Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '07

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
21412
 

Hepatit aşıları

Hepatit aşıları
 

Hepatit karaciğer iltihabıdır. A, B, C olmak üzere üç tipi bulunmaktadır. Virüs yoluyla bulaşan bu hastalık toplu yaşam yerlerinde ve bağışıklık sistemi zayıf bireylerde hastalık oluşturur. Hepatit A daha seyrektir ve yakın temas ile kolay bulaşır. Hepatit B ve C kronik, çok yaygın, hayatı tehdit edici özellikleri bulunur. Hepatit B'nin bulaşma şekli sadece kan ve vücud sıvılarıyla (ter, sperm, vajinal akıntı...) olabilir. Hepatit C kan yoluyla en sık bulaşan hepatit türüdür. Karaciğer dışında deri böbrek ve tükrük bezleri gibi organlarada zarar verebilir. Hepatit B ve C'li anneden doğum ile beğe enfeksiyonun geçme ihtimali yüksektir.
Hepatit enfeksiyonları akut (ani) veya kronik (süregelen) başlangıçlı olabilir. Genel grib benzeri, soğuk algınlığı bulguları (üşüme, titreme, burun akıntısı, ateş, eklemlerde yorgunluk, kırgınlık hissi...) ile başlayan hastalık hastayı yanıltabilir. İştahsızlık, mide bulantısı, idrarda renk değişikliği, karın ağrıları, cilt ve göz renginde sararmalar kısmen tanıya götüren bulgular olabilir. Hepatit B geçiren erişkinlerin %50'sinde herhangi bir bulgu veya belirti görülmeyebilir.

Gelişen sağlık teknolojisiyle bir kısmı iyileştirile bilen hepatit hastalığına en iyisi yakalanmamaktır. Zamamnında alınması gereken bir kaç ufak tedbir, artık sizi bu enfeksiyondan korumak için yeterli olacaktır:
-Yakın temastan kaçınmak,
-Toplu malzeme kullanımından kaçınmak,
-Cinsel ilişkide korunmak (prezervatif kullanılmalı),
-Tek eşlilik,
-Aşılanmak.

Aşı uygulamaları Hepatit A ve B için yapılabiliyor. Ölü virüslerden imal edilen bu aşılar kolun üst kısmından uygulanmaktadır. Yan etki olarak hafif kızarıklık ve şişme yapabilir. Ciddi allerjik reaksiyon gelişme riski son derece düşüktür. Ancak allerjik bünyeye sahip bireylerde, ateşli hastalık geçirenlere aşı uygulaması yapılmaz.

Hepatit A aşısı iki doz halinde ve ikincisi ilkinden altı ay sonra uygulanır. Şu anda devletimizin aşı programına dahil edilmediğinden sadece bu hastalıktan korunmak isteyenler tarafından özel olarak yapılmaktadır.

Hepatit B yenidoğanlara doğduğu ayda ilk doz, ikinci ayda [DifteriBoğmacaTetanoz(1nci doz)] ile ikinci doz ve altıncı ayda [DBT(3)] ile 3ncü dozu uygulanır. Yani aşılama şekli 0, 1, 6ncı aylar olacak şekilde 3 dozdur. Doğumunda aşı yapılmamış, daha önce bağışıklanmamış, yada bağışıklanıp bağışıklanmadığı sürüncemede olanlar ile haliyle bağışıklığının sürüp sürmediğini bilinmeyen bireyler de yapılacak bir kaç test ile bağışıklılığını kontrol ederek gerekirse bir doz daha veya sıfırdan üç doz uygulaması yapılarak bu hastalığa karşı koruma sağlayabilirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sağlık sitesinde miyiz düşüncesine kapılmadan bıkkınlık hisettirmeden verdiğiniz bilgilerin tedbir olarak zihinlerde yer ettiğini belirtmek isterim.Göz önünde olunca daha bir ilgiyle okunuyor..Hele de sıkmayan, ard arda yazılmayan blog olunca...Selamlar.

Tuğba 
 03.11.2007 21:46
Cevap :
Bunun için uğraşıyorum... Merak ettiklerinizi iletirseniz onlarla ilgili de yazabilirim...  04.11.2007 10:12
 

Burada hastalıklarla ilgili açıklamalar yapmanız çok isabetli bir davranış, bilgisi olmayan kişiler en azından önlem alırlar, daha dikkatli davranırlar. Bu anlamda kutluyorum sizi... Hepatit C için bir açıklama da ben eklemek istiyorum. Bu virüsün en kötü yanı hiçbir belirti göstermemesi, belirti gösterdiği anda doktora gittiğinizde doktor size direk olarak siz sirozsunuz diyebiliyor. Yani virus karaciğeri sarıp sarmalıyor siroz oluyorsunuz, sirozun sonu da kanser biliyorsunuz. Yani korkutucu bir tablo çizdim belki ama insanlar dikkat etmeli ve korunmalı bu virüse karşı, kan yoluyla bulaştığına göre de dövme yaptıranlar dikkatli olmalı, dişçiye gidenler aletlere dikkat etmeli ve hastalıklı kişiler biliniyorsa şayet o kişilerle cinsel birlikteliklerde dikkatli olunmalı. Sperm yoluyla bulaşma riski yüzde iki, ama ağızda bir kanama varsa şayet öpüşme yoluyla da bulaşması muhtemel. Hepatitlerin içinde en tehlikelisi ve aşısı henüz bulunamayan C den korunmak gerek... Sevgilerimle...

Sema Sener 
 03.11.2007 12:55
Cevap :
Türkiye'de şu anda gündemi meşgul eden AIDS'den daha ciddi bir yayılım söz konusu...! Katkınızdan ötürü teşekkür ederim...  03.11.2007 13:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 110
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 4645
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

Tıp doktoru ve iki senedir online sağlık danışma hizmeti veren  sitesinin yöneticisiyim. Sık ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster