Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '15

 
Kategori
Seçim
Okunma Sayısı
129
 

HDP ne yapmak istiyor? Türkiye Partisi olabildi mİ? Seçim sonrası HDP siyaset analizi

HDP ne yapmak istiyor? Türkiye Partisi olabildi mİ? Seçim sonrası HDP siyaset analizi
 

Türkiye'de demokratik, sosyal demokrasi, özgürlük adalet ve eşitlik söylemlerini en fazla ağzına alan parti HDP idi. Gerek Kürt seçmeni, gerekse CHP'den bıkan sol Türk seçmen gerekse Hükümetin Mecliste gücünü yitirmesi için mücadele veren Paralel Devlet yapılanmasının oyları ile HDP kendi tarihinde almadığı oyu alarak %13 ile dördüncü parti oldu.

Peki HDP Sırrı Süreyya Önder'in dediği gibi "Türkiyeli bir parti " olabildi mi? Görelim...

Ülkenin rahat bir nefes alması için siyasal yönetim sistemimizin Eyalet Anayasasına sahip Başkanlık sistemi olması gerek. İşin Eyalet kısmını Cumhurbaşkanı pek ağzına almazken HDP'yi de Başkanlık sistemi Eyalet Anayasası düzenlenmeden diktatörlüğe gideceğini biliyordu. Zaten bu endişe çokça dile getirildi. Bu refleksle HDP statükocu olmayan en çizgi belirlediği için bir çok insanın BATI'da CHP yerine ona oy vermesine neden olurken AK Partidende bir çok Kürt Muhafazakar küskünün oyunu aldı.

Sırrı Süreyya Önder her ne kadar "HDP Türkiye partisi olmuştur" desede Demirtaş'ın duruşu ve partinin koalisyonlara soğuk bakışı bunun tersini söylemektedir. Batı'dan oy isterken adalet özgürlük ve Türkiyelilik söyleleriyle oy alan HDP iş Türkiyeli olmak sorumluluk alarak koalisyonların birinde yer almaya gelince çark etti.

Peki HDP Ne istiyor? Kafasından ne geçiyor?

- Yahu Allah aşkına çözüm süreci sizin için önemsiz mi?

- Siz Türkiyeli parti olduğunu idia ederken Türkiyeyi geri götürecek AK - MHP koalisyonuna mı çalışıyorsunuz?

- PKK'nın silahları bırakmamasını sağlayacak, tekrar dağlarda kan akmasını başlatacak yola mı gireceksiniz? Ne çabuk unuttunuz dağlarda kan akmasını isteyen Tek Türkiye söylemlerinde ırkçılığı pompalayan adamların size gelip "Kürtler Ölüyor" batıya gidip "Kürtler Bölüyor" laflarını. Bunu gerçekten yiyormusunuz? Nasıl bir siyaset kafası bu?

- Sizler Hükümetle koalisyon kurmaya naz ede durun.  Aldığınız bu oyların AK MHP koalisyonunda hem eridiğine şahit olacaksınız hemde ülkeyi geriye götüren bir parti konumuna düşerek silahı eline yeniden almak zorunda olan ve İçişleri Bakanı MHP'li biriyle ne kadar anlaşacaksınız bakalım? Haaa nasıl olsa biz savaşa alışığız önemli değil Mecliste siyasal Kürtçü yolumuza devam ederiz dağlardada MHP'li jakoben Savunma bakanıyla ve Şehirlerde jakoben İçişleri bakanıyla vuruşuruz diyorsanız sizin bileceğiniz bir iş. Unutmayın ki size oyları emanet olan kitleler sizi hemen erken seçimde asıl oy yüzdeniz olan kemikleşmiş %8-9 aralığına çekiverir ve kala kalırsınız yaşlı adamın yeni twitter hesbı açıpta nasıl kullanacağını bilmez bakışları gibi.

HDP dağlarda ne acılı ailelerin yürekleri kaldığını biliyor. Bu süreç yarım kalmamalı. Demirtaş ve HDP SORUNUN ve ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN bir parçası değil ÇÖZÜMÜN bir parçası olmalıdır. MHP'nin oylarının artmasının nedeni AKP'ye küskün özlük haklarını yeterince alamamış kölluk kuvvetlerinin kendileri ve akrabalarıdır. MHP gerçekten zafer kazanmış değildir bu tamamen AK PArtinin polisi ve onun oy konusunda sadece %1 etkisi olduğunu sanma yanlışlığından kaynaklanmaktadır.

HDP'nin önünde gerçekten önemli bir fırsat geçmiştir. Ya çözüm süreci için devam diyecek yada Dumanlı gibilere verdikleri paralel destekten dolayı Koalisyona girmeme beklentilerinin bir kenara itilmesi gerek. Bir kere de Demirel gibi davranın. Bırakın geçmişi ve verdiğiniz sözleri de ülkenin menfaati için gerçekten barış ve adaleti getirecek Federal Anayasal Başkanlık sistemini zorlayın. Öcalan'ın hapisten çıkarak özgür siyaset yapmasını zorlayın. Yoksa böyle bir derdiniz de mi yok artık?

Size şartlı destek veren paralellerin TV Kanallarında ırkınıza ve haklarınıza yönelik düşmanca tutumlarını unuttunuz mu yoksa? 

HDP Türkiyeli bir parti olduğunu Türkiye'nin sorunlarını üstlenerek bir koalisyon protokolü şartnamesi hazırlayarak yürümesi gerek. Aksi taktirde sizler Paralellerle gizli antlaşma yaparak çözümsüzlüğün bir parçası olarak yerel kalmış şaibeli bir parti görünümü ve iddiasıyla kalakalcaksınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Kürtlerin şanssızlığı organik yapılarına çok ters bir siyasi parti olan HDP ile siyasette temsil edilmek durumunda kalmalarıdır. Bunun zararını görmekteler ve görecekler. Selamlar

SÜLEYMAN SIRRI 
 09.06.2015 13:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3610
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster