Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
229
 

Hepimiz adayız...

Hepimiz adayız...
 

3 Aralık Pazar günü aramızda yaşayan bazı insanlar için bir başka önem taşır.

Sizlere bazı veriler vermek istiyorum. Bunlar Avrupa ülkelerinden bir kaç örnek olacak. Avusturya 8, 2, komşumuz Bulgaristan 7, 8, İsveç 8, 4. Norveç 4, 5, Danimarka 5, 3 milyon nüfusları var. Bu rakamlar o ülkelerde yaşayan insan sayısı. Şimdi vereceğim rakam ise Türkiye ile ilgili 8, 5 milyon, yani bu günki nüfusun % 12, 9 teşkil etmektedir. İşte 3 Aralık bazı devletlerden daha fazla sayıya sahip vatandaşlarımızın günü. Sayıları dünya üzerinde 500 milyon olduğu sayılmakta olan engelli insanların günü. Rakamlar bir yerde ürkütücü, üzücü olmasına rağmen bu insanlarla yaşamı nasıl paylaşacağımız en önemlisidir.

O veya bu nedenlerle engelli durumuna düsmüş bu insanlara neler verebiliriz? Onların her yönüyle yaşamımızın bir parçası olmasına, nasıl bir katkıda bulunabileceğımızı düsünmüs müyüz? Yapılan uzun araştırmalar neticesinde her bedenen sağlam insanın, her an birer engelli adayı olduğu belirlenmiştir. Onları nasıl anlıyabiliriz:

Bu kişiye göre değişebilir. İster oturduğunuz yerde düsünerek, isterseniz bir an onların yerine geçerek, onları daha iyi anlayabiliriz. Eğer kendinize karşı acıma hisleri içinde bir yaşam sürüyorsanız onlara da o gözle bakabilirsiniz. Bu her kişinin kendi bakış açısıdır. Burada onlar hakkında yaptırımlar, öneriler, eksiklikler hakkında yazmak istemiyorum. Bu konuda o kadar çok yazılmış ve çoğu sözde ve kağıtta kalmış, o kadar çok şey var ki. Bu durum her ne kadar kanunlar ile özleştiği halde onları anlayabilmemiz, karşılaştıkları engelleri tam olarak görebilmemiz için kendimizi engelli adayı olarak görerek, bunun bilincine ulaşarak, yaşamımızı bir günlügüne de olsa onların yaşam tarzıyla özleştirerek yaşamaya çalışalımr. Herşeyden önce bu insanların içinde yaşam mücadelesine ortak olan yakınlarını anlayabilelim. Onlarla konuşup onlardan bilgi alalım. O zaman bu insanları daha çabuk tanıyabiliriz.

Saygılarla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 271
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1276
Kayıt tarihi
: 20.02.07
 
 

Bütün canlıları seven, kendi penceresinden yaşamı anlamaya çalışan, onlardan bir şeyler öğrenmek ist..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster