Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '08

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
1043
 

Hegel'in Dini Yorumu

Sanat duyular; din metaforlar; felsefe ise kavramlar aracılığıyla hakikate ulaşmaya çalışır.” ( Hegel )

 

Hegel’i, Darwin’i ve Marks’ı tersinden bile olsa birbirine bağlayan ortak bir bağ vardır. Bu güçlü anlayış bağının adı evrimdir.

 

Darwin’in evrim teorisi biyolojik olanla sınırlı iken; Hegel ve Marks’ın felsefesinde evrim geçiren şey, bizatihi tarihin kendisidir.

 

Marks; Darwin gibi materyalist olduğu için, tarihin maruz kaldığı evrim esnasında, nesnenin nesnelliğinde, öznenin özelliğinde gözlemlenen tekâmülü; herhangi bir maneviyat içermeyen tesadüfi bir diyalektiğin sonucu olarak yorumlar.

 

Oysa Hegel, olup biten her şeyin, Mutlak Aklın marifeti olduğuna inanır ve şunu ilave eder: Mutlak Varlık, Tarih ve Zaman özdeştir.

 

İşte bu yüzden, kendini tarihle özdeşleştiren Hegel’in felsefesinde zaman kavramı, canlı ve akıllı bir organizma gibi kıpır kıpırdır.

 

Söz konusu olan şey düşünmek olunca Hegel’in tutkusu sınır tanımaz. Onun düşünce sisteminde her şey, felsefi amaç için bir araçtan ibarettir. Buna dinler de dâhildir.

 

Hegel, dinleri sıralarken en üste Protestanlığı koyar. Çünkü Hegel’in gözünde en sonuncu büyük dini söylem olarak Protestanlık; dinler tarihinin şahikasıdır. Çünkü Mutlak, yeryüzünde surete bürünmüş ve anlam dünyasının Prensi İsa olarak zuhur etmiştir.

 

Filozofa düşen görev ise, insan zihninin eriştiği bu tanrısal merhaleden, mertebeden elde edilecek fazileti felsefeye aktararak, Mutlak Varlık'ın aklından geçenleri sezinlemek; hatta mümkünse onunla bütünleşip, yekvücut olmaktır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

enkaz... insan nedir sizce tanrının enkaz oluşturucuları mı. Ben tanrıyı değil insanı yargılamak taraftarıyımdır.. SEVGİMLE..

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 02.06.2008 13:45
Cevap :
Tanrı, eleştirenleri seçerken hangi esaslara göre hareket ediyor acaba? Sevgiler. Teşekkürler. Ali Nail.  10.06.2008 1:30
 

bir özetleme ile kıyaslama. İşte ustalık bunu yapabilmek olsa gerek! Zihninize sağlık. Dilerim ki çok okunsun...özellikle de gençlerimiz tarafından. Saygı ve selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 31.05.2008 13:15
Cevap :
Sevgili Ersin Bey, inanın, anlaşılmak da yazmak ve okumak kadar keyifli bir süreç. Bu zevki bana yaşattığınız için teşekkür ederim. Sevgiler. Ali Nail.  01.06.2008 21:58
 

Hegel ölüm döşeğinde en iyi öğrencilerinden birine şu cümleyi söylediği beyan edilir:"Beni bir tek sen anladın, sen de yanlış anladın"...onu daha iyi anlaya bilmek gayretindeyim. Emeğinize sağlık. Sevgi ve ışıkla, Ayna

Ayna 
 31.05.2008 13:01
Cevap :
Belki de dünyadaki varlık nedenimiz budur. Anlamak ve anlaşılmak. Kim bilebilir? Sevgiler. Ali Nail.  01.06.2008 22:00
 

Felsefe bana en uzak konulardan biri...Bir türlü sevememişimdir:) Ancak psikolojiyle ilişkilendiği sürece okuyorum malesef. Bu nedenle bilgi sahibi olmadığım konularda yorum yapmak istemiyorum. Yazılarınızı takip ettiğimi ve sayenizde bilgilendiğimi belirtmek isterim. sevgilerimle.

Kwan Yin 
 28.05.2008 12:43
Cevap :
Sevgili Kwan, beni okuduğunu bilmek öğrenme azmimi artırıyor. Tabi ki, yaşama sevincimi de. Sevgiler. Ali Nail.  01.06.2008 22:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 1207
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1093
Kayıt tarihi
: 13.09.06
 
 

1956 yılında doğmuşum. Tanrı Bilimi Eğitimi aldım. 78 kuşağından olmanın verdiği şevkle olsa gerek;..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster