Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '06

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
1590
 

Hemşire, sanal bistüri lütfen!

Hemşire, sanal bistüri lütfen!
 

Cerrahlar artık görüp dokunabilecekleri kadar gerçekçi bilgisayar üretimi organlar üzerinde denemeler yapabilecekler. Her Wired dergisini okuduğumda insanlık adına atılmış bir büyük adım daha görüyorum.

Araştırmacı Suvranu De ve ekibi Rensselaer Politeknik Enstitüsünde pilotların eğitimindek isimulatörlerin benzerini cerrahlar için geliştiriyorlarmış. Bu medikal eğitim sistemi ile cerrahlar hiç bir insan hayatını riske atmadan sanal organlar üzerinde gerçek zamanlı olarak eğitim ve uygulamalar yapabileceklermiş.

Bu simulasyon teknolojisine : “sanal insan” adını veriyorlar.

İnsan anatomisi sadece et ve kan gibi görünür. Ancak cerrahlar insan vücudunun tam ve gerçekçi bir modeline olabildiğince detaylı olarak ihtiyaç duyarlarmış. Bu sebeple gerçekçi sonuçları yakalayabilmek için dokunmatik teknolojiler sağlayıcısı Phantom yada CyberGlove tercih ediyorlarmış.

Sanal İnsan, kadavralardan elde edilemeyecek bulguların yakalanmasında gerçek insana en yakın uygulama olarak görüyorlar. Çünkü birçok hastalığın ilgili hasarı yada ölümü yaratmadan önce incelenmesi gerekiyor.

Bugüne kadar yapılan simulatörlerin gerçekçilikten uzaklığı bu tip sistemlere olan güveni azaltmış durumda imiş. Halbuki yeni uygulamalarda gerçek hayatta kullanılan aletler hareket ve dokunma hassasiyeti olan eldiven vb. araçlarla kontrol edilerek sanal organlar üzerinde işlemler gerçekleştirilebilek diyorlar.

Cerrahideki en önemli konulardan birisi herhangi bir durumda dokunun nasıl reaksiyon vereceği ve karşışlığında ne yapılacağı imiş. Yani kanama olursa hangi bölgeye neyi uygulamak lazım vb. Aynı zamanda dokunun hangi müdahaleye nasıl yanıt vereceğininde çok önemli olduğunu söylüyorlar.

Bu yüzden 3 boyutlu grafiksel modeller ile gerçek doku gibi davranabilen bir ortam yaratıldığında buradan elde edilecek sonuçların çok başarılı olacağını belirtiyorlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5343
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster