Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '08

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
737
 

Hekimlere yönelik şiddet neden arttı?

Hekimlere yönelik şiddet neden arttı?
 

Bence medyaya yansıyan dayak yiyen, yaralanan, öldürülen hekim olayları, hekimlere dönük şiddetin arttığının bir göstergesidir. Artık gazetelerde, sık olarak hasta veya hasta yakınları tarafından darp edilen hekimlerin haberleri geliyor. Periferde olup, basının haber alamadığı darp olaylarının olması da muhtemeldir.

Son zamanlarda, bildiğimiz bir şey var, o da hasta hakları belki de gereğinden daha fazla gündeme geldi. Durum o hale geldi ki, hasta veya hasta yakınları, hastalarının her türlü kötü sonucundan hekimleri sorumlu tutmaya başladılar. Sonra da bana göre gerektiğinde hekimi dövmek gibi bir hakkı olduğuna inanmaya başladılar. Son bir ayda iki hekimin kanser hastaları tarafından vurulmaları, birinin ağır yaralanması, diğerinin vefat etmesi tesadüf değildir.

Hekimlere yönelik şiddet, her zaman varolmuştur.

Hastanın iyileşmemesi, kötüye gitmesi, sakat kalması veya ölmesi durumunda, hasta yakınları kolaylıkla hekimi suçlayabilmektedirler. Oysa hekimler, daima hastalarına faydalı olmak isterler. Ancak hekimin, müdahale ettiği her hastayı iyileştireceğinin garantisi yoktur. Keşke bunu yapabilselerdi. Böyle bir güçleri olsaydı, hekimler bunu hastalarından esirgemezlerdi.

Hekimlere karşı bu artan şiddetin arkasında hasta hakları kavramı, her hastanede kurulan hasta hakları birimlerinin, yatan hastaları bu birimlerde görevlendirilen kişiler tarafından hastalara haklarının hatırlatılmasının etkisi olabilir.

Hasta haklarının uygulamalarının yaygınlaşması ile, hastalar hekimlere karşı kışkırtılır hale getirilmişlerdir.

Oysa hastaların mağduriyeti ve haksızlığa maruz kalmaları, her zaman hekimlerden kaynaklanmamaktadır. Sistemden kaynaklanan bazı sorunlar vardır. Bunların başında hasta yoğunluğu gelir. Normalde bir hekimin günde bakması gereken hasta sayısı 25 iken, bu sayı ülkemizde 100’leri geçmektedir. Ayrıca altyapı, ekipman ve donanım eksiklikleri olunca, hekim istediği gibi çalışamamaktadır. Hasta haklarından önce, hekim hakları birimi kurulmalıdır. Hastanede hasta hakları birimi tarafından suçlu bulunan bir hekim, hakkını hastanede değil, mahkemede aramaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tıp eğitimini 60-40 oranına indirgenmesi gibi saçma bir yorum yapan biriyle hiç birşey tartışılmaz.

umut gazio?ly 
 09.02.2008 22:20
Cevap :
Hata beşeridir, ama kimse bilerek hata yapmaz, hel bu da kendine can teslim edilen doktorsa hic yapmaz  10.02.2008 10:32
 

Tıp fakültesindeki bir öğrencinin geçer notu kaçtır? 100 üzerinden 60 mı? Bu durumda o öğrenci mezun olduğunda % 40 oranında hata yapabilir diye düşünebilir miyiz? Başka mesleklerde bu orandaki hata payı göze alınabilir ama konu insan hayatı olunca hata diye bir şey söz konusu olamaz. Tıp fakültesinden % 60 not ortalaması ile mezun olmak patlamaya hazır bomba olmak demektir. O bomba da kime denk gelirse artık.. Hasta hakları arasında doktor dövmek ya da öldürmek yoktur tabi ama hatasız doktor isteme hakkı vardır. "Olma keser gibi hep bana hep bana, ol testere gibi bir sana bir bana" demiş büyükler :)) Saygılar

Nilgün Akad 
 08.02.2008 1:13
Cevap :
Yakında devlet hastanelerinde uygun doktor da bulamayacksınız, parayı verip herkes özele gidecek, parayı veren düdüğü çalacak veremeyende kaderine küsecek. O zaman daha mı iyi olacak. Benim demek istediğim kimse bile bile hata yapmaz. Son iki yaralama olayında hastalalın ikisi de kanser hastası. Bunda doktorun ne hatası olabilir, kanserin kesin tedavisi mi var?  08.02.2008 8:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 709
Toplam yorum
: 1698
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2666
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster