Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '16

 
Kategori
Sağlık
 

Her 7 kişiden biri diyabetli

Her 7 kişiden biri diyabetli
 

Günümüzde, her yedi kişiden birinin diyabetli olduğu Türkiye, Uluslararası Diyabet Federasyon’nun verilerine göre Avrupa’da en yüksek diyabet prevalansına sahip ülke. 2035 yılına kadar Türkiye’de yaşayan diyabetlilerin sayısı, tüm Avrupa ülkelerinden daha fazla olacak. 
 
Kan şekeri ve diyabetin kontrolünün bir ölçümü olan HbA1c ortalaması Türk halkında diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında daha yüksek. Peki bu neden önemlidir? Diyabetin yeterli kontrol edilmemesi beraberinde kalp damar hastalıkları, böbrek yetmezliği ve ampütasyon gibi kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen komplikasyonlara neden olabilir. 
 
Novo Nordisk firmasının katkılarıyla Danimarka Büyükelçiliği Konutu’nda 14 Kasım Diyabet Günü dolayısı ile bir akşam yemeği düzenlendi.  Danimarka Büyükelçisi olarak Türkiye’de yeni göreve başlayan Svend Olling   davetin ev sahibiydi. 
 
Dünyadaki Diyabetlilerin Yarısı Diyabetli Olduğunu Bilmiyor
Danimarka Büyükelçisi Svend Olling ile Danimarka’da diyabet konusunda ne gibi çalışmalar planlandığı üzerine konuştuk.  Diyabeti tedavi etmek istediklerini belirten Olling, “Herkes farkındalıktan bahsediyor. Diyabeti tanımak, kolay değil. Bir kez tanıdıktan sonra tedavi edebiliriz. Biz işte dünyada bu mesajı yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Korkutucu olan şu, dünyadaki diyabetlilerin yarısı diyabetli olduğunu bilmiyor. Dolayısıyla bulguları yaşıyorlar ancak farkında değiller.  Ben de bu konuda gururla söylüyorum.  Novo Nordisk firması ki eşim de orada çalışıyor. Dolayısıyla daha iyi tedavi seçenekleri sunmaya çalışmakla kalmıyorlar, bir yandan da daha esnek bir diyabet tedavisi üzerinde de duruyorlar. Eskiden büyük bir kit taşınıyordu, kocaman iğneler ve şırıngaların insanın kendisine uygulaması çok zordu. Oysa bugün kalem boyutunda alıp, otomatikman uygulayabiliyorsunuz” dedi. 
 
İki hedefleri olduğunu söyleyen Svend Olling, ilkinin tüm dünyada diyabet farkındalığını artırmak olduğunu, ikincisinin de diyabeti tamamen ortadan kaldıracak tedavilerin bulunması olduğunu kaydetti. ikincisinin de tün dünyada bu hastalık konusunda bir farkındalık oluşturmak olduğunu kaydetti.  
 
Türkiye ile ortak ne gibi projeler planlanıyor?
Sağlıktan ziyade, şu anki odaklarının çevre ve enerji üzerine olduğunu dile getiren Olling, şunları söyledi: “Enerji israfı, bölgesel ısıtma, su arıtma. Çevre ve şehircilik bakanlığı ile görüşmelerimizi yürütüyoruz. Ama sağlık alanındaki işbirliği neden olmasın.” 
 
İnsülin tedavi sürekli gelişiyor
Diyabet çok sayıda insanı etkilediği için birçok firma bu konuda araştırma ve geliştirme çalışmalarını bu alanda sürdüğünü kaydeden Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem, “Mevcut insülin tedavileri ile geçmişe kıyasla diyabet hastalarının yaşam kaliteleri oldukça düzeldi.  Yeni geliştirilen insülinler esnek ve kolay kullanım özellikleri ve daha az hipoglisemiye neden olmaları gibi faydalarından dolayı hastaların ihtiyaçlarına daha çok cevap verebilmek için tasarlandı ” dedi. 
 
Her sene 2 yeni ürün piyasaya verebiliriz
Araştırma konusunda çok ciddi yatırımlar yaptıklarını belirten Cem, şunları söyledi: “Yüzde 14,5 araştırma ve geliştirmeye harcanıyor. Danimarka ve diğer ülkelerde bu alanda çalışan 7 bin kişi var. Birçok yeni molekül var, her sene yeni 2 ürün piyasaya verecek şekliyle 2021’e kadar önümüzde değişik moleküller var. Her biri mevcut ürünlerin bir üst versiyonları, insülin tedavisi hayvan insülinleri ile başladı, insan insülinleri ile devam etti, analog insülinler üretildi ve şimdi de daha gelişmiş teknoloji ile üretilen yenilikçi insülinler mevcut.”
 
“10 Yıldır Yeni Molekül Ülkemize Girmiyor”
Yeni nesil insülinlerin farklı ülkelerde piyasaya çıktığını ifade eden Cem, ülkemize henüz bu ürünleri getiremediklerini kaydetti. En son insülinin pazara 2005 yılında verildiğini dile getiren Cem, “Bu yıla kadar yeni insülin girmiş olsa da aynı moleküller, eşdeğer denilenler. 10 senedir yeni moleküllerimizi ülkemize getiremedik, ancak dünyada var. Tedavi trendlerin de vücuttaki insülin salınımını en iyi şekliyle nasıl taklit eder haline bakılır. Vücuttaki insülin salınımını taklit ederseniz, o andaki en iyi salınımı yapmış olursunuz. Bütün araştırmaların temelinde bu var. Bu yeni moleküller, insülin salınımını daha iyi taklit eden, ultra uzun süre etki gösteren  daha az yan etkiye sahip, kalem içinde kullanım olanağı sağlayan ve aynı saatte enjeksiyon gerektirmeyen esnek kullanıma uygun insülinlerdir. İnsüline geçmeden önce kullanılacak ürünümüz de  var. Bu yeni moleküllerle ilgili geri ödeme koşulları için görüşmelerimiz sürüyor” diye konuştu. 
 
Diyabet hastalarının tedavilerini yarıda bırakıp tıp dışı bitkisel ürünleri denemesi çok büyük komplikasyonlara yol açabileceğine dikkat çeken Cem, insülini diğer ilaçlarla da aynı kefeye konmaması gerektiği ve doktorun talimatına uygun kullanılmasının önemli olduğunu vurguladı. 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 188
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 96
Kayıt tarihi
: 16.10.15
 
 

Gazeteci, Biyolog, Konuşmacı ve Sosyal Medya Danışmanı, Kokuyla Keşfet ve  Sağlık Haberlerine Far..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster