Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Haziran '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

Helalleşelim hadi!

Hatip Dicle’nin durumu ile ilgili çok yazıldı, çizildi; yeni bir şey eklemeye gerek yok, bir tek en basit halini ifade etmek dışında!

Hani, detaylara girildikçe alan büyür ve en basit gerçek o detaylar arasında kaybolur gider ya; gitmesin işte!

Hatip Dicle’ye oy verenler kandırılmış durumdalar, hal bunu gösteriyor; ya da diyelim ki bile bile lades dedi…

En basit şekli ile kullandıkları oylar boşa gitmiş bir grup vatandaş var!

Kendi istek ve arzuları ile seçim sandıklarına giderek mühürlerini basmış insanların iradelerinin yok sayılıp da, yerine AKP’den milletvekili adayı hanımın geçmesi vatandaşın seçim hakkı ile dalga geçilmesinden başka bir şey değildir!

Hatip Dicle milletvekili olamayacaksa, onu destekleyen vatandaşlar oylarını kendilerine yakın buldukları başka birileri için kullanacaklardı; işte tam da bu yüzden kandırılmış oluyorlar!

Bu nedenle, en azından, seçim normal bir seçim değildir!

Yerine AKP’den vekil getirilmesi ise en basit hali ile seçimin üstüne yığılan şaibelerin katmerlenmesidir!

******

Mustafa Balbay, Mehmet Haberal’ın, efendime söyleyeyim, Engin Alan’ın tahliye taleplerinin reddi demokrasi adına pek ciddi bir sınavı tetikledi!

Ortada işlenen suç yok!

Delil yok!

Yine de hapisteler!...

Bir kere, en basit hali ile demokrasinin, yargının sınanıp da, başarısız not aldığı bir durumdur!

Mesela, tecavüz suçlusunu dahi salıveren bir yargının en geçerli sebebi: Yeterli delil yok!

Ayol, tecavüze uğramış bir kız, bir kadın var, salya sümük size sığınıyor, yine de delil bulamamaktan dolayı tecavüzcü salınıveriliyor; artık üç-beş ayrı eylemden sonra tutuklanıyor mu, vallaha artık emin değilim!

Diğer tarafta delil yok, diyelim “Gizli tanık” var; tecavüze uğrayan gerçek kişinin şikayeti ciddiye alınmıyorken, gizli tanığın dediğine inanabiliyorsa yargı; yani ne diyeyim, vallaha bilemedim?

******

Keyfiyet ciddi anlamda sorgulanır durumda; ne fena ki vatandaşların keyfiyeti ciddi anlamda sınırlanırken, mesele internet, mesela oyları; yine yok sayılan vatandaş hakları ve özgürlükleri ile keyfi kararlar alabiliyor adalet…

******

“Eşitlik” gerekçesi ile reddedilmiş; bakınız bu pek ilginç!

“Eşitlik” ilkesine sadık kalmak isteyen yargı öncelikle somut olmayan verilere dayanarak insan hak ve özgürlüklerini sınırlamaz!

Bu kadar basit, bu kadar net!

Tecavüzcüye sağlanan haklar ile suçu belli olmayanlara uygulanan yaptırımlar arasında böyle mantıksız, uçuk ve mesnetsiz dayatmalar karşısında kendini aklaması beklenen yargının; ki onlar da çok örselendi, verdiği kararların artık mantık çerçevesinde algılanması mümkün değildir, durum da zaten bunu göstermektedir!

******

Eşitlik ilkesi söz konusuysa, tüm dokunulmazlıklar kaldırılsın, mesela!

Nasıl ki seçimler sırasında yüz yıllar öncesinin hesabı yapılıyordu, dokunulmazlıklar kaldırılsın ve en fazla bekleyen dosyalar açılarak başlansın!

Madem eşitlik ilkesi esas, Cumhurbaşkanından, Başbakandan başlansın; eşitlik, adalet, demokrasi; hani ağızlarda çürüyüp giden sakızlar gibi, öyle buruk bir tat bırakmasın!

Cumhurbaşkanına ayrı, başbakana ayrı karar veren yargının eşitlik anlayışı da, durumdan yararlanan kişilerin kendileri hakkında verilen kararlardan memnun olup da, bir başkalarının yararlanmalarına tepki vermeleri de “Eşitlik” ilkesine aykırı!

Haa, bu arada, iş bulamayan, okuyamayan, borçlarını ödeyemeyen insanlar da “Eşit” olmak isterler; sizin gibi tatile gidebilmek, çeşit çeşit yemek isterler; çocukları okusun isterler, hani yani eşitlik babında…

******

İşte en basit hali bu!

Diğer türlüsü, adını siz koyun; içinize siniyorsa ne mutlu size, yani… Ne diyeyim? Demek ki her şeyiniz yolunda: Para pul derdiniz yok, işiniz tıkırında, kocanız kuma getirmemiş üstünüze, püfür püfür yaşıyorsunuz!

Ne mutlu! (Maşallah! Nazar değmesin!)

******

Tam tersi olanların çoğunlukta olduğu bir ülkedeyiz, kim ne derse desin, hangi araştırma grubu “Türkiye’de yaşayanlar mutlu!” derse desin!

Demokrasi varmış! Peh!

Eşitlik varmış… Hadi canım!

Yargı bağımsızmış… Kim inanır? Ancak Kadir İnanır!

******

Madem kaygıları var “Dokunulmazlıklardan faydalanma” konusunda, en basit çözüm tüm dokunulmazlıkların kaldırılmasında!

Eeee, hodri meydan der en basit düşünen insan!

Hatta verilmiş sözler de var; yandaşlar unutur da, unutmayanlar da vardır elbet; kısaca adalet, kısaca vatandaşlık hakkı, kısaca insan hakkıdır!

Öyle “Helalleşelim” demekle bitmeyen, gerçekten helalleşme gerektiren durumlardır ki; madem öyle, helalleşmeye “Dokunulmazlıkların kaldırılması ile” başla!

Önce bekleyen dosyalar açılsın, yargı bir kararını versin; her ne karar verirse versin, örnek oluşturacağı kesindir!

Helalleşelim hadi…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet dokunulmazlıkları kaldıracaktır ama bunun için biraz zamana ihtiyacı vardır. Bu zamanın çok uzun olduğunu da sanmıyorum. Küçük bir problem var, onu da hallettimi dokunulmazlıkları kaldıracak ve propagandasını bile yapacaktır. O küçük sorun ise, hala daha Başbakan'ın her dediğine eyvallah demeyen hakim ve savcılardır. Onların icabına da en kısa sürede bakıldıktan sonra ilk iş dokunulmazlıkları kaldırmak, başbakan ve şürekasını AK'latmak, muhalifleri ise gizli tanıklarla yargılatmak olacaktır.... Tuttuk tutuk aza daha sıkın dişinizi, dokunulmazlıklar kalkacak....

CEMALETTIN ÇUHA 
 25.06.2011 16:39
 

Nedense konu AK Parti olunca aniden Kurt meselesini savunur olmussunuz, bu da guzel bir gelisme, simdiye kadar pek kurtler hakkinda olumlu dusunmuyordunuz ... Dunya hukuk tarihinde belge ve delil rekoru kiran Ergenekon ve Balyoz davalari için "delil yok" demeniz sadece komik. Bu durumu 2 maymunlar sendromu olarak ozetleyebiliriz : Gormuyorum, Duymuyorum ama buna ragmen devamli Konusuyorum ... Halkin iradesinin hukuka olan ustunlugu tezine gelince : 1) bu tezi savununlar bir Cumhuriyet bassavcisi tek basina 20 milyon oy alan AK Parti'yi kapatmak istedigi zaman neredeydiler, siz o zaman neler yazdiniz ?? 2) Halk Haberal ve Baybal'i degil, CHPnin favori oldugu illerde 1. siradan aday gosterilen kisileri seçti, eger halk ergenekoncu ve balyozculari seçseydi bagimsiz aday olarak seçime giren Dogan ve Ozkan'i da seçerdi. Vaktimi harcayarak yazilariniza yaptigim bu objektif yorumlarin sizin daha tarafsiz dusunmenize biraz olsun katkisi olmasini diliyorum

Demokrasi Penceresinden 
 25.06.2011 11:37
 

Gülgün hanım bunu herkes bilmiyor demekki.Bunun böyle olacağı referandumda ortaya çıkmadımı.Yargının siyasallaşacağı belliydi. Ben artık garpsemiyorum. Demekki bizim insanımız bağısız olmayan yargıyı hakediyor.Yani krallık dönemini özlemiş ne diyeyim. Atatürk'ün kemikleri sızlıyordur....

Mustafa ALBAYRAK 
 25.06.2011 7:28
 

öncelikle yazınızda değinmiş olduğunuz tüm noktalara katılıyorum.Ancak biim toplulumumuz sizinde bahsettiğiniz gibi saldım çayıra mevlam kayıra çok mutlu demekki halinde.keser misali hep bana hep bana demeyi çok iyi beceriyorlar ve kimseninde gıkı çıkmıyor bu duruma...kim bilir belkide inanasımız vardır diycem ama onca haksızlığa onca yalana karşı hazımsızlığım çok büyük...birileri çimen ağalığı yapıyor bu gün gibi ortada aklımın almadığı ise bu millet bu kadarmı razı bunca haksızlığa acı çekmeyi türk toplumu sever derlerde bırakalım bu işleri kendi olmak istedikleri yaşamak istedikleri hayatı onları kullanan ve sömüren birileri paşalar gibi yata yata kullanıyor bunu nasıl kabullenebilir bir insan..kendisi onca sıkıntıyı çekerken onca yolsuzluğu göre göre nasıl hala çimen ağalarına fırsat verilir ben anlamıyorum...birde kalkıp allah kitap diyorlar ya helalleşmekten bahsediyorlar ya ben bu duruma gülemiyorum bile bırakın kızmayı ....o kadar boş ...bu ülke bunu haketmiyor ama bu millet b

firdevs altinkum 
 24.06.2011 11:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1336
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster