Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
313
 

Hepsi benim suçum

Hepsi benim suçum
 

Trafik İhlali Suç, sizi bulamazlarsa katmerli suç


Günümüz internet çağı. Bilgi devrimi sayesinde her zaman, her yerden her türlü bilgiye rahatlıklar ulaşabildiğimiz bir dönemdeyiz. Gece saat 2:00 de bile istersek internet'ten faturalarımızı öder, yatırımlarımıza yön verir ya da en yakın arkadaşımıza dostumuza para gönderebiliriz. Açacağımız bir sayfadan, istediğimiz şehrin belirli caddelerini seyreder, ertesi gün ya da ertesi hafta hava durumunun nasıl olacağını öğrenebiliriz. Peki kişisel olarak bu kadar yoğun bir bilgi toplumuna kurumlar ya da devlet daireleri ne kadar uyum sağlıyorlar. Size kısa aralıklarla başıma gelen 3 olayı anlatmak istiyorum.

İlk olayın sorumlusu, Türkiye'nin tek sabit telefon sağlayıcısı firma. Adresime yaklaşık 300TL tutarında bir borcum olduğuna dair ihbarname gönderiyorlar. Eğer ödemezsem, haciz işlemlerine başlanacağını bildiriyorlar. İlk şaşkınlığı atlattıktan sonra, gelen belgeyi inceliyorum. Meğer 9 yıl önce askerlik yaptığım ilde üzerime açılan telefon hattını kapatmayı ihmal etmişim. Tabii ki beni bulmamışlar ve bu telefon üzerinde oluşan 30TL'lik sabit giderlerden oluşan fatura 9 yılda 300TL olmuş. Bu miktara avukat ve ihbar ücreti de dahil değilmiş.

İkinci olayda ise konu Türkiye'nin en büyük 3 bankasından biri. Yaklaşık 4 yıl önce maaşımı almam nedeniyle kullandığım banka kartıma ait KMH (kredili mevduat hesabı), ben kartı kullanmayı bıraktıktan sonra eksi 30TL bakiyede kalmış. Tabii ki bu olayda da bana ulaşamamışlar ve 4 yıllık eksi 30TL'lik borç, sonunda avukat ve noter masrafları dahil 350TL 'ye çıkmış. 4 yılda bana ulaşamayan banka, birden benim bilgilerimi bulmuş ve borcumu ödemem gerektiğini, yoksa evime haciz geleceğini belirtmiş telefonda.

Son olayda ise durum basit bir trafik cezası. Bugün tesadüfen öğrendim bir internet sitesinden. Meğer benim 2 yıl öncesinden trafik cezam varmış. Ama bana yine ulaşamamışlar ve 60TL'lik cezam 115 TL olmuş. Farketmesem daha da artacak.

Tüm olaylarda sorun borcum olan kurumların bana ulaşamamaları. Fakat her nedense bu beceriksizliğin faturasını ben fazlasıyla faiz, avukat parası, noter ihbarı gibi nedenlerle ödemek zorunda kalıyorum. Böyle olunca da firmalar, nasıl olsa sonunda ulaşıp paramı tahsil ederim diye, ne faizi düşünüyorlar, ne de diğer masrafları. Tüm yük ulaşılamayan borçlunun üzerine biniyor. Zaten birçok sebeple her türlü verginin, cezanın, ödemenin ve hayat pahalılığının yükünü taşıyan vatandaş, bir de beceriksiz yönetime sahip firmaların aptallık cezalarını ödüyor.

Bu olayın kanımca tek çözümü, borcu olan vatandaşı bulma sorumluluğunu ilgili alacaklı firmaya yüklemek. Fakat öyle uzun süreler içinde değil.Şu an ki süre sanırım 10yıl. 10 yıl sonra borçlar sıfırlanıyor. Fakat 10 yılda müthiş bir faiz yükü boşuna vatandaşın omzuna biniyor. Eğer bu takip süresi 1 yıl ile sınırlanırsa, hem firmalar tüm kontrol noktalarını ona göre belirlemek zorunda kalacaklar, hemde vatandaş sadece 1 yıllık bir gecikme cezasını ödemekle kurtulacak.

Umarım bu konuda birileri bir şeyler yapar. Yoksa vatandaşlar olarak tüm gelirlerimiz paragöz şirketlerin faturalarına ve faizlerine gidecek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 3194
Kayıt tarihi
: 08.07.10
 
 

Yeni başlıyorum yazmaya. Üniversiteyi Adana'da bitirdim. Şu an özel bir şirkette E.Elektronik Mühend..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster