Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
593
 

Her 'Türkiye Cumhuriyeti' vatandaşını Türk olarak tanımlamak...

Her 'Türkiye Cumhuriyeti' vatandaşını Türk olarak tanımlamak...
 

Kaynak: gokgazete.com


Türk olmak ve kendini Türk gibi hissetmek... Bu iki kavram, pireyle deveyi birbirine düşürür. Bizim Türk kültüründe vardır bir annaçlık, acıma, koruma, şefkât gösterme, benimseme...Ancak bunlar, bilmeden yanlışlar yapmamıza, güzel giden ilişkileri yokuşa sürmemize sebep olmaktadır.

Ben kendimi bildim bileli, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içersinde yaşayan, oturan, işini kurmuş Kürtlerin, Çerkezlerin, Lazların, Ermenilerin (bu liste böyle uzar gider)... "Ben Türk değilim" demesine gocunulmaktadır ülkemde. Bunun sebebi "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı" ile "Türklük" arasındaki farkı bilmemekten dolayıdır. İnternette Türklük'ü çeşitli şekillerde tanımlamış olsalar da, net bir sonuç bulamadım. Kimi ırk demiş, kimi kültür demiş, kimi başka birşeyler demiş...

Sonuçta gördüğüm tablo şu ki; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesi Türk olarak tanımlayanlar; bu yukarıda saydığım kökenden olanların "Ben Türk değilim" demesine kızmaktadırlar. Böyle bir hakları yoktur.

Ben burdan Almanya'ya, İngiltere'ye, Amerika'ya gidince; ben ya da benim torunlarım Alman, İngiliz ya da Amerika'lı olmayacağım. Ben; "Almanya vatandaşı, İngiltere vatandaşı ya da Amerika vatandaşı" olacağım. Şöyle bir durum var ki; bir süre sonra Türklük kültürü diğer nesillere aktarılamadığı için, yaşanılan yerdeki kültürü benimseyip, insan; "Almanım, İngilizim ya da Amerikalıyım" diyebilir. Yani bu opsiyonel bir şey; bir kimse "Türk değilim" diyince kırılmamalıdır insan.

Magazin dünyasında sıkça duyarız "Latin güzel.."... Latin??? Öyle bir ülke yok sonuçta, geçmişten gelen bir durum.

Gördüğümüz üzere, aslında tahmin ettiğimizden de karışık bir topluluk var Türkiye Cumhuriyeti'nde. Demem şu ki; kendini Türk olarak hisseden herkese kapı açık ancak hissetmeyene de yapabilecek, karışabilecek bir durumda değiliz. Bunun sonu; soykırım suçlamalarına kadar gider, hassas bir konudur. Lütfen, kimse bu konularda birbirine darılmasın, alınmasın, gücenmesin.

Sevgiler, Saygılar...

Yazan: Bir Türk (en azından öyle hissediyor)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 131
Toplam yorum
: 123
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3072
Kayıt tarihi
: 10.04.09
 
 

Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nden mezun... Tıp Fakültesi'nden her şey çıkar, arada doktor ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster