o dut ağacından meyve yiyebilsem yeniden, kıpkırmızı kirazları takabilsem kulaklarıma..

Ve umutlarım ve gelecek hayallerim.. Belki bunları yine yapabilirim doğacak çocuklarımla. Yaradan nasip ederse. Anneannem ve dedem olmadan aynı tadı alabilir miyim acaba? Yaşandıkça öğreneceğim şeyler hepsi.

Resimdeki çiçek çok güzel gerçekten, en azından benim için öyle.. Gören bilen de varsa bana hak verir mutlaka..

O da pek ortada görünmeyi çok sevmeyen insanlar gibi. Nazsız, niyazsız.. Ama o benim anılarımda, çok özel bir yerde..

Anneannemi ve dedemi hatırladığım, kiraz ağacıma ihtiyaç duyduğum yani kısacası yaşadığım sürece de hep anılarımda olacak… 

Şennur Köseli, Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okudukça aklıma babaannem (ninem derim hep öyle alışmışım :) ve dedem geldi tşk ederim. Güzel ve özel olan özleniyor ,hatırlanıyor veee çiçeklerde harika sayende isimlerini de öğrenmiş oluyoruz papatyamız ... Sevgimle :)

Tülay EKER 
 18.10.2014 14:44
Cevap :
Çok teşekkür ederin Tülay Hanım. Güzel anıları hatırlatıyorsam ne mutlu bana. Sevgiler..  18.10.2014 19:32
 

Çiçekleri çoook seviyorum ama bu çiçeği bilmiyordum teşekkür ediyorum Sevgilerimle.

Şennur Köseli 
 17.10.2014 20:40
Cevap :
Sevgili Şennur Hanım..Bu çiçeği genelde çok görmeyiz etrafta ama çok güzel değil mi? Saygılar..  18.10.2014 11:49
 

Merhaba..Anılarda gezinen..yaşamın sade doğal, sevgi yüklü duygu yüklü hatıralarını bize tüm doğalığıyla anlatan papatya tarlası...o çiçekler beni çocukluğumun anılarına götürdü ..Bizim köyün evinin bahçesine çocukken ekili oldğunu hatırlıdım..Güzel günlere selamlar olsun..Ebediyete uğurladıklarımıza rahmet olsun.

Birsen yn 
 17.10.2014 15:08
Cevap :
Merhaba Birsen Hanım, ne kadar güzel anlatmışsınız beni. Çok teşekkür ederim. Çocukluk ayrı bir güzel insanoğlu için belki de saf ve temiz duygularla küçücük yürekler büyüdüğü için o yaşlar daima kıymetli olacak bende. Çiçekleri anlatmak hoşuma gidiyor. Sizi de eskilere götürdüğüm için öutlu oldum. Sağlık ve afiyet diliyorum size.. Sonsuz sevgiler..  17.10.2014 17:27
 

Çiçekleri çok seviyorum. Hazeran çiçeği de ayrıca güzelmiş. Teşekkürler.

Erdal Ceyhan 
 16.10.2014 1:19
Cevap :
Ben teşemkür ederim Sayın Hoca m. Bende severim çiçekleri onları yazmak mutlu ediyor beni. Saygılarımla  16.10.2014 16:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 1191
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 740
Kayıt tarihi
: 02.05.14
 
 

İnsanları ve yaratılmış tüm canlıları severim. Yazmak amatörce de olsa hayatımda bir süredir var...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster