Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2905
 

HDP barajı nasıl geçti?

HDP barajı nasıl geçti?
 

http://www.internethaber.com/


% 10 barajını geçerek 80 milletvekili çıkaran HDP'nin alımış olduğu bu sonuç ülkenin değişik bölgelerinde sevinç, şaşkınlık veya öfke ile karşılandı.
 
Bu sonuç özellikle sosyal medyada tam bir fırtına kopardı, HDP'nin barajı CHP ve MHP'nin emanet oyları ile geçtiği şeklinde trajikomik iddalar öne sürüldü. Dolayısıyla CHP ve MHP'nin ne vatan hainliği kaldı ne de paralelciliği...
 
CHP ve MHP'den HDP'ye oy desteği verilmedi
 
Aradan geçen zaman zarfında ortaya atılan bu iddiaların her türlü akılcılıktan, mantıktan, bilgi veya belgeden tamamen yoksun olduğu görüldü. Ortaya çıkan sonuçları bir önceki milletvekili seçim sonuçları ile -matematik desteği ile- yorumlayacak olursak suçlanan iki partiden CHP'nin oylarında çok cüzî bir azalma, MHP'nin ise % 3 küsür civarında artış olduğunu net bir şekilde görülmekte diğer bir ifade ile bu iki partiden HDP'ye -barajı geçecek sayıda- oy desteği olmadığı ortaya çıkmaktadır. 
 
Peki HDP oylarını nasıl artırdı?
 
Bu sorunun yanıtını gene seçim sonuçlarının içinde bulabiliyoruz. AKP'nin son seçimde almış olduğu oy oranını bir önceki seçim sonucu ile  karşılaştırdığımızda- % 10 civarında- ortaya çıkan azalmanın aradığımız soruya yanıt olduğunu görüyoruz. Net bir şekilde ifade etmek gerekirse HDP'ye baraj aştıran oylar AKP seçmeninden gelmiştir. Bir adım daha ileri gidecek olursak hemen herkesin emanet olarak nitelediği HDP oylarının emanet olmadığı tam tersine AKP'de bulunan emanet oylarını geri aldığını söyleyebiliriz. Bu görüşü sağlam bir temele oturtmak için AKP'nin ve R.Tayyip Erdoğan'ın kürt sorunu hakkında önceki ve şimdi ki seçim dönemlerinde sergilemiş olduğu eylem ve söylemlere bir göz atmamız yeterli olacaktır.Son seçim döneminde önceki seçim dönemlerinde açılım denen süreci başlatan, ana dilde eğitime olur diyen, kürtçe TV'yi hayata geçiren, Habur sınır kapısını -ısrarla pişman değiliz diyen- PKK'lara açan anlayış gitmiş yerine "Kürt sorunu yoktur" diye kestirip atan bir anlayış sergilenmiştir. AKP'nin ve özellikle R.Tayyip Erdoğan'ın yaklaşımındaki bu değişiklik AKP'nin güneydoğu bölgesindeki kalelerini kaybetmesine neden olmuştur.
 
AKP              2011              2015
 
Diyarbakır           5                    1
Van                     4                    1
Ağrı                     3                    0
Şırnak                 1                    0
Batman               2                    1
Mardin                3                    1
Bitlis                    2                    1
Muş                    2                    1
Kars                   2                    1
Siirt                    2                    1
 
Güneydoğunun 10 ilinde gerçekleşen sonuçlara bakacak olursak  AKP'nin -sadece bu bölgedeki-  milletvekili kaybını net bir şekilde görebiliriz.  Bu bölgede AKP'nin kaybetmiş olduğu milletvekillerinin tamamını HDP çıkarmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aslında önemli olan seçim barajlarının siyasi istikrar yaratıcı bir önlem olmaya yetmediğini anlamış olmamızdır. HDP oylarının nereden geldiği tahmin edilebilse de kesin olarak bilinemez. Şöyle ki, AKP oylarının özellikle de emekli ve asgari ücretlilerden CHP'ye kaydığı ve yaklaşık aynı miktar oyun da CHP'den HDP'ye kaydığını da söyleyebiliriz. CHP'den HDP'ye kayan oy sahipleri çifte maaş ve asgari ücret beklentisi olmayan orta sınıf memur ve entelektüel seçkinliği olan CHP oyları pek âlâ olabilir. Tabi bir de bir buçuk milyon kadar yeni seçmenin tavrı da hesaba katılmalı. Bu yeni seçmen kitlesi bence büyük çoğunlukta hâlâ daha Gezi ruhuyla HDP ve CHP sempatizanı olarak ilk oylarını kullanmışlardır. CHP sempatizanlarının büyük çoğunluğu da AKP kindarlığıyla oyunu HDP'ye vermiş olabilir.

Muharrem Soyek 
 17.06.2015 9:55
Cevap :
Çıkan sonuçlar üzerinde çok sayıda senaryo üretmek mümkün. Ben klasik bir MHP seçmeni ile kemikleşmiş bir CHP seçmeninin HDP'ye bu ölçüde oy vereceğine inanmıyorum. Yazımın altında linkini vermiş olduğum 2011 - 2015 MV seçim çizelgesini MB yayınlamış olsa oyların seyrini- AKP'den HDP'ye akışı- net bir şekilde görebilecektik. Saygı ve selamlarımla  17.06.2015 20:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 262
Toplam yorum
: 1320
Toplam mesaj
: 253
Ort. okunma sayısı
: 1510
Kayıt tarihi
: 27.09.07
 
 

Anadolu'nun doğusunda sonradan ismi değiştirilen köylerden birinde zemheri zamanına denk gelen bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster