Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
362
 

HDP kapatılmalı vekilleri yargılanmalıdır

HDP kapatılmalı vekilleri yargılanmalıdır
 

PKK-HDP her mecrada iç içe


PKK’nın 20 Temmuz’da eylemlerine hız vermesiyle PKK’ya desteğini alenen arttıran, bölgede iki aydır ölen teröristler için gözyaşı döken ve devletin PKK’ya karşı yaptığı operasyonu durdurmak operasyonlarda büyük kayıp veren ve bunalan terör örgütünü rahatlatmak teröristlerin öldürülmesine mani olmak için şimdide açlık grevi ölüm orucu tutmaya başladılar.

Terör örgütünün siyasi kanadı, meclisteki temsilcisi HDP’nin alenen terör örgütüne destek verir açıklamaları ve Kandilin ağzından onların sözcülüğünü yapması anayasal bir suçtur. HDP’nin derhal kapatılması, vekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılarak terör örgütü üyesi olarak yargılanmalarının önü açılmalıdır.

HDP, bin yıldır bir arada yaşayan, 92 yıldır Cumhuriyet anayasasında her biri eşit hak ve özgürlüklere sahip birinci sınıf vatandaş olan ve genel olarak adına “Türk milleti” denilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını bu birliktelikten ayırmak ve etnik bir ayrıştırma içerisine sokmak istemektedirler. Özyönetim ve özerklik adı altında sunulan merkezi yönetimden ayrışarak kendi yönetimini ortaya koyma çabası bu birliği bozmak ve bir arada birlik içerisinde yaşayan vatandaşları ayrıştırmanın adıdır.

Sözde “Kürt sorunu”nun çözümü için hükümet yetkilileri ile oluşturulan “çözüm süreci” masasında Kürtleri temsil ettiklerini iddia eden. PKK’nın temsilcisi HDP’lilerin öncelikleri Kürt ve bölge halkının sorunları değil, bölücü başının yaşam koşullarının iyileştirilmesi, hürriyetine kavuşturulması ve terör örgütü yöneticileri ile teröristlerin akıbeti olmuştur.

7 Haziran seçimlerine Türkiye’nin partisi olma aldatmacasıyla giren ve marjinal sol ve etnik ayrımcılık peşinde koşan gruplar ile AKP’nin doğu ve güney doğuda gücünü kırmamak isteyen seçmenin oyları ile barajı aşarak meclise parti olarak giren HDP. Terör örgütü ile arasına mesafe koymak yerine, aksine terör örgütünün meclisteki temsilciliği ve sözcülüğü görevini ısrarla sürdürmeye devam etmiştir.

Çözüm süreci”ni silahlanma ve çatışmaya hazırlık süreci olarak değerlendiren PKK, 20 Temmuz’da harekete geçerek alçakça saldırılarına yeniden! Başladı. Bölgede hâkimiyetini ve kendi özyönetimini kurmak isteyen PKK terör örgütü, yaklaşık iki ay önce Nusaybin, Cizre, Silopi, Dargeçit’de hendekler kazarak, barikatlar kurarak ve sokaklara, caddelere, binalara patlayıcılar yerleştirerek başlattıkları ve halen Diyarbakır Sur’da devam eden çatışmalarda. Halkın yaşam alanları, evleri, dükkânları, işyerleri öncesinde tüneller, mevziler kazılarak sonrasında yoğun çatışmalar patlayıcı ve roketler ile kullanılamaz yaşanılamaz hale getirildi.

Türkiye’nin Kürt sorunu değil terör sorunu vardır.

Türkiye’nin Kürt sorunu değil terör sorunu vardır. Otuz yıldan fazladır bölge halkının insanca huzur ve güven ortamında, birlik ve beraberlik içerisinde yaşama haklarını kısıtlayan terör örgütü. Sözde “Kürt sorunu”nu ortaya sürerek Kürt kökenli vatandaşlarımızın temsilcisi olduklarını öne iddia eden. Ancak terör örgütünün sözcülüğünü ve terörün destekçiliğini yapan PKK bileşenli son adı Halkların Demokrasi Partisi (HDP)’nin artık maskesi düşmüş, inandırıcılığı kalmamıştır. Ancak yine de halkın etnik ve kültürel farklılıklarını kullanma, istismar etme yoluyla siyaset arenasında ve mecliste tutunabilmek için, her türlü oyunu sergilemektedirler.

Terör örgütünün, Kandil’in söylemlerini tekrar eden ülkeyi kan, iç savaş ve gözyaşı ile tehdit eden terör örgütünün siyasi yapılanması ve meclisteki temsilcisi HDP’nin bölge halkı üzerindeki egemenlik kurma, onların üzerinde terör ve terör örgütü üzerinden baskı yaparak terör örgütü ve arkasındaki güçlerin kirli emellerini gerçekleştirmelerinin önüne geçilmelidir.

Terör örgütü PKK’nın siyası uzantısı ve sözcüsü HDP şimdi her işi bırakmış, çatışmalarda daha fazla terörist ölmesin devlet operasyonları durdursun diye kendileri açlık grevi, ölüm orucu tutuyor, halkı hem bölgede hem de diğer şehirlerde operasyonları protesto etmeye, esnafı kepenk kapamaya, sokağa dökmeye çalışıyorlar.

Çatışmalardan bunalan, terör örgütü tarafından evlerinden kovulan, evleri işyerleri yakılıp, yıkılan ve kullanılamaz hale getirilen bölge halkı artık PKK’nın ve onun siyasi uzantısı HDP’nin gerçek yüzünü görmeye başladı. Halk ne PKK’dan korkuyor, nede HDP’ye güveniyor. Halk şimdi devletinin yanında yer alıyor, terör ve terör örgütüne isyan edip lanet yağdırıyor.

Terör örgütü PKK ve onun siyasi uzantısı HDP’nin bölge halkının üzerindeki baskını kaldırmak ve bu iki şarlatan oluşumdan halkımızı uzak tutmak için. Bölge il ve ilçelerinde halk tarafından sözü dinlenen itibar eden ve güvenilir kanaat önderlerinin tespit edilerek bir heyet oluşturulması. Bölgedeki sorun ve sıkıntıların bu kanaat önderleri heyeti ile devletin temsilcilerinin oluşturacağı adına artık ne denmesi uygun olacaksa bir koordinasyon kurulu oluşturularak sorunların çözümlenmesi sağlanmalıdır. Aslında bu konuyu henüz “Kürt sorunu” ortaya konulmaya çalışıldığı yıllarda görevde iken ilgili makamlara rapor etmiştim. Yine de geç kalınmış değildir. Bölge halkının güveneceği dayanacağı bir güce, bir kapıya ihtiyaç vardır. Buda ne terör örgütü PKK’dır, nede onun temsilcisi, sözcüsü HDP’dir. Bu devletin ta kendisidir. Otuz yıldan fazla bir süredir huzur görmeyen bölge halkının buna en çok ihtiyacı olduğu bir dönem içerisindeyiz.

İbrahim Halil SİPAHİ

03.02.2016/Adana

twitter.com/ihalilsipahi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 100
Toplam yorum
: 38
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1339
Kayıt tarihi
: 12.08.14
 
 

Adana'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adana'da Yüksek öğrenimini Konya Selçuk Üniversitesi Eğiti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster