Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
742
 

Hem kel, hem fodul komşumuz Ermenistan

Hem kel, hem fodul komşumuz Ermenistan
 

Şu komşumuz Ermenistan…

29.800 km2 yüzölçümü ile Konya’dan küçük..

3.5 milyona yakın nüfusuyla Ankara’nın nüfusu kadar olan komşumuz…

Yine gündemde…

Yine komşulukla bağdaşmayan haberlerle…

Uslanmaz, ‘’hem kel, hem fodul’’ tavrıyla…

Kuzey Irak’ta sıkışan PKK’nın Ermenistan’da yeni ‘yuva’ aradığı belirlenmiş.

Üstelik bu yuva fodul komşumuzun işgal ettiği Dağlık Karabağ imiş. Yani Azeri toprağı Dağlık Karabağ…

Aslında bunda şaşılacak bir şey yok… Şaşılacak bir şey olmadığını 13.10.2007 tarihinde http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=69398 adresindeki bloğumda yazmışım. O tarihte şunları söylemişim:

PKK’nın Kuzey Irak’taki etkinliği kırılsa bile yuvalanacağı başka komşu olduğu ulusal stratejik planımızda yer almalıdır…. ABD ve etkin batı Kuzey Irak-Ermenistan eksenine Büyük Ortadoğu Projesi’nin uygulanmasında özel görevler vererek kullanmaktadır. Türkiye bu planı boşa çıkarmak için ne yapmalıdır?

….Türkiye’nin bir stratejik planı olmalıdır. Sözde soykırım, PKK ve terör bu planda yer almalı, eskiden var olduğunu düşündüğüm kırmızı çizgiler belirginleştirilmeli, batıya doğru anlatılmalı’’ demişiz.

Aradan iki aya yakın bir süre geçmiş tahminimiz gerçekleşmiş.

PKK’nın Kafkasları öteden beri kaçakçılık üssü olarak kullandığı biliniyordu. Uyuşturucu trafiğinde Ermeni kökenli teröristlerden yararlanıyordu.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=46208&cat=110&dt=2007/12/03 yer alan habere göre ‘’…Ermenistan’ın işgali altındaki Dağlık Karabağ’a geçmek için planlar yapan teröristlerin bu hazırlığı, Türkiye tarafından tespit edildi. Türkiye, PKK’nın Kafkaslar’a yerleşmemesi için bölge ülkeleriyle yakın temasa geçti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Azerbaycan ve Gürcistan’a gerçekleştirdiği ziyaretlerde PKK konusu gündeme geldi. Gül, PKK’nın Kafkaslar’ı kullanmaması konusunda her iki ülke cumhurbaşkanını uyardı. Avrupa Parlamentosu Karma Komisyonu’na sunulan Türkiye raporunda PKK içindeki Ermeni kökenli teröristlere dikkat çekildi.

PKK’nın Ermeni diasporasının bazı üyeleriyle temasa geçtiği istihbarat birimleri tarafından tespit edildi. Plana göre, teröristler önce bir Avrupa ülkesine, oradan da Kafkasya’ya geçecek. Kafkasya içinde seçilen yer ise, Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ. Türkiye, Ermenistan ile Azerbaycan arasında sorun olarak duran bölge konusunda Azerbaycan’a tam destek veriyor. Ermenistan, son yıllarda Irak ve Suriye’den göç eden birçok Kürdü, Dağlık Karabağ’a yerleştirmişti. PKK’nın bölgede gazete ve radyoları bulunuyor’’ deniyor.

Baş ağrımız, komşumuz Ermenistan ikiyüzlü tavrına devam ediyor. Bu ülkenin konumuna bakılacak olursa yaptıklarının büyük bir hata olduğu hemen anlaşılır. Doğudan işgal ettiği ülke Azerbaycan, batıdan bir türlü uzlaşamadığı, diplomatik ilişki kuramadığı Türkiye ile çevrili. Kuzeyinde bu iki ülke ile iyi ilişkiler geliştirebilmiş Gürcistan var. Güneyinde ise İran ve Azeri toprağı Nahcivan yer almaktadır.

Gürcistan baş ağrısı komşumuz Ermenistan’ın bu ‘’hem kel, hem fodul’’ durumundan en iyi yararlanan ülke. PKK nedeniyle Türkiye ve Azerbaycan’la ilişkilerini bozmak istemeyecektir.

Ermenistan bu coğrafyadaki kuşatılmışlığının farkında olmadığı için, Ruslara güvenerek Karabağ’ı işgal ettiği için, Türkiye’ye karşı ‘’soykırım’’ demekten başka adım atmadığı için kel ve foduldur.

Ermeni yöneticiler ve diaspora ‘’soykırım’’ diye diye Ermeni halkını uyuttukları gibi, 21. yüzyılı da ıskalamaktadırlar. Bakü-Tiflis- Ceyhan petrol hattı, Demir İpek Yolu, Hazar Geçişli Türkmenistan-Türkiye-Avrupa Doğal Gaz Boru Hattı Projesi gibi büyük projelerden sırf bu düşmanca tavır nedeniyle dışlanmaktadır.

PKK’ya yataklık yapmak gibi daha vahim bir hata yapması halinde zor durumlara düşecektir.

Temennim Ermeni yöneticilerin akıllarını başlarına toplayıp ülkelerini tehlikeli maceralara sürüklememeleridir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Istediginiz cevabin sinirlarini önceden çizdiginiz için buraya aktarmam abes olacak. Basarilar size.

titi toto 
 07.12.2007 22:50
 

Büyük bir esefle blog yazinizi okudum... Koydugunuz haritada ufak bir hata yapmissiniz. Azerbaycan topraklari içerisindeki Ermenistan'a ait Karabagh bölgesini unutmus fakat Ermenistan topraklari dahilindeki Naghitchevan'i unutmamissiniz ... S.S.R.C. yikildiginda Kafkasya'daki milletler bagimsizliklarini ilan etmis fakat ne var ki Azerbaycan bu topraklari ilhak etmistir; bunun hukukla bir ilgisi yoktur. 1988 Sumgait olaylarindan ise galiba hiç haberiniz yok; google'e bakmanizi öneririm ... Ermenistan ve PKK arasindaki kurmak istediginiz bag ise asilsizdir. Asil sebep Türkiye Cumhuriyet'inin ordularinin sinir ötesi topraklari isgal etmek için hazirladiklari bir zemindir, tipki Kuzey Irak'a oldugu gibi. Olsa olsa bir Amerika olma özentisi. team-aow.discuforum.info/portal.php linkinde bu konuda bir yazi var, okumanizi öneririm. Armenian on web Saygilarimla. tititoto

titi toto 
 06.12.2007 12:49
Cevap :
Sayın Titi Toto, Haritada hiç bir hata yok. Coğrafya bilginizi gözden geçirin lütfen. Karabağ'ın Ermenistan işgali altındaki Azeri toprağı olduğunu BM dahil tüm Dünya kabul etmişken bundan bi haber olmanız şaşırtıcı. Sumgait olaylarını da biliyorum, Ermeni işgalcilerin Karabağ'da yaptıkları katliamıda, sürgünleri de.. Olaylara ön yargısız bakmayı başarabilmeliyiz. Ermenistan ile PKK arasındaki ilişki farazalar üzerinden kurulmamıştır. PKK propagandası yapan ordaki radyoları dinlemeniz yeterli.. Başka bir kanıta bile ihtiyaç yok. Türk Ordusu için söylediklerinize gelince... Türk Ordusu hiç bir zaman işgalci olmamıştır. Türk Ordusu'işgalci olsaydı defalarca girdiği Kuzey Irak'tan çıkmazdı. Terör üreten bataklık olduğu halde Türk Ordusu Irak'ın kuzeyine yerleşmemiştir. Ermenistan'ın bu coğrafyada yürüttüğü politikayı nasıl değerlendirdiğinizi çok merak ediyorum. Ermenistan'ın mevcut tutumunun kendisine ve komşularına hangi yararları sağladığına ilişkin görüşlerinizi yazınlütfen.Selamlar  06.12.2007 22:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 3871
Kayıt tarihi
: 25.08.07
 
 

Samsun Terme Şuvayip Köyü'nde doğmuşum. İlk ve ortaokulu Terme'de, lise öğrenimimi Ünye'de tamala..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster