Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '13

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
364
 

Her an mutlu olmak için tek yol ... ?

Her an mutlu olmak için tek yol ... ?
 

Yaşadığınız her an mutlu olabilir misiniz? Yaşanan her anın şuurunda olup, gelecekten hep ümit var olabilir misiniz? Koşullarınız her ne olursa olsun, gelecek zamanın hep sizin güzelliğiniz ve hayrınız için geleceğinden emin olabilir misiniz?

Evet olabilirsiniz !

Her an mutlu olmak için tek yapmanız gereken, sizi yaratan ve her an, her saniye nimetlendiren sonsuz güç sahibi olan Yaratcımız olan Allah’a karşı içten bir saygıyla korku duymak ve O’nun rızasını kazanmak için yaşamak...

Peki bu nasıl olur? Allah’ın sözü olan ve korunan Yüce Kitabımız Kuran’ı Kerim’de, yaşadığımız, yaşayacağımız her anın tüm detaylarıyla, kaderimizde belli olduğu  vardır; ayette şu şekilde buyurur Güzel Rabbimiz;

Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık. (Kamer Suresi, 49)

Yani, az önce de belirttiğim gibi, yaşadığınız her an her saniye, en ince detaylarına kadar, siz, anneniz, babanız, daha doğmadan önce Allah katında belli idi. Bu gerçeği bilen bir insan tüm hayatı boyunca, sonsuz güç ve sonsuz akılda bir varlığın, kendisi için yarattığı olayları izleyen olgunlukta olur ve KADERİN KONFORUNU YAŞAR.

Allah sonsuz güzeldir, ve yarattığı her olay sonsuz hayır ve güzellikle yaratılır. Bunu bilen bir insan hiçbir zaman mutsuz olmaz. Ümitsiz olmaz. Yaşadığı her anın, sürprizlerle, güzelliklerle, evet hep güzelliklerle yaratıldığını bilir ve her anından zevk alır ve şükreder. Kötü gibi gözüken olayların da kaderinde sonsuz akıl sahibi olan yaratıcısı Allah tarafından, onun güzelliği ve hayrı için yaratıldığını bilir ve hiçbir olay karşısında ümitizliğe ve karamsarlığa düşmez. Böyle bir ahlak ve karakter son derece güçlü olur. Hiçbir zorluk onu yıldıramaz. Çünkü zahiren kötü gibi gözüken bir olayda bile, Allah’ı razı etme şuurunda olduğu için, kahretmek, isyan etmek aklının ucundan bile geçmez.

Yaşadığı her anının imtihan anı olduğunun bilincinde olur.

"...Biz sizi şerle de hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz Bize döndürüleceksiniz. " (Enbiya Suresi 35)

Karşılaştığı her olayın hayırlara vesile olacağını bilir. Kendisinin görebildiği veya göremediği çok ayrı hikmetleri olduğunu da bilir.

İnsanı yaratan Rabbimiz, insanın kendisi için neyin iyi neyin kötü olduğunu da en iyi bilendir. Bunun aksini düşünmek Allah'ın kadrini hakkıyla takdir edememek olacaktır ki, bu da insana kayıptan ve mutsuzluktan başka bir şey kazandırmaz. Bu nedenle insanın yapması gereken, kendisini daima iyiye yöneltecek olan, Allah'ın kendisi için belirlediği kadere teslim olmaktır.

"...Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz. " (Bakara Suresi, 216)

Umutsuz ve karamsar bir yapıdan kurtulmanın tek yolu KADERE TESLİM OLMAKTIR.  insanın kadere olan inancı, güveni ve Allah'a olan teslimiyeti ne kadar güçlüyse, duyacağı rahatlık, huzur ve güven de o derece büyük olacaktır. Kadere teslim olan, kaderin konforunu yaşayan her insan, hem dengeli bir ruh haline sahip olur hem de karşılaştıkları olayların hayır ve hikmetlerini daha iyi görür, ve her an mutlu, heyecanlı, ümitvar bir hayat sürer.

De ki: "Allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim mevlamızdır. Ve müminler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidirler." (Tevbe Suresi, 51)

http://kaderingercegi.blogspot.com/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 87
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2738
Kayıt tarihi
: 01.11.09
 
 

Özel bir şirkette dış ticaret yetkilisiyim. İnternet üzerinden toplamış olduğum bilgileri, başkal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster