Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
219
 

Hem Koalisyon, Hem “Tek Adam”, Nasıl Oluyor?

Hem Koalisyon, Hem “Tek Adam”, Nasıl Oluyor?
 

Fikir hayatımız yerlerde sürünüyor!

Pırıl pırıl, yepyeni fikirler üretecek yazar-çizerlerimiz at gözlüğünü bir türlü çıkarıp atamıyor… Bunların çoğuna göre, “bizim lider hatadan münezzehtir, ne yapar ne söylerse doğrudur, hikmetlidir. Muhalif olduğumuz lider ise daima yanlış yoldadır, ne yapar ne söylerse hatalıdır, zararlıdır.”

Bu kafa, fikir hayatımızı, zehirliyor, kısırlaştırıyor.

Kısır bir döngü haline getiriyor. “fikirlerin çarpışmasından hakikatin şimşeği çakamıyor”. Çünkü fikirler çarpışmıyor. Çünkü ortada fikir yok!

TBMM’ye dün (21 Şubat 2018) sunulan “ittifak yasası” teklifinin, 16 Nisan referandumunda bittiği söylenen “koalisyon”un ta kendisi olduğunu söylüyorlar. Doğru. “İttifak”ın koalisyon, hatta daha baştan “kurulan bir koalisyon” olduğuna ben de katılıyorum.

Fakat bunun koalisyon olduğunu söyleyenler, aynı zamanda, teklifin, “tek adam”lığı pekiştirmek için verildiğini de söylüyorlar.

Bir dakika!

Ortada bir koalisyon varken “tek adam” nasıl olabilir?

“Koalisyon” ancak tek adamın olmadığı yerde kurulabilir. Eğer gerçekten bir “tek adam”lık varsa veya söz konusuysa, “koalisyon” onu yıkar, bitirir.

Öte yandan, muhalefetin, “koalisyon” iddiasına karşı AKP sözcülerinin savunması da pek hoş! “Koalisyon seçimden sonra yapılır. Biz ise ittifakı seçimden önce yaptık” diyorlar.

Adama sormazlar mı; “seçimi tek başına kazanabileceksen niye ittifak yapıyorsun”?

Tek başına iktidar olacağından emin değilsin ki daha baştan, seçim öncesi koalisyonu kuruyorsun!

İTTİFAK %10 SEÇİM BARAJINI KALDIRMIŞ OLUYOR

Dün TBMM’ye sevk edilen “ittifak teklifi”nin bütünüyle mükemmel olduğunu söylemiyorum. Ayrıntıları elbette tartışacağız. Olumsuz taraflarını eleştireceğiz. Lâkin partilere kendi isim ve simgeleriyle “ittifak” imkânı tanıyan bu “teklif”; “baraj” problemini büyük ölçüde çözümlemiş oluyor.

Çünkü aday listeleriniz ve oy pusulasındaki yeriniz, “ittifak” bölümünde ama kendinize ait sütunda yer alıyor. Dolayısyla, bu düzenleme ittifakı kolaylaştırıyor, hatta teşvik ediyor. İyimser bir açıdan bakıyor ve bu düzenlemeyi, 1983’ten beri yürürlükte olan seçim kanununda bir “devrim” olarak görüyorum.

İyimserliğimi biraz daha ileri götürüyorum... “İttifak” düzenlemesinin gayet demokratik düzenleme olduğunu, Meclis’teki temsilîyeti daha hakkaniyetli hale getirebileceğini, bütün görüşlerin TBMM sıralarına yansıyabileceğini değerlendiriyorum.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilemiyorum bu konuda net bir düşüncem yok.

Kerim Korkut 
 26.02.2018 16:47
 

Bu sistem adaletsizdir. MHP.nin dağılmasından dolayı % 10 barajı geçmesi zor, ama geçmediği halde geçmiş gibi meclise girecek! Buna karşılık İYİ parti, BBP.si, Saadet Partisi gibi partiler de kendi aralarında ittifak yapsalar da ortalamaları %10 un altında kalacağından meclise giremeyecek. Yani, bu ittifak bir partiye aşikare meclise girme garantisidir. Bu da hakkı olmayan avantajı da peşinen sağlamaktır. AYM. si iptal etmek zorundadır!

Fehmi Asna 
 24.02.2018 0:52
 

Ben tamamen gereksiz görüyorum.Yüzde on barajı altına düşmüş bir partinin mecliste yer alması bir hak değildir.İki partinin birbirini kurtarma işlemi diye değendiriyorum ben...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 23.02.2018 18:29
 

Bekleyelim bakalım sevgili arkadaşım daha neler göreceğiz... Bir türlü düz yola giremiyoruz... yolumuzu hep dere tepelere sürüyoruz... kaygı ve görüşlerinize katılıyorum... Sağlık ve mutluluk dileklerimi sunuyorum:)

Halil Güven (Sökeli) 
 23.02.2018 11:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4905
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1190
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster