Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Şubat '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
4962
 

Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini Kim Kazanacak?

Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini Kim Kazanacak?
 

2019 yılında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimlerine 1,5 yıl süre olmasına rağmen  hükümet seçimleri 24 Haziran 2018 tarihine  çekerek  erken seçimin yolunu açtı. 

24 Haziranda  yapılacak seçimler kuşkusuz yeni bir sistemi de beraberinde getirecek. 24 Haziranda yapılacak seçimlerden sonra artık Türkiye’de başbakan olmayacak. Cumhurbaşkanı aynı zamanda başbakanın yetkilerini de üstlenecek.

Seçimlere İttifaklar Damgasını Vuracak
24 Haziranda yapılacak seçimlere  seçim ittifakları  damgasını vuracak. 

Yeni sistemde ilk turda Cumhurbaşkanı olabilmek için %50+1 oy almak gerekiyor.  Bu yüzden Ak Parti ve MHP ittifak yaparak %50+1 oy alıp seçimi ilk turda kazanmak istiyor.

İttifak ile ilgili hazırlanan yeni tasarı da siyasal partilerin ittifak yapmalarının önündeki engeller kaldırılıyor.

Hazırlanan yeni ittifak yasa tasarısına muhalefet partilerinden itirazlar da var.
Bazı muhalefet partileri getirilen yeni sistemde %10’luk seçim barajının korunmasının temsilde adalet ilkesiyle bağdaşmadığını iddia ediyorlar.

Ben de şahsen getirilen yeni sistemde seçim barajı olmasının doğru olmadığı kanaatindeyim.

İşte 24 Haziran  Seçimlerinde Olası İttifaklar ve Muhtemel Adaylar
İttifak yasa tasarısı bir yandan gündemi meşgul ederken diğer taraftan da olası ittifak senaryoları da gündemdeki yerini koruyor.

24 Haziran Seçimlerinde Olası İttifak Senaryoları ve Muhtemel adaylar konusunda şunlar söylenebilir:

İlk olarak seçimde Ak Parti ve MHP’nin ittifak yapacağı kesinleşmiş durumda.  Bu ittifaka BBP’ninde katılması bekleniyor. Saadet Partisi’ninde bu ittifaka katılması isteniyor ancak Saadet partisi bu ittifaka pek sıcak bakmıyor.

2. CHP seçimlerde HDP ile ittifak yapmayı aslında istiyor ama CHP ve HDP seçmeni bu ittifaka sıcak bakmayacağından dolayı resmi olarak CHP ile HDP arasında bir ittifak pek olası gözükmüyor.

3- İyi Parti ile Saadet partisi arasında bir ittifak yapılması çok muhtemel. İyi Parti ve Saadet Partisi’nde ortak bir cumhurbaşkanı adayı çıkarılması konusunda kafalar karışık.

Saadet Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski anayasa mahkemesi başkanı Haşim Kılıç’ın isimleri kulislerde konuşuluyor.

Saadet Partisi ve İyi Parti ortak aday olarak Haşim Kılıç ya da Abdullah Gül’ü aday olarak gösterebilir. Ancak Saadet Partisi’nin seçmen kitlesinde Abdullah Gül’ün bir karşılığı var mı? Abdullah Gül isminin milli görüş tabanında kolay bir şekilde kabul edilebileceği iddiası çok keskin olur.

Haşim Kılıç ile ilgili olarak da seçmen nezdinde çok tanınan biri değil. O yüzden bu isim üzerinde tartışmalar sürecek gibi görünüyor.

Öte yandan Erbakan Vakfı Genel Başkanı merhum Erbakan Hocanın oğlu Fatih Erbakan’da parti kurma hazırlığı içerisinde. Fatih Erbakan’ın kuracağı parti, Saadet Partisi seçmeni üzerinde etkili olabilir. Fatih Erbakan, şayet parti kurarsa hangi ittifakta yer alır?

AKP+MHP mi yoksa İyi Parti+Saadet partisi ittifakında mı yer alır? Bu sorunun yanıtı da Cumhurbaşkanlığı seçim sonucuna etki edecektir.

4-Seçimlerde HDP’nin kendisine yakın birkaç küçük sol parti ile ittifak yapması muhtemel. HDP, Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda iddialı bir parti değil. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2.tura kalması durumunda HDP seçmeni muhtemelen Erdoğan’ın rakibi olan adayı destekleme eğiliminde olacak.

5- CHP, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kılıçdaroğlu’nu aday olarak gösterirse ilk turda Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanma şansı neredeyse yok gibi.

Eğer seçimler 2.tura kalır ve Erdoğan ile birlikte Kılıçdaroğlu yarışırsa da Kılıçdaroğlu’nun hiç şansı yok.

CHP’de Kılıçdaroğlu dışında sağ seçmen kitlesinden oy alabilecek bir isim arayışı da var. İlhan Kesici gibi adayların isimleri kulislerde konuşuluyor. Bu tarz bir adayın da Erdoğan karşısında çok fazla şansı yok gibi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in adı da kulislerde konuşuluyor. Ancak bu isminde sağ seçmen nezdinde bir karşılığı yok.

CHP’de bir diğer formül ise İyi Parti ve Saadet partisi ile birlikte hareket ederek, HDP’li Kürt seçmenden de oy alabilecek ortak bir aday çıkarmak.

Bu çıkarılacak adayın da başkan yardımcıları olarak Saadet Partisi lideri  Temel Karamollaoğlu, İyi Parti lideri Meral Akşener ve HDP’li Ahmet Türk ve CHP Lideri  Kemal Kılıçdaroğlu‘nun isimleri dile getiriliyor.

Peki bu ortak aday kim olabilir?
Abdullah Gül?
Haşim Kılıç?
Ya da Mustafa Sarıgül?

İşte bu sorunun yanıtı 24 Haziran  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kaderini belirleyecek gibi görünüyor.


Dr.Ekrem ÇELİKİZ

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 94
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 9211
Kayıt tarihi
: 17.09.11
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi 2006 mezunuyum. İstanbul Üniversitesi'nde Radyo,Televizyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster