Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '08

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
301
 

Hep özleyeceğiz

Hep özleyeceğiz
 

Sıcak...
Elimde paketlerle günün yorgunluğunu omuzlarımda taşıyarak yola düşen ağaç gölgelerine sığınarak gidiyorum sığınağıma. Yanından geçtiğim on iki yaşlarında ki bir çocuk beni görünce "yardım edeyim mi abla" dedi...

Elimde ki yükler bir anda sıfıra indi. Bu güzel çocuğu kucaklayasım geldi. Yorgunluğum anında bitti, içim sevinçle doldu . Demek hala var böyle çocuklar.
Bazı değişiklikler nedeni ile servisimizde taşınmalar oldu. Herkes kendi eşyasını taşıyor. Yani herkes kendi göbeğini kendi kesiyor.
Ucundan kıyısından başlıyorum bende. Çiçek dikme uğruna belimi yorup günlerce çektiğim sancılardan sonra dikkatliyim ama kimsenin de bana yardım edeceği yok.
Hiç yitirmedim o yardımlaşma duygusunu. Gördüğüm anda gücüm ölçüsünde yardıma hazırım bel problemimi fazla umursamadan.
Buraya geldim geleli banada bir haller oldu a dostlar sanırım bulaşıcı bu umursamaz kendini düşünen bu haller. Beni incitenlere yardımdan kaçınıyorum. Umursamayanlara, kadir kıymet bilmeyenlere bende uzağım artık.
İçim acıyor böyle davranıncada. Gerçek ben den o kadar uzak ki bu.
Çocuk iken komşulara kömür odun mu geldi hemen bizde koşar yardım ederdik. Eşya mı taşınıyor, koşardık hemen yardıma. Halımı çırpılacak hemen geçer yanyana dizilir tüm halıları tozuta tozuta çırpardık.
Salçamı yapılacak hemen geçer elde bıçaklar domates dilerdik, tarhana yapılacağı zaman birleşirdi tüm kadınlar.
Çoluk çocuk kaynaşır keyfini çıkarırdık böyle güzel yardımlaşmanın.

Çaylar pişer oturur bir kapı önünde sohbet eder akşamı beklerdik güneşi yolculardık.

Bahçelerde mangallar yanıyor çoğu kez. Kokuta kokuta köfteler kızarıyor sen kokuyu alıyor kedi gibi kalıyorsun avucunu yalayıp tüüü bak şimdi gözüm şişecek diye telaşlanıyorsun.

Senin evinden bir patlıcan közleme kokusunu duyunca manalı manalı "Halide hanım patlıcan mı közledin, pek hoş koktu diye sitemkar sözlerde eder bu köfteleri kızartıp lüpleyen hatun kişi.
Daha mı kokutursun artık patlıcanları. Keyif bile alırsın bu zulumden.
Güzel turşuu yapan komşularımız vardı. bazen yemek yanına turşu olsa da yesek deyince kapar giderdik bir tası, komşunun kapısına "hatice teyze annem biraz turşu istiyor" diyerek. Doldurur idi tası domates, salatalık illede lahana ve güzelim turşu suyu ile.
Çok kez kokusu bizim mutfaktan dışarı taşan bir şeyler yapınca annem hemen bir tabağa dolduru yaptığı yemekten "aman kokmuştur Fatma hanıma haydi götürün " derdi.
Şimdi kokuta kokuta gözünün önünde yiyip içiyorlar sanada perde ardında "nerede ah o güzel eski günler " demesi kalıyor.
Yine de utandırmak gerek böyle davrananları ama odun odunsa seni hayal kırıklığınla başbaşa bırakacaktır tavuk kayatlarını sıyıra sıyıra yer iken.

Sevgi ile... İyi pazarlar efendimÖnerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kokusu fazla dağılırsa etrafa hemen veriyor en yakın kim varsa komşulardan...ama eski zamanlardaki gibi ev etrafında bir kaç bahçe içinde ev yok ki, koca koca apartmanlar bir binada 20 daire, çoğunu tanımıyorsun bile, sevgiler

Dilek Çınar 
 16.07.2008 10:15
Cevap :
:) annene yakın olmak isterdim:) veren al alan elden üstünmüş...sevgiler sevgili Dilek.)  19.07.2008 18:08
 

Düşünüyorum da ne özel çocuklarmışız biz. Sevgiler arkadaşıma...

Özlem Akaydın 
 11.06.2008 20:03
 

İnsanları acaip bir hırs sarmış. Kendilerini dünyanın merkezi sanıyorlar. Oysa bir nefes alıp düşünmeleri gerekmez mi? Sevgiyle ve sağlıkla kal...

Müyesser Saka 
 11.06.2008 9:27
 

öncelikle harika olmuş yaşım çok olmasada birden anlattığınız o günleri anımsadım azda olsa... işte o zamanlarda sevgi,merhamet,insanlık duyguları canımmm demeler herşey çok başkaymış karşındakini düşünmek yardımlaşmak şimdi nerde kim kimin sırtından nasıl geçinse sevgide merhamette yardımlaşmada bitti belkide sevgi kalkınca bu saydıklarımızda bitiyor en çokda şurası hoşuma gitti;BENDE UZAĞIM KADİR KIYMET BİLMEYENLERDEN FAKAT İŞTE SONRASINDA HİSSETTİĞNİZ UMURSAMAMAZLIK ACISI BU BEN DEĞİLİMKİ ASLINDA DEMELER İNSANI MAHVEDİYOR ... yazılarınızı okuduğum için arkadaşımdan selam göndermişsiniz halide hanım selamınızı aldım başım üstüne teşekkür ederim. YİNE DÜŞÜNDÜRDÜNÜZ GEÇMİŞİ yüreğinize sağlık sevgiyle kalın....

esra turan 
 08.06.2008 17:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 292
Toplam yorum
: 1601
Toplam mesaj
: 220
Ort. okunma sayısı
: 885
Kayıt tarihi
: 08.03.07
 
 

Yazmaktan hoşlanan... Kelimeleri renklendiren bir sihirbazım ben.. Bodrum'da yaşamaktayım.. Sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster