Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Fevzi Gültuna (Cavıldak)

http://blog.milliyet.com.tr/fevzigultuna

13 Kasım '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1121
 

Helallik ve ölüm

Helallik ve ölüm
 

Van’da meydana gelen deprem sonucunda enkazdan yaralı olarak kurtarılan yirmi yaşındaki bir kızımızla yapılan bir röportajda söyledikleri ibretlik sözleri yazıma bu başlığı vermeme sebep oldu.

Muhabir :

“Enkaz altında ne hissettin, ne düşündün.”

Depremzede :

“Bugüne kadar yaptığım yanlışlar, bilerek veya bilmeyerek yaptığım haksızlıklar aklıma geldi.  Keşke o hataları yapmasaydım, buradan sağ olarak bir kurtulsam da hatalarımı tek tek telafi etsem, kırdığım, üzdüğüm  insanlardan helallik isteme imkanı elde edebilsem diye devamlı Allah’a dua ettim.

Evet bu genç kızımız yirmi yıllık kısacık hayatında yaptığı işlerden pişmanlık duyup helallik isteme fırsatını ararken, Allah onun dualarını kabul edip ona bir fırsat daha vermiş. Dilerim enkaz altında iken o zor anlarda verdiği sözde durur da hayatının geri kalan diliminde bir daha kendisini dünya ve ahrette sorumlu durumu getirecek yanlış işler yapmaz.

Bu kızımız daha iş hayatına atılmamış herhangi birini mağdur edecek bir iş yapmamış, sadece okul arkadaşları arasında yapılan şakalaşmalarda, sohbetlerde kırdığı, üzdüğü kişilere yaptığı haksızlıklardan pişmanlık duyarak helallik alma fırsatı ararken yaptıkları çürük binalarla yüzlerce masum vatandaşın ölümüne sebep olan müteahhitler, inşaat ustaları, projeyi yapan mühendisler, fenni mesulleri, ruhsat ve iskan raporunu veren belediye memurları ölen insanlarımızla nasıl helalleşecekler. Yaptıkları  çürük binalardan kazandıkları paralarla  kendilerine yaptıkları villalarda, apartmanlarda, yazlıklarda, yayla evlerinde nasıl oturacaklar, aldıkları arabalara nasıl binecekler.

Birde kamu binalarının yapımında kontrollük görevi yapan teknikerler, mühendisler, başmühendisler, daire müdürleri, yapılan okulların, hastanelerin veya diğer kamu binalarının çatladığını, yıkıldığını, kullanılamaz hale geldiğini görünce yataklarında nasıl rahat uyuyacaklar. Çadırlarda doğum yapan kadınların, o masum bebeklerin, okuluna gidemeyen çocukların vebalinin altından nasıl kalkacaklar.

Helalleşme kişiler arasında olur. Helallik istediğin kişiye ya hakkını iade edersin, ya da helallik istediğin kişi hiçbir şey almadan hakkını helal eder.

Kamu adına veya para karşılığında iş yapanlar, taahhüt ettikleri işleri projesine uygun gereği gibi yapmayıp; Van depreminde olduğu gibi insanların ölümüne ve mağdur olmalarına sebep olanlalar nasıl helallik isteyecekler bilemiyorum. Allah ayeti keriminde ne diyor. “Kim bir insanı (suçsuz yere) öldürürse bütün insanlığı öldürmüş gibidir.”

Enkaz altında  kalan onlarca öğretmenin, polisin velhasıl yüzlerce masum vatandaşın suçu neydi? İnşallah Çınarcık depreminde olduğu gibi suçlu bir kişiyle sınırlı kalmaz. İhmali olanların en küçüğünden en büyüğüne kadar yargı hesap sorar.

Allah’tan  ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına da sabırlar dilerim

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 589
Kayıt tarihi
: 06.02.09
 
 

1957 Amasya' da doğdum.İlkokulu Amasya' da okudum. Ortaokul ve liseyi Sincan' da, yüksek okulu Samsu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster