Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
613
 

Hepimiz Katar'ız, küresel efendiyi ve piyonlarını önümüze katarız!

Hepimiz Katar'ız, küresel efendiyi ve piyonlarını önümüze katarız!
 

Katar


9 Haziran 2017

Kim Terörist Ülke?..

Aşağıdaki kronolojik Katar gelişmesini sıraladım.

Soruyorum, “ Bunların hangisi Terörist ülke?”

1- ABD 2- Katar 3- Suudi Arabistan 4- Katar’a tavır alan ülkeler 5- AKP iktidarı

Olayın başlama sıralaması:

A- Olay;  21 Mayıs 2017 günü ABD Başkanı Donald Trump Suudi Arabistan'da 110 milyar dolarlık silah anlaşması imzalaması ve  Suudi kralıyla beraber geleneksel kılıç dansı yapması sonrası başladı. Sözde Dans ederlerken; Suudiler terör merkezinin Katar olduğunun muhbirliğini yapmış.

B- Buna çok sinirlenen Katar Emiri Şeyh Temim Al Sani'ye; 23 Mayıs 2017 gecesi "ABD'ye karşı ve İran'ı destekleyici" açıklamalar yaptı.

Bundan sonra Trump dünya ile dans etmeye başladı.

A- Önce; Suudi Arabistan, Bahreyn, BAE, Mısır ve Yemen, "teröre destek  vermekle suçladıkları" Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini 5 Haziran 2017 günü  duyurdu. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istedi. Katar'a karşı yapılan diplomatik ablukaya Maldiv Adaları ve uluslararası toplumca meşruiyeti olmayan darbeci general Halife Hafter destekçisi Libya Tobruk hükümeti ile Moritanya da katıldı.

B- Suudi Arabistan’ın başını çektiği kararla;  Katar merkezli El-Cezire televizyonuna ait kanallar silindi. Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ardından Bahreyn'de de Katar'ı desteklemenin 5 yıla varan hapisle cezalandırılacak suç kapsamına alındığı bildirdi.

C- Bahreyn'den 6, Katar'dan 5 ve Libya'dan bir kuruluşun yanı sıra Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Mısırlı Yusuf el-Karadavi, Katar'da 2001-2013 yıllarında İçişleri Bakanlığı yapan Abdullah bin Halid Al Sani gibi isimlerin olduğu 59 kişi "terör listesi"ne alındı.

D- Listeye eklenen 59 kişiden 26'sının Mısır, 18'inin Katar, 5'inin Libya, 3'ünün Kuveyt vatandaşı olduğu, Ürdün ve Bahreyn'den ikişer, Suudi Arabistan, Yemen ve BAE'den ise birer kişinin bulunduğu duyuruldu.

E- Ve Türkiye’m ; Benim dostum Katar, ABD ve diğer Arapları kim takar” yürekliliğini göstererek Katar'a askeri ve tedarik yardımına karar verdi(9 Haziran 2017): Uluslararası gerilimin odağındaki Katar’ın başkenti Doha’daki üsse önce Türk jandarması konuşlanacak, ardından Türk savaş uçakları ve gemileri de gönderilecek. TBMM’nin bu kararının ardından dün sıcak bir gelişme daha yaşandı. Katar Dışişleri Bakanı “Türk askeri bütün bölgenin güvenliğini sağlamak için Katar’a geliyor.”

F- Hemen sonra; BAE Dışişleri Bakanı Enver Gargaş, Katar krizi hakkında açıklama yaptı. Gargaş, "Bir İranlı, Türk, Hamas, devrimci, siyasi ideolog, Müslüman Kardeşler ve biz Arap Körfezi kardeşini girdiği yoldan çevirmeye çalışıyoruz" dedi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Enver Gargaş, Katar’ın Türkiye ve İran’dan yardım istemesinin, krizde “trajik bir sayfa açabileceğini.. Kafa karıştıran, kafası karışmış kardeş ülkenin krizi tırmandırması ve 2 Arap olmayan ülkeden yardım talep edip, bir tanesinden de askeri koruma istemesi, krizde yeni bir trajik ve komik sayfa açabilir” ” öne sürdü.

ŞEVKET ÇORBACIOĞLU

TEKNOPOLİTİKALAR PLATFORMU

Sevket-che@hotmail.com.tr

evesbere@mynet.com

GSM: 0506 609 00 32

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1301
Toplam yorum
: 1075
Toplam mesaj
: 88
Ort. okunma sayısı
: 958
Kayıt tarihi
: 16.12.07
 
 

İnş. mühendisiyim. Eskiden sesli düşünür, kentimi ve çevremi rahatsız ederdim. Şimdilerde, kendim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster