Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
637
 

Helal gıda sertifikasında Diyanet logosu...

Helal gıda sertifikasında Diyanet logosu...
 

Kürt sorunundan kürtaj tartışmasına, kadına yönelik şiddetin önlenmesinden ulusal gün ve bayramlara kadar yaşamın her alanında “fetva” vermeye başlayan Diyanet, şimdi de TSE’nin “helal” sertifikası verdiği ürünlere logo basacakmış. 

Ne var bunda? Sakın demeyin. Burası Laik bir ülke! Benim verdiğim vergilerle ayakta kalan bir kurum, kendisini toplumun belli bir bölümüne hizmet için var sanıyor.

Gelelim asıl meselemize: TSE(Türkiye Standart Enstitüsü)  yetkililerinin açıklamalarına göre, yakında uygulamaya geçmesi beklenen düzenleme ile bundan sonra Helal Gıda Sertifikası verilen ürünlerin üzerlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı logosu da yer alacakmış. TSE ile DİB’in (Diyanet İşleri Başkanlığı)Temmuz 2011 tarihinden itibaren başlayan “helal gıda” işbirliği yakında ortak logo ile bir ileri seviyeye çıkacakmış.

TSE tarafından incelenen ürünlerin içindeki tüm katkı maddeleri ve ana malzemeler için Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan tek tek “helaldir” yazısı alan TSE, bu belgeyi sertifika verdiği kuruluşun dosyasına koymaya çoktan başlamıştı zaten. Ancak Ortadoğu ve Arap ülkeleri başta olmak üzere TSE’nin sertifika verdiği firmalardan gelen itirazlar üzerine Diyanet de bundan sonra doğrudan sürece katılacakmış. Çalışma ile ürünlerin üzerinde Diyanet’in fetvasını simgeleyen bir logo bulunacakmış. 

Diyanet İşleri Başkanlığı, özellikle son 2 yılda terörden kürtaj tartışmasına, kadına yönelik şiddetin önlenmesinden ulusal bayramlara kadar birçok konuda “fetva veren” kurum haline geldiğini biliyoruz.

Biliyorsunuz amacımız ‘dindar ve kindar’ bir toplum yetiştirmek için tüm kurumları seferber etmek!  Bu kurumların en başında Diyanet İşleri Başkanlığı geliyor.

Diyanet İşleri devreye girmese, halkın dini duyguları nasıl sömürülecek?

Halk nasıl ikna edilecek?

İşte Diyanet’in rol aldığı konulardan bazıları:

Kürtaj fetvası: Hükümet dindar yurttaşların kürtaj konusundaki desteklerini alabilmek için Diyanet’i de devreye soktuğu bir konu. Ancak geri adım atmak zorunda kaldılar. 

Çocuklara umre turu: Başkanlık, yarıyıl tatilinde MEB’e bağlı tüm okullardaki öğrenciler, velileri ve öğretmenler için özel umre turu planladı. Ve bu planın bir kısmını hayata geçirdi. Gelen tepkiler üzerine bu plan askıya alındı.

Teröre karşı mele(Molla): Diyanet terörle mücadelede de “melelerle” rol aldı. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde hiçbir akademik eğitimi olmayan ve mele diye tanınan kişiler halk üzerinde etkili oldukları gerekçesiyle sözleşmeli olarak göreve başlatıldı. Bin civarındaki cemaat ileri geleni bölgeye atandı.

Kadına yönelik şiddete de imza: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokolle, toplumun kanayan yarası olan kadına yönelik şiddetin durdurulması konusunda da Diyanet’e rol verildi. Ancak Diyanet rolünü iyi yapamadı ve kadına yönelik şiddet gittikçe arttı. Anayasaya madde koymalarına rağmen bu olayın önüne geçemiyorlar.

Milli bayramlara dini ayar: Yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı aile yapısının güçlendirilmesi için başlatılan proje ile bakanlığa bağlı kuruluşlarda öncelikle ulusal ve dini günlerde ahlaki, dini ve milli duyguları geliştirmeye yönelik ortak çalışmalar yapılacak.

Okul için imam iknası: Kamuoyuna basın tarafından duyurulan bir başka proje kapsamında da imamlar okula gönderilmeyen çocukların ailelerine yönelik ikna turlarına katılmaya başlamıştı.

Gördüğünüz gibi hayatımızın her alanında Diyanet olacak.

İyide Diyanet bir gıda maddesinin helal veya haram olduğunu nasıl belirleyecek?

Gıda maddelerini helal, haram diye ayıran bir makine mi geliştirdiler?

Bir ürünün alın teri ile üretildiğini Diyanet oturduğu yerden nasıl bilecek ve bu helal, şu haram diye logo basacak?

Biz gittikçe ortaçağın karanlığına doğru yol mu alıyoruz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sormanız hata...O yönde Akp tam hız gidiyor...Cumhuriyete ait değerlerin kaldırılmasının altındaki temel neden o karanlığa giden yolu açmak. ARtık AKP ye kızmıyorum çünkü gizli emellerini sinsice uyguluyorlar ve bu onların idealleri. Saygılarla

Süleyman Akyürek 
 09.09.2012 9:25
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. haklısınız... Selamlar, saygılar...  10.09.2012 10:34
 

Bu ülkede EĞER diğer din mensuplarının ihtiyaç ve inançlarına saygıyla,mesela domuz eti ihtiva eden ürünlerin üretiminde de serbestiyi koruyup,onların üzerine de domuz eti içerir diye yazılacaksa, dinen müslümanlara haram olmayan gıdaların üzerine helal damgasının basılmasında bir sıkıntı yok.Çünkü "helal" gıda bulmak cidden oldukça zordur memleketimizde de, heryerde de.Herhalde "dürüstçe" üretici firmaların ürünlerinin içerdiği her maddenin diyanete bildirilmesi "zorunluluğu" getirilerek diyanet de bu işi becerebilmiş olur diye düşünürüm TEKNİK anlamda. Ancak sıkıntı şurada: Eğer bu iş böyle giderse,SİYASETEN ve HUKUKEN, zamanında devleti yöneten "padişahın" bile ŞEYHÜLİSLAM FETVASI olmadan tek bir adım dahi atmadığı bir "rejimden", yani tam anlamıyla bir "din devletinden" ne farkı kalır bu durumun? O yüzden, giderek hızlanan adımlarla şeyhülislam fetvalarına ve rejim değişikline doğru yaklaşıldığının somut kanıtlarıdır bu gidişat sadece! İyi niyetten söz etmek oldukça güç.Selam ile..

Filiz Alev 
 09.09.2012 2:58
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Aslında öyle olması gerekiyor. Selamlar, saygılar...  10.09.2012 10:34
 

sayın karip. Şerefeye balkon diyen aydınlarımız var. Herkes dinini daha iyice öğrenmeli. Örnek mi Avrupaya bakın... Hele bir bilemsin aydınları dinini... Bizim aydınlarımıza ateistler bile gülüyooo... hah hayyyy... siz neden bu kadar korkuyorsunuz dinden, diyanetten. Olsun, bilelim, görelim.onay versin ne var. Hiristiyan ülkede kilise karar veriyo ne var...saygılarımla...

Metin TOPÇU 
 09.09.2012 2:41
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Benim bir korkum yok. Yiyecek bir maddenin haramı helali nasıl ayrılır? Benim kafama takılan o! Selamlar, saygılar...  10.09.2012 10:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2919
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster