Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '11

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
959
 

Hep kendinizi düşünün...

Hep kendinizi düşünün...
 

Okul çıkışındaki merdivenler...


Zar zor olsa da tramvayla Açıköğretim sınavına gireceğim okula ulaştım...
Şehit Büyükelçi Galip Balkar Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi okul binası genelde tek katlı bir okul, daha doğrusu ben tek katlı bölümünde bulundum. Okul girişindeki sekiz dokuz basamaklı merdiveni kardeşim ve dört kişi ile aşabildim. Halkımız duyarlı olduğu için hemen koşarak gelip beni o basamaklardan yukarı çıkarttılar. 

Milli eğitim bakanlığı veya okul müdürleri benim gibi binlerce engellinin okul önlerinde bu rezilliği çektiğini göre göre zevk alıyorlar, alıyorlar ki kıllarını bile kımıldatmıyorlar. Neden, okul görevlilerine ya da vatandaşa rica edeyim de beni o ucube merdivenlerinden yukarıya taşısınlar. Bana yardımcı olmaya çalışanlara bir şey olabilir ya da bana bir şey olabilir. 

Tekerlekli sandalyem 65 kilo civarında bense 65 kilo civarındayım. Dört kişi sandalyemin sağından solundan tutup yukarı çıkartıyor. Okulun içi dışı onlarca güvenlik kamerası var. O kameraları takıp millet gözetleneceğine, on metre genişliğinde sekiz basamaklı merdiven yapacağınıza, o merdivenin bir köşesine rampa koyulsaydı, bizler çok rahat ederdik böyle mağdur olmazdık. 

Girişteki merdivenleri aşınca rahat ettim, çünkü okul içinde her yer düzayak ve kapıları genişti yani şartlar akülü tekerlekli sandalyeme uygundu. Sınavlarıma girdim çıktım okul içinde gezindim karnımı doyurmak için çay içip ısınmak için kantine gittim geldim. 

Benimle beraber sınava giren iki engelli kişi daha vardı onlarda tekerlekli sandalyeli idiler. Beraber okul içinde gezindik. Onlarda benim çektiğim zorlukları çekiyordu çünkü Türkiye'de yaşıyorlardı İstanbul’da yaşıyorlardı. Türkiye’de engelli hiçbir zaman düşünülmez. 

Bir ara hava almak için okul kapısı önüne çıktık, bahçede gezinemesek de kapı önünde engelli arkadaşlarla durduk hava aldık. Ben sigara içmediğimden hava almak için gittim biraz zaman geçirdim. Diğer arkadaşlar ise sigara içmek için kapı önündeydiler. On dakika boyunca onlar sigara içtiler bende hava aldım. Okul içi sıkıntılıydı ve havasızdı ve okul içinde sigara içmek yasaktı. Kapı önü ise rüzgarlı ve sert bir soğuk vardı. 

Müdür bey kameradan sigara içildiğini görünce, görevliyi ikaz etmiş ve o da yanımıza gelip “okul içinde sigara içmeyin” dedi. Sigaralar söndürüldükten sonra ben yerimde durur muyum hiç, hemen görevliye “müdür bey bizleri kameradan izleyeceğine merdivenlere rampa yapsın da bahçeye çıkabilelim, siz hep kendinizi düşünün hep kendinizi…” dedim. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 120
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 489
Kayıt tarihi
: 15.12.10
 
 

His kaybı olmayan, sol tarafı felç, tekerlekli sandalyeli bir bedensel engelliyim... 1996 yılında..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster