Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
684
 

Hem ‘müjde, hem ‘tehlike’: 3 milyon yeni mülteci

Hem ‘müjde, hem ‘tehlike’: 3 milyon yeni mülteci
 

Veysi Kaynak, El-Cezire'den...


“Türkiye’ye 3 milyon mülteci daha gelebilir” haberinin kaynağı, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak… İlk önce, sosyal medyada gördüğüm haberin ayrıntılarını El-Cezire’den aldım. (26 Mart 2017)

Söz konusu 3 milyon mülteci, şu anda İran’da bulunan Afgan göçmenler… Kaynak’ın verdiği bilgiye göre, bunlar “izinsiz mülteci”! Bu izinsiz mülteciler Türkiye’ye doğru hareket halindeler.

Peki, “müjde” bu haberin neresinde, “tehlike” neresinde?

Her ikisi de bizzat Başbakan Yardımcısı Kaynak’ın verdiği bilgilerde:

El-Cezire’de yayımlanan mülakatında Kaynak, “Anadolu aslında bir ana kucağı, insanların sığınma ihtiyacında olduğunda emin bir şekilde kendisini oraya attığı yer.” diyor.

Dolayısıyla, bu bilgi, hem Anadolu’muza vaktiyle göç eden, şimdi yerleşik olan bizler için müjde, çünkü yeni göçmen kardeşlerimize kavuşacağız; hem de İran’dan gelecek 3 milyon yeni göçmen için müjde, çünkü onlar da ana kucağına kavuşacaklar!

Fakat bu 3 milyon kişi, aynı zamanda, büyük bir tehlike… Bunun tehlike olduğunu da yine bizzat Kaynak’tan öğreniyoruz. Kaynak aynı mülakatında, “Şöyle bir endişemiz de var: Sanki Türkiye’ye karşı göçlerine İran devleti de yardımcı oluyor demeyeyim de göz yumuyor gibi. Sadece 2016 yılında Iğdır ve Ağrı illerimizden izinsiz geçiş yapmak isteyen tam 30 bin mülteci girdi. Sınır güvenliğimiz önemli, onun için sınıra duvar inşa ediyoruz.”

x   x   x

NEYSE Kİ TEHLİKE O KADAR DA BÜYÜK DEĞİL!

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, 2017’de İran üzerinden gelen mülteci sayısının 3 bin olduğunu söyledi.

3 ayda 3 bin, yani ayda bin civarında… Yılda eder 12 bin!

Bu rakam, 2016’da gelen 30 bin mültecinin yarısından az… Belli ki duvarın faydası olmuş. Mülteci girişi yavaşlamış.

Hatta İran’daki Afganlılar, 2017’deki aylık bin ortalamayla gelseler bile 3 milyon mültecinin Anadolu’muza girebilmesi için 3 bin ay gerekli… Ki bu da 250 uzuuuun yıl demek!

x   x   x

ŞU ANDAKİ MÜLTECİ SAYIMIZ 3 BUÇUK MİLYON

Bu rakamı da aynı mülakat içinde Veysi kaynak veriyor. Bunun 3 milyonunun Suriyeli, 500 bininin ise Afgan, Iraklı, Filistinli, Libyalı, Mısırlı, Gürcistanlı, Ermenistanlı olduğunu bildiriyor.

Başbakan yardımcısı, “Türkiye’nin göçmen meselesini gayet güzel idare ettiğini” de bilhassa vurguluyor.

x   x   x

AVRUPA’YA GERİ-KABUL ANLAŞMASININ GEREĞİNİ NİYE YAPMIYORSUNUZ?

Geri-kabul anlaşmasının özünde şu vardı: Türkiye, doğusundan ve güneyinden gelen mültecileri zapt edecek, AB de bize, bir, para gönderecek, iki, vizeleri kaldıracaktı!

Türkiye, 2016 başından beri taahhütlerine uydu. Sahillerini ve kara sınırlarını çok sıkı tutuyor. Bir tek mültecinin bile Batı’ya geçmesine izin vermiyor, göz yummuyor. Daha dün (26 Mart 2017), Kuşadası’dan Yunanistan'a geçmek isteyen 67 mülteci yakalandı.

AB ise, en geç Ekim 2016’da vizeyi kaldıracaktı. Bu gerçekleşmedi. Üstelik aradan da 6 ay geçti… Hükümetimiz, AB’nin bu taahhüdünü tutmamasını şimdiye kadar problem etmedi. Ta ki Almanya-Avusturya-Hollanda gerilimi ortaya çıkana kadar!

“Vize meselesi”ni şimdi dile getiriyor fakat gayet cılız ifadelerle…

“Anlaşma”, iki tarafı bağlayan bir metin olduğuna göre, bir taraf taahhütlerini tutmazsa diğer tarafın da anlaşmayı rafa kaldırma hakkı doğmaz mı?

O vakit, niye gereğini yapmıyorsunuz?

Bu “geri-kabul” meselesinde gözlerden kaçmayan bir husus var: AB’nin vermeyi taahhüt ettiği para!

İktidar kaynaklarından bu konuda hiç şikâyet yok… Belli ki AB bu taahhüdünü yerine getiriyor.

Bizce bu yeterli değil… Hükümet “vize serbestsisi”ni AB’den koparmalı veya anlaşmayı feshetmeli!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Karman çorman bir dünya ne yapacağını şaşırmış bir Türkiye... Allah sonumuzu hayır eder inşallah... Saygı ve sevgiler canım arkadaşım...

Halil Güven (Sökeli) 
 07.04.2017 11:43
 

Merhaba, Bence mültecileri hep salsınlar Avrupaya. Görsünler bakalım. Saygı ve selamnlar...

izmirli doksanyedi 
 28.03.2017 18:04
 

Ücüncü sinif ülkelerle vizeler kaldiriliyor bu büyük bir basariymis gibi lanse ediliyor Türkiye uyuyan terör hücrelerinin yatagi haline geldi millet uyuyor mültecilere hicbir kriter koymaksizin vatandaslik hakki taninmasi gündemde AB´nin mülteciler icin gönderdigi miktar devede kulak kalir bunun adi memnuniyet degil caresizlik Issizlik orani yüzde 13´e dayandi kendi halkin gecim derdinde bunun neresi müjde Karni ac kalan insanda olsa hayvanda olsa saldiracak yer bulur

battal gazi 
 28.03.2017 4:03
 

Mültecilerin her gelişi ülkeye yeni teröristlerin de akmasına yol açıyor. Sınır güvenliği çok önemli. Karşılıklı anlaşmalarda bir taraf anlaşmaya uymuyorsa diğer taraf da gereğini yapmalıdır bana göre ama söz konusu insan olunca çok üzülüyorum olanlara, olacaklara, insanca...Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 27.03.2017 18:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1412
Toplam yorum
: 5027
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1221
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster