Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '10

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
691
 

Hepimizin bir öyküsü var.

Hepimizin bir öyküsü var.
 

9. İzmir Öykü Günleri'nin onur konuğu Tarık Dursun K.


9.İzmir Öykü Günleri "Hepimizin bir öyküsü var" teması ile Konak Belediyesi'nin ev sahipliğinde Edebiyatçılar Derneği, Ege Kültür Vakfı, Türkiye Yazarlar Sendikası'yla Türkiye PEN İzmir Temsilcilikleri'nin katkılarıyla Dr.Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi'nde yazar Füruzan tarafından kaleme alınan dünya öykü günü bildirisinin okunmasıyla başladı.


Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, öykü günlerinin gelecek yıl uluslararası etkinlik ile kutlanacağını ve bundan böyle bir yıl ulusal, bir yıl da uluslararası öykü günleri geleneğinin başlatılacağını söyledi. Tarık Dursun K'yı konuk etmekten büyük bir onur duyduklarını belirten Başkan Tartan,"bu yılki Öykü Günleri'nde onur konuğu olarak çok önemli bir yazarımız, edebiyat ustamız,Tarık Dursun K'yı seçtik. Tarık Dursun K'nın edebiyat, sinema ve sanatın birçok alanına katkılarından hep akıllarımızda kalan yalnızlık, yoksulluk, garip insanların dramlarını, ve bunlarla yükselen bir umudun, heyecanın, sevginin basamaklarını bulduk."


Daha sonra Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı Gökhan Cengizhan ve Ege Kültür Vakfı Başkanı Azra İnmeler'in konuşmalarının ardından, Tarık Dursun K. romanlarından uyarlanmış filmlerden oluşan kolaj gösterisi ilgiyle izlendi ve Tarık Dursun K. Onur Ödülü Töreni gerçekleştirildi. Tarık Dursun K. Onur Ödülü'nü Başkan Tartan'ın elinden aldı.
Tarık Dursun K.'nın bir öyküsünü Konak Belediyesi Kültür Müdürü Bilgehan Oğuz okudu. "Dostları Tarık Dursun K.'yı Anlatıyor" adlı ilk panelde Namık Kuyumcu yönetiminde Remzi İnanç, Halit Kakınç, Aydoğan Yavaşlı ve Ayşem Kalyoncu konuştu.
"Tarık Dursun K.'nın Öykü Dünyası" başlıklı panelde Feridun Andaç, İbrahim Oluklu, Özlem Fedai, Mehmet Atilla yer alırken, Leyla Ruhan Okyay, Hürriyet Yaşar, Ayça Bilgin "Üç Öykü Üç öykücü" adlı etkinlikte, Şükran Yücel, Mine Söğüt, Emel Kayın "Öyküde Bir Anlatım Olanağı olarak Mekan Paneli"nde bir araya geldi.

9. İzmir Öykü Günleri İzmirliler için birçok ünlü sanatçı, edebiyatçı ve öykü yazarıyla tanışabileceği gibi edebiyata ilgi duyan sanatseverler yazarların öykülerini kendi ağızlarından dinleyebilecek.

Sinemamızın duayenleri Eşref Kolçak ve Ahmet Mekin, 9. İzmir öykü Günleri'nin bir başka onur konuklarıydı. Bir çok İzmirli kendileri ile tanışma, konuşma ve birlikte fotoğraf çektirme fırsatı buldu. Ben de bu fırsatı değerlendirdim.

Etkinlikler yarın (cumartesi) Sevda Ferdağ, Ahmet Mekin ve Eşref Kolçak'ın da katıldığı "Edebiyattan Sinemaya Tarık Dursun K. İle Yolculuk" paneli ile başlayacak. Etkinliklerde saat 13.00'de Ethem Baran, Serap Gökalp, Mustafa Balel'in yer aldığı "Üç Öykü Üç Öykücü" başlıklı söyleşi, saat 14.00'de Nursel Duruel, Ayşe Sarısayın, Doğan Hızlan'ın katılacağı "Öyküde Cesur Yıllar:1950 Kuşağı" adlı panel yapılacak.
Saat 15.30'da Jaklin Çelik, Faruk Duman, Handan Gökçek "Üç Öykü Üç Öykücü", saat 16.30'da İnci Aral, Adnan Özyalçıner, Konur Ertop "İsak'tan... Panayır'a...1950 Öykücüleri'nin Yazınsal Arayışları", saat 17.30'da Engin Çetinbağ, Fadime Uslu, Zafer Doruk "Üç Öykü Üç Öykücü", saat 18.30'da Birsen Ferahlı, Aydın Şimşek, Ayşegül Devecioğlu, Hasan Özkılıç, "Günümüz Öykücülüğü'ne Genel Bir Bakış" başlıklı etkinliklerde konuşacak.

Etkinliğin son günü (pazar), saat 12.00'de Buket Akkaya, Nazmi Bayrı, Tekkül Arı'nın bulunduğu "Üç Öykü Üç Öykücü" adlı söyleşiyle açılacak. Saat 13.00'de Kemal Gündüzalp, Adnan Gerger, Pelin Yılmaz "Geleceğin Öykü Dünyası", saat 14.00'de Şükran Farımaz, İlhan Doğruyol, Gönül Çatalcalı "Üç Öykü Üç Öykücü", saat 15.30'da Feridun Andaç, Şerife Yalçınkaya, Sengül Özdemir "Geleneksel Öykü ve Çerçeve Anlatılar" adlı etkinliklerde yer alacak. Saat 16.30'da Cumhuriyet Gazetesi Adana Temsilcisi Çetin Yiğenoğlu, İlkay Noyan, Melih Ergen "Üç Öykü Üç Öykücü" saat 17.30'da Şahin Yıldırım yönetiminde Murat Özyaşar, Seray Şahiner, Yavuz Ekinci "Genç Öykücüler Konuşuyor" başlıklı etkinliklerde bulunacak.

Kaynak: www.konak.bel.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dr.Hakan Tartan'la daha da bütünleşti. Etkinlikleri ilerde daha güzel girişimlerle yayacaklarına inanıyorum. Blog temsilcimiz olarak katıldığınız bu etkiniği resimlerle öyle canlı anlatmışsınız ki, katılmış gibi oldum... Bilgilendirme için teşekkür eder, esenlikler dilerim.

Ayten Dirier 
 13.02.2010 16:39
Cevap :
Değerli öğretmenim, Dr. Hakan Tartan önümüzdeki yıl Öykü Günleri'ni uluslararası kimliğine kavuşturacaklarını iletti. Sonraki etkinlikleri birlikte izlemek dileğiyle esen kalın. Saygılarımla,  13.02.2010 19:31
 

Bugün tam gün oradayım. Konuşalım... Selamla, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 13.02.2010 10:41
Cevap :
Merhaba Mehmet bey, mesajımda belirttiğim gibi Ergun beyi hastanede ziyaret ettiğim için ikinci gün etkinliklerine katılamadım. Özür dilerim. En kısa sürede görüşmek üzere, selam ve saygılarımla,  13.02.2010 19:28
 

Konak Belediyesi, yine güzel bir etkinliğe imza atmış. Kültür ve sanatın yerel yönetimler bazında "yüz akı" diye düşünüyorum İzmir'i... Tarık Dursun K.'nın telefonunu sayın Muzaffer Cellek'ten almıştım. Umarım bu salı R-1 için kendisi ile bir bağlantı kurabilirim. Nursel Duruel bizde zaten. Ona da ulaşabilirim. Ufuk açtığınız için çok teşekkür ederim. İstanbul'dan selam ve saygılarımla...

vakayinüvis 
 12.02.2010 21:22
Cevap :
Sevgili vakayınüvis, öykü günleri 2002 yılında o dönemin Konak Belediye Başkanı sayın Erdal İzgi ile başlamış. Sayın Muzaffer Tunçağ ile işlerlik kazanmış ve sayın Dr.Hakan Tartan ile devam ediyor ve edecek. Konuşmasında önümüzdeki yıl öykü günlerine uluslararası bir kimlik kazandıracakları müjdesini verdiler. Her üç belediye başkanın da bu projeye olumlu yaklaşması ile 'Öykü Günleri' bugünkü varlığına kavuşmuş. Tabii ki onlar kadar Edebiyatçılar Derneği ve Ege Kültür Vakfı, Türkiye Yazarlar Sendikası ve diğer sivil toplum örgütlerinin öykü günlerini sahiplenmesi, büyük desteklerini gözardı edemeyiz. Ee, geriye İzmirlilerin yapacağı tek şey kalıyor, o da böyle olumlu, güzel düşüncelerin hep yanında olmak. İzmirliler olarak onların yanındayız. Bu etkinlikte Muzaffer Cellek abimde vardı. Yanyana izledik. O da öykü günlerini farklı bir açıdan değerlendirdi. Ne de olsa yılların gazetecisi. Katkınız için teşekkürler, saygılarımla,  12.02.2010 22:02
 

Gençliğimizin idolleriyle,sinemamızın unutulmaz ustalarıyla aynı karede olmak isterdim..İlyas Bey,resimler çok şık olmuş...Tebrikler...Selam ve saygılarımla...

Mesut Selek 
 12.02.2010 21:20
Cevap :
Mesut bey benim için iyi bir fırsat oldu. Sadece fotoğraf çektirmedik, Ahmet (Mekin) beyle ayaküstü birkaç dakika sohbet bile ettim. Cana yakın. İzmirlilerin aşırı ilgisinden mutlu olmuş. "Buranın insanı farklı" dedi.'Selvi boylum al yazmalım' dan bahsettik. O da çocukluğunun bir bölümünü İzmir'de yaşamış. Karşıyaka'dan Bostanlı'ya 'atlı tramvay' vardı diyor. Güzel bir gündü... Selam ve saygılarımla,  12.02.2010 21:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1731
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 2478
Kayıt tarihi
: 13.04.07
 
 

6 Mayıs, bir Hıdırellez günü "Merhaba dünya" demişim. Geçen elli küsur yıl. Bir şarkı vardır Osma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster