Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
479
 

Hepimiz Birer Engelli Adayıyız!

Hepimiz Birer Engelli Adayıyız!
 

internetten alıntıdır


Merhabalar sevgili gönül dostlarım.

3 Aralık Dünya Engelliler Gününde bir kere daha İzmir halkının ne kadar duyarlı olduğunu anladım.

Engelliler günü olması dolayısıyla İzmir'de birçok etkinlik düzenlendi. Öncelikle benim Buca'da oturmam dolayısıyla Buca'daki etkinlikten bahsetmek istiyorum.

Buca'da, Engelliler Parkı Yetişkin Eğitim Merkezinde, Buca Belediyesi ve Ata Özel Eğitim Okulu çok güzel bir gösteri gerçekleştirdi. Gösteride yetenekli çocuklar müzikli dans yaparak büyük beğeni topladı. Ben bizzat oğlumu götürdüm bu etkinliğe, neden mi? Heryeri sağlamken, "yoruldum" diye mızmızlanan, eli ayağı tuttuğu halde benden su isteyen minik oğlumun hayatı öğrenmesi için..

Her gösteri bitiminde, ona engelliler hakkında bilgi verdim. Tekerlekli sandalyelerini ayakları yerine kullandıklarını ve buna rağmen büyük bir azimle nelerin üstesinden geldiklerini anlattım. Oğluma başarılmayacak hiçbirşeyin olmadığını, aşılmayacak hiçbir engelin olmadığını, yeter ki istemesi gerektiğini anlattım.

Bu arada sadece Buca'da mı, tabi ki hayır..! Gazete ve televizyondan takip ettiğim haberlere göre; Agora'da da bir etkinlik gerçekleştirilmiş. Türkiye'de ilk defa engelli sanatçıların oluşturduğu, Devinimler Yaşam Sevinci Dans Topluluğu, danslarıyla adeta İzmir halkını büyülemiş.

Bayraklı'da düzenlenen etkinlikte , 30 vatandaşa tekerlekli sandalye dağıtılması ise çok hoş bir jest olmuş bence..Ayrıca engelilere ait bir hizmet aracının sadece Bayraklı Belediyesinde bulunduğunu biliyor muydunuz?

Bornova'da yeni nikah salonunda düzenlenen etkinikte de, engelli çocukların enstrüman çalıp, söylediği şarkılarla halkı coşturması ayrı bir güzellik tabii..

Bunların yanında Aydın'daki tiyatro gösterimini ve Karabağlar Belediyesinin düzenlediği etkinlikleri de es geçmemek lazım..

Benim bu yazımı yazmamdaki sebep; İzmir halkının, engelli vatandaşlarımıza karşı göstermiş olduğu duyarlılıktır. İnanın; bu durum beni hem çok şaşırttı hem de çok duygulandırdı. Bütün değerlerimizi kaybettiğimizi düşündüğüm bu günlerde, böyle etkinlikler düşüncelerimi bir daha gözden geçirtti bana, biraz da utandırdı doğrusu...

Hep düşünür ve kaygılanırdım, "acaba oğluma hayatı nasıl anlatacağım" diye, bu etkinlikler bir sebep oldu. Oğlum 5 yıllık küçücük beynine, hayatın toz pembe olmadığını ama buna rağmen aşılamayacak engel olmadığını yer yapmış oldu. Şimdi eminim, bulunduğu durumdan her zaman hoşnut olacak. Önüne aşamayacağını sandığı bir engel çıktığında, hep o çocukların azmini hatırlayacak. Ve yine eminim ki; topluma çok yararlı bir birey olacak..!

Buradan, engelli arkadaşlarımıza göstermiş olduğu duyarlılıktan ötürü , tüm İzmir halkına çok teşekkür ediyorum. Gerçi hep gurur duyuyordum ama bir kere daha İzmir'li olmaktan müthiş gurur duydum.

Benim 5 yaşındaki oğlum Ege, artık "engelli" kavramını ve toplumda onlara nasıl yardım etmemiz gerektiğini biliyor.

Bütün anne ve babalara sesleniyorum; çocuklarınızı sadece parklara ve eğlence merkezlerine götürmeyin. Topluma yararlı etkinliklere de götürün. Onlara hayatı yavaş yavaş öğretin, bilinçli bireyler yetiştirin..Bizler böyle bireyler yetiştirirsek, onlar da böyle bireyler yetiştirir ve toplumumuz cehaletten arınır, aydın bir toplum olur.

Umarım bu nutuklarımla canınızı sıkmamışımdır ama inanın benim en hassas olduğum konulardan birisi bu durum...

Bu yazıma, hepimiz engelli adayıyız sözümle noktayı koyuyorum.

Sevgiler, , ,

SEVİLAY

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu konudaki yazımın bağlantısını veriyorum. Selamla, saygıyla... MS ( blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=147533 )

Mehmet Sağlam 
 08.12.2009 12:57
Cevap :
İlginize teşekkür ederim Mehmet Bey,selamlar..!  08.12.2009 17:36
 

Şeyy, ben engelli olmaya aday olmasam, olur mu acaba?! Hani zor iş, zor koşullar ve zor bir yaşama denk düşüyor da... Empati kurmak için illa da aynı şartlarda olmak gerekmiyor sanıyorum Sevilay Hanımcığım. Yüreğimizin tınlaması, onlara yardım duygularımızın kabarması ve empati köprüsündeki sık buluşmalarımız yeter mi acaba?! Aşağıdaki yazımı da dikkatinize sunumama izin veriniz lütfen. Teşekkürle, sevgiyle, kompatiyle... MS

Mehmet Sağlam 
 08.12.2009 0:50
Cevap :
Aday olmasam demekle olmuyor Mehmet Bey..Bugün sağlıklıyız ama yarın düşüp de bir yerimizi kırmayacağımız ne malum..!Tabi bundan daha hazin örnekler de var..Benim kastım,sağlıklıyız diye kendimize güvenip böbürlenmeyelim,o arkadaşlarımıza yardım edelim ve yardımlaşma güdüsünü bizden sonraki nesile(oğlum) de aşılayalım.Umarım mesajım alınmıştır..!Selamlar,,  08.12.2009 11:23
 

Yine çok güzel ve anlamlı bir yazı yazmışsın canım,,,,,Engelliler ve İzmir,,,,,,,bir zamanlar bu konuda hiç çalışma yoktu,şimdi olması çok sevindirici,,,,,bende baktım da kaldırımları yaparlarken engelli araçları için eğilmi yol yapıyorlar dikkatimi çekti,şimdi yine engelliler için asansörlü köprü yaptılar,iyi bir atılım olmuş,ama her şeye rağmen Allah kimseyi engelli yapmasın diyorum,,,,,,,,,,sevgiler canım,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 06.12.2009 20:42
Cevap :
Canım halam,İzmir'le gurur duydum,ne kadar güzel projeler öyle değil mi?Yazımı beğenmene sevindim,sevgiler..!  06.12.2009 23:44
 

Engelliler için yapılan çalışmaları bizlere bildirdiğiniz için çok teşekkür ederim.Oğlunuza şimdiden bunları öğretmeniz sizin ne kadar iyi bir anne olduğunuzun kanıtıdır zaten,umalım hiç bir zaman engelli adayı olmayalım. İyi akşamlar.

Nazlı Gülüm 
 06.12.2009 19:13
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum..Annelik bambaşka birşey,Allah herkese nasip etsin!Umarım bu yazımdan sonra,anneler çocuklarını yalnızca parklara değil,kültürel etkinliklere de götürür.İlgilenip de okumanıza ayrıca çok sevindim,sevgiler..!  06.12.2009 23:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 333
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1905
Kayıt tarihi
: 15.11.09
 
 

32 yaşındayım, evliyim ve yakışıklı bir oğlum var. Profosyonel pilates eğitmeni ve besin destek ü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster