Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '06

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
2046
 

Hepimizin hayatında en az bir kadın var!

Hepimizin hayatında en az bir kadın var!
 

Bu yazıyı okuyan 8 kadından birisi meme kanseri olacak!!! Belki de biraz riskli bir giriş oldu. Sadece bu giriş yüzünden okunmayabilirim. Kurduğum cümleden rahatsız olmuş olabilirsiniz Ama bu bir kehanet değil, yapılan bilimsel araştırmalardan çıkan bir sonuç... Bizler için, riskin büyüklüğünü algılatabilmenin en etkili yolu, böyle bir örneklemeyle durumu gözler önüne sermek. Erkeklerde çok düşük bir risk olsa bile,onların da birer annesi, eşi, kız çocuğu, kardeşi ya da kadın arkadaşı olduğundan yola çıkarsak, sanırım bu hepimizi ilgilendiren bir durum…. Varolan riskin büyüklüğü karşısında ürkmek ve yok saymak yerine, bu konuyla ilgili bilgi donanımımızı arttırmak en mantıklısı olacak hepimiz için…

ÇÜNKÜ MEME KANSERİ ,ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİYLE, ARTIK, ÖNLENEBİLİR HASTALIKLAR GRUBUNDA KABUL EDİLMEKTE!!!

Burada uzun uzun hastalıktan bahsetmek istemiyorum. Hepimizin kolaylıkla ulaşabileceği bilgiler bunlar. Sadece bazı noktaların altını çizmekte fayda var:

Risk grubunda olup olmadığımızı bilmek gerekiyor:

1-Yaş: En sık 35-55 yaş arası görülmekte. Bazı kaynaklara göre de bu yaş aralığı 45-55 yaş. (Ama % 70 ‘i, 50 yaşın üzerinde)

2-Ailede meme kanseri hikayesi (Anne, kızkardeş ,kız çocuk)

3-Daha önce meme kanseri ya da şüphesi olması (Bazı iyi huylu tümörlerin de belli oranlarda riski arttırdığı tespit edilmiştir)

4-Erken yaşlarda adet görmeye başlamak

5-Geç menapoza girmek.

6-30 yaşından sonra doğum yapmak

7-Şişmanlık ve yağlı beslenme.

8-Alkol kullanımı

9-Sigara kullanımı

10- Menapoz nedeniyle uzun süreli (10 yılı aşkın) östrojen tedavisi görenler..

11-Uzun süre radyasyona maruziyet

Belirtilere gelince:

- Memede ağrısız kitle

- Meme başından bulanık ya da kanlı akıntı gelmesi

- Meme başında çekilme

- Meme derisinde portakal kabuğu görüntüsü

- Meme derisinde renk değişikliği

- Memede iyileşmeyen yaralar

PEKİ NELER YAPMALIYIZ???

-Beslenme( özellikle lifli gıdalar tüketme) alışkanlıklarımızda değişiklikler, egzersiz, alkol ve sigaradan uzak durmak gibi düzenlemeler yapmalıyız yaşamımızda...

-Kendi kendine meme muayenesi yapmayı öğrenmeliyiz. 20 yaşından sonra her kadının adet bittikten sonraki hafta, meme muayenesi yapması gerekiyor. (Nasıl yapılacağı konusunda internette bol miktarda site, size yardımcı olacaktır.) 3 yılda bir de hekim tarafından muayene edilmesi gerekiyor. 40 yaşından sonra ise her yıl hekim muayenesi öneriliyor.

- Meme ultrasonu … Özellikle 40 yaşına kadar olan kadınlarda önerilen görüntüleme tetkiki ultrason olmalıdır. Çünkü genç yaşta gereksiz yere yapılan mamografilerin de, meme kanseri açısından risk yarattığı belirlenmiştir. Bu tetkikin yapılma sıklığı, çıkan sonuçlara göre hekim tarafından yönlendirilir. (Genelde yılda ya da 2 yılda bir kere)

-Mamografi… 40- 50 yaş arası yılda ya da 2 yılda bir kez, 50 yaşından sonra her yıl önerilmektedir. Mamografi, mutlaka hekim yönlendirmesiyle yaptırılması gereken bir tetkiktir. Meme kanserinin tespitinde son derece etkili bir yeri vardır.

Meme kanseri ile ilgili dikkat etmemiz gereken noktaları biraz toparlamaya çalıştım. Sağlıklı olmamız için yapacağımız, ufak ama her zaman üşendiğimiz kontrollerin, ne kadar önemli olduğunu bir kere daha göstermek istedim. Hayatımız ihmal edilmeye gelmez diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Blog not 1: Bu yazıyı yazmaya, 26/10/2006 tarihinde sevgili Fulya’nın yazmış olduğu “Ahmet ve Leyla” isimli blogunu okuduktan sonra karar verdim. Hatırlattığın için sağol Fulya!

Blog not 2: Önümüzdeki hafta ilk işim bir meme ultrasonu yaptırmak olacak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Yeşim işte sosyal sorumluluk kavramı bu olsa gerek, bilgilendirmek hemde yazılı olduğunda ulaşması ve akılda kalması açısından daha önemli.Sende bu konuda ki görevini yapmış olmanın huzuru içindesindir. Okunma oranına görede başarılı olmuşsun. Tebrik ederim. Kendine iyi bak..en derin sevgilerimle..

Mehmet EREN 
 04.07.2007 0:50
Cevap :
Bir kadının hayatını kurtarmak bile aslına bakarsanız bir çok insanı etkileyecek bir olay. O kadının bir anne, eş , evlat, kardeş, dost olduğunu düşünecek olursak ne kadar çok kişiyi etkilediğimizi rahatlıkla farkedebiliriz. Dilim döndüğünce hem muayenelerim sırasında, hem de burada elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Aynı denize atılan tek deniz yıldızının öyküsü gibi..Onun için farkediyor... Desteğiniz için sağolun. Sevgi ve selamlar...  04.07.2007 11:04
 

Aydınlatıcı yazınız için teşekkürler yine de doktora gitme tetkikleri yaptırma konusunda çok duyarsızız,en çok ihmal ettiğimiz konu sağlığımız ta ki kapımızı çalana kadar sağlıkla kalın...

Eylül 
 03.11.2006 10:35
Cevap :
merhaba sevgili adaşım:) yakınlarımızın üzerine ne kadar düşüyorsak, kendimizi de bir o kadar ihmal ediyoruz haklısınız..belki bir kaç kişiye faydam olur da kontrollerini yaptırırlar diye düşündüm bu yazıyı yazarken.umarım amacıma ulaşmışımdır. sevgi ve sağlıkla...  03.11.2006 11:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 1402
Toplam mesaj
: 249
Ort. okunma sayısı
: 1639
Kayıt tarihi
: 04.10.06
 
 

30 yıldır Antalya'da yaşıyorum. Akdeniz Üniv. Tıp Fakültesi mezunuyum. "Tıbbiyeden her şey çıkar, ar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster