Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Genel Cerrahi Uzmanı Dr Yasir GÖZÜ

http://blog.milliyet.com.tr/yasirgozu

09 Temmuz '15

 
Kategori
Genel Sağlık
 

HEMOROİDDEN KORKMAYIN, 5 DAKİKANIZI AYIRIN!

HEMOROİDDEN KORKMAYIN, 5 DAKİKANIZI AYIRIN!
 

 

Hemoroid Ameliyatsız Yöntemle Tedavi Edilebiliyor!

Halk arasında ''basur'' olarak bilinen hemoroid hastalığına artık ameliyatsız tedavi imkanı sunulmaktadır. Uygulanan tedavi yöntemleriyle ameliyat kadar başarılı olunmaktadır. Hemoroid tedavisinde uygulanan klasik yöntem ve ameliyatsız yöntemler arasındaki farklar oldukça açıktır.

Ameliyatsız hemoroid tedavisinde süre 3-5 dakikadır, ağrı minimaldir, tedavi uygulandıktan sonra hasta sosyal yaşamına devam edebilir ancak aynı şeyi klasik cerrahi yöntem için söyleyemeyiz. Çünkü klasik yöntem uygulandıktan sonra istirahat süresi uzundur, hasta günlük sosyal yaşamına 10 gün gibi bir sürede devam edebilir. Ameliyat sonrası ağrı oranı, hastanede kalış süresi ve komplikasyonlar açısından ameliyatsız hemoroid tedavisi daha tercih edilir bir yöntemdir. İyileşme ameliyatsız hemoroid yönteminde daha hızlıdır, narkoz riski ve ameliyat stresi yoktur ancak klasik cerrahi yöntem narkoz riski taşımaktadır.

Klasik cerrahi yöntem, genel anestezi yani narkoz ve hastanede yatış gerektirir. Ancak ameliyatsız hemoroid yönteminde hasta muayeneye geldiği aynı gün içinde tedavisi de gerçekleştirilir ve günlük rutinine döner.

 Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında “basur” ya da “mayasıl” olarak da bilinir.  Makattan kan gelmesi, makatta ağrı ve ele gelen şişlik, akıntı, makatta ıslaklık hissi ve kaşıntı ile kendini gösterebilir. İç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılır. Zamanla anal kanalda yerleşen genişlemiş toplardamar yumakları makatın dışına doğru çıkarak kendini gösterir.

Hemoroid Tanısı

Hemoroid tanısının konulma aşamasında hastalığın evresi de belirleniyor ve tedavi buna göre biçimlendiriliyor. Evre I hastalarda genellikle koruyucu önlemler olarak ifade ettiğimiz, lif ve su alımının artırılması, dışkılama için zaman ayrılması ve kabızlığı artıran gıdalardan kaçınılması öneriliyor. Kabızlık sorunu olan hastalarda bu durumun ortadan kaldırılmasına yönelik ilaçlar da tedaviye ekleniyor. Evre II ve III hastalarda ise koruyucu ve kabızlık giderici önlemlerin ötesinde, bu hastalığa yönelik tıbbi tedavi başlanması gerekiyor. Tıbbi tedaviye yanıt vermeyen veya bir süre iyi seyrettikten sonra tekrarlayan hastalarda ise cerrahi tedavi uygulanıyor. Evre IV olarak tanımladığımız hastalarda ise, hastanın ilaç ile tedavisinde başarı şansı düşük olduğundan, cerrahi tedavi tercih ediliyor. Ayrıca, tıbbi tedaviye rağmen sürekli kanaması olan hastalarda da cerrahi seçeneğin düşünülmesi gerekiyor.

Hemoroid kimlerde görülür?

Hemoroid teorik olarak herkeste olabilir ancak çocuklarda makat bölgesindeki bağ dokusu daha sağlam olduğundan ve  18 yaşından önce doku yıpranması olamayacağından hemoroid görülmez. Genel olarak orta yaş ve üzerindeki kişilerde görülür. Erkeklerde görülme olasılığı kadınlara kıyasla biraz daha fazladır.

Hemoroid oluşumunda;

-Tuvalette uzun süre kalmak,
-Çok şiddetli ıkınarak dışkılamak,
-Sürekli kabızlık,
-Fazlasıyla baharat tüketmek,
-Sık ve uzun süreli ishal durumu,
-Yanlış beslenme,
-Hamilelik gibi sebepler etkili olmaktadır.

Hemoroid rahatsızlığından uzak durmak için şu önerileri dikkate almak gerekir;

-Posadan zengin - lifli bir beslenme ile korunulabilir. (meyve, sebze, baklagiller, corn flakes vb.)

-Tuvalette uzun zaman oturmak, tuvalette gazete okumak veya bulmaca çözmek, aşırı ıkınma gibi alışkanlıkları terk etmek.

-Çocuklara ise  tuvalet ihtiyaçlarını hissettikleri anda gitmeleri ve uzun uzun tuvalette zaman geçirmemeleri öğretilmelidir.

-Spor ve düzenli bir şekilde egzersiz yapılmalı, ancak egzersiz salonlarında ağırlık çalışmalarına dikkat edilmelidir.

-At, motosiklet veya bisiklete binmenin hemoroid oluşumu bakımından olumsuz etkilerinin olduğunu bilmek.

-Halter ve güreş gibi ağır sporların zorlanmaya ve ıkınmaya sebep olmaları açısından olumsuz etkilerinin olduğunu bilmek.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yasir Gözü 

www.avrupacerrahimerkezi.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 315
Kayıt tarihi
: 11.06.15
 
 

1972 yılında Elazığ'da doğdum. 1998 yılında Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster