Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
444
 

Hep aynı kalıplar

Hep aynı kalıplar
 

Gerçekten çok ilgi çekici durumlar yaşanıyor ülkemizde. Sanki hiç kimse ait olduğu yerde durmuyor. Kavramlar çorba haline getirilmiş, seçmenin önüne kaşıklanması için itekleniyor gibi çok sahtekâr bir duruşu var.

Bana göre, iki siyasi görüş var ülkemizde. Ulusal görüş ve buna karşı Küresel görüş. Ulusal partiler zaten belli. Küresel anlamda bir tek AKP görünüyor. Yani bakmayın siz onca parti olduğuna. Zaten programları, belli bile değildir.

Ulusal duruş sergileyen partilerin, birbirlerinden farkı nedir? Ben bilinçli bir seçmen olarak görmek isterdim… ABD ve AB konusunda bu partiler ne düşünüyorlar? Ne yapacaklar? Belli mi? Eminim iktidara geldiklerinde, bir çoğu AKP'nin yaptıklarını yapacaklardır. Başka türlüsü zaten düşünülemez. Bu açıdan baktığımda, ne kadarda eğreti, sahte bir maskeli yüzü var partilerin.

Ya ekonomi? Nedir değişik olan önerileri? Sadece terör üzerinden siyaset yapılabilir mi yahu? Ekonomik programları nedir? Belki, benim gibi düşünen seçmende vardır. Ben program görmek ve programda yazanların uygulamasının lezzetini tatak istiyorum.

AKP'nin hataları saymakla bitmez. 301. madde değiştirilecekti, yolsuzlukların üzerine daha etkin gidilecekti, terör gerisinde kalanlar aydınlığa çıkartılmalıydı. Hukukun üstünlüğü ülkemizde de uygulanmalıydı. Adalet herkes için olmalıydı. Nerde?… Varsa yoksa insanları cennete göndermek için çabalayıp duruyorlar. Hukukun üstünlüğünü sağlayamayan hiç kimse-parti, iktidar olamaz ki.

Diğer siyasi partiler zaten sıradan. Hangisi değişik bir programa sahip? Hangisinde zaman aşımına dayalı olsun, olmasın yolsuzluklardan hesap soracağını taahhüt ediyor? Hangisi demokrasi sevdalısı? Hangisi, hukukun üstünlüğü her şeyin üstündedir diyor. Hangisinde çift başlı hukuk sistemini eleştiren cümleler var. AB ve ABD terörü besliyorlarsa alternatifleri neler? Kimle ticaret yapacaklar? Terörü nasıl engelleyecekler? İstanbul depremi için ne önlemler alacaklardır? Personel yasası, genel sağlık sigortası hakkında ne düşünüyorlar? İhale yasası hakkında ne yapacaklardır?

Durmadan terör bahane edilip duruyor. Belli değil mi teröre karşı alınacak önlemler. Kuzey Iraktaki oluşum belli değil mi? MGK'da karar alırsın ve uygularsın. Bu kadar basit değil mi? Mayın yüzünden şehit veriyorsak, tedbiri belli değil mi? Irak’ a gireceksek, ülkemizin menfaati böyle gerektiriyorsa, alın MGK'da karar girelim. Yalnız lütfen ortalığı germeyin.

Hadi hatırlayalım 12 Eylül’ü. Nasıl da gerildik ve sağcı solcu diye ayrıldık. Yılda 5 bin gencimiz ölüyordu, ülkemizi kurtarmak için. Terör konusunda tüm halkımız her zaman emniyet güçlerimiz, ordumuz ve iktidarın yanındadır. Öyle de olacaktır. Neyin hesabı yapılmaktadır?

Hiç kimse, hiç kimse terör belasını öne sürerek siyaset yapmasın. Lütfen! Hukuk, demokrasi ve üretim üzerine ve 12 Eylül anayasasını değiştirmek üzere siyaset yapılsın. Programlar açıklansın. Biz de, hangi siyasi partiye oy vereceğimizi bilelim.

Foto: arte en blonc y negro

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

12 Eylül'de, Ankara'daydım. Evci çıktığım bir arkadaşımın evindeydik. Ve, okula; yani üniversiteye gitmediğimiz için sevinmiştik. Çocukluk işte. Terör birden nasıl bitti o günden sonra, ondan önce niye bitmedi? Bilenler biliyor herhalde. Şimdi niye tırmanıyor, niye bitmiyor, nereye sürükleniyoruz? Birilerinin verilecek cevabı vardır elbet ama bu arada bedel ödeyenler, "can verip" yatıyor. En azından evlatlarımız canlarıyla bedel ödemesin diye, bu hükümetten kurtulmak adına; oyum; CHP'ye.

derinmavi.. 
 26.06.2007 22:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 138
Toplam yorum
: 559
Toplam mesaj
: 168
Ort. okunma sayısı
: 904
Kayıt tarihi
: 06.02.07
 
 

Gazete ve kitaplara hep tersten göz atar, daha sonra okumaya başlarım. Bu özelliğim devrik cümlel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster