Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '15

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
175
 

Her çocuk özeldir

Her çocuk özeldir
 

Belli kalıplara göre belirlenmiş bir hayat yaşıyoruz. Bize dikte edilmiş bir hayatı. Çocukluğumuzdan bu yana her an beynimize işlenmiş kayıtlar. Doğduktan sonra başlıyor planlar, okula gidilecek, bir hedef belirnecek, ona göre üniversiteye gidilecek, üniversite bitince iş bulunacak, uygun bir eş bulunacak, evlenilecek ve çocuk yapılacak. Bu yapılanların hepsi kendi çocuğuna da uygulanacak.

Kız çocuklarına özellikle hep evcilik oynatılır, Küçüklükten beyne yerleştirilir, gelin olacaksın, coçuğun olacak, iyi bir ev hanımı olacaksın, evin tüm sorumluluğu sende olacak.

Hangimiz küçükken evcilik oynamadık sorarım size ? Erkek çocuklarına da sen evin reisi olacaksın, çalışıp para kazanacaksın, eşine ve çocuğuna bakacaksın, erkekler ev işi yapmaz, otoriter olur, sözünü dinletir vs. öğretilir.

Hep bu öğretilerle büyümedik mi ?

Ama aynı çocuğun annesi, eşitlikten söz eder; hayat müşterek der, erkekte kadında evden sorumlu der. Herşey birlikte yapılır der. Peki o zaman kızlara neden evcilik oynatıyoruz, buna yönlendirecek oyuncaklar alıyoruz. Neden erkek çocuklara ata erkil otoriter olmayı öğretiyoruz. 

Öncelikle bizler bunun bir görev olmadığının, gerçekten ne kadar kutsal ve önemli bir iş yaptığımızın farkında olmalıyız. Sadece olması gerektiği için ve yapılması gerektiği için çocuk yapan o kadar  çok aile var ki. Bazılarımız da sürdürmeyi beceremediğimiz evliliklerimizin sorumluluklarını yükleriz onlara.

Biz ebeveynler yapamadıklarımız, yaşayamadıklarımız duygu, düşünce ve eylemleri çocuklarımızda görmek isteriz.  Onlara bu yaşlarında bu kadar çok sorumluluk yüklemek sizce de haksızlık değil mi? Zavallı çocuklar sevilmek uğruna bir kukla misali söylenen her şeyi yerine getirme çabasındadır. Ve farkında bile olmadan bilinçaltlarında büyük travmalar yaşarlar

Şunun farkına varmamız gerekiyor, öncelikle bir insan yetiştiriyoruz. Bir çiçek, bir kukla, ya da bir evcil hayvan değil. Çocuk ilk doğduğu andan itibaren bir bireydir. Kendi kararları, kendi merakları, kendi hayalleri vardır. Bırakalım kendi öğrensin hayatı. Bizim korkularımızı, endişelerimizi, yapmak istediklerimizi yüklemeyelim onlara. Yeni bir biz yaratmayalım.

Hayatta yapamadığımız, başaramadıklarımızı onların üstünde deniyoruz. 

O çocuk evcil bir hayvan ya da bizim çalışanımız değil. Ona tehdit ya da ödüllerle bir şey yaptıramaz ve kazandıramayız. Hayatta en büyük disiplin sevgidir. Sevgiyle cani bir katili bile yola getirebilirsiniz. Kendi çocukluğunuza bir dönün bakın bakalım size tehditle bir şey yaptıran insanlardan nasılda nefret ediyorsunuz, nasıl da kızıyorsunuz.

Eminim sizlerde etrafınızda buna benzer olaylar görmüşsünüzdür. Çocuğun üzerinde hayatta elde edemediklerini elde etmeye çalışan, onunla zaferler, başarılar kazanıp kendi eksiklerini örtmek çabasında toplumda yer edinmeye çalışan anneler babalar mutlaka karşımıza çıkmıştır.

Her şeyden önce lütfen bir insan yetiştirdiğimizin farkına varalım. Ona bir robot ya da evcil bir hayvan gibi davranmayalım. Korkularımızı, endişelerimizi, beklentilerimizi onlara yüklemeyelim. Daha hayata başlamadan, hayata yenilmesine izin vermeyelim.

Bırakın kararlarını kendileri alsınlar, özgüvenleri gelişsin, onların bir birey olduğunu unutmayalım.

Unutmayalım ki  çocuklar anlatılanları değil, gördüklerini öğrenip uygularlar. Yaptıklarımız ile söylediklerimiz birbirine uyumlu olmalı. İyi bir insan olmasını istiyorsak, iyi bir insan olmalıyız, saygı duymasını istiyorsak ona saygı göstermeliyiz, fikirlerine önem vermeliyiz, sevilmek istiyorsak önce biz sevmeliyiz. Çocukların görsel hafızaları çok güçlüdür, gördükleri, yaşadıkları  iyi ya da kötü hiçbir şeyi unutmazlar. Hele kötü şeyleri bir ömür boyu hamal gibi taşırlar.

En son ne zaman çocuğunuzla tüm hislerinizi ve anınızı ona vererek bir gün geçirdiniz. Yalnız ve başbaşa, özellikle babalar bir sorun bakalım kendinize??

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 233
Kayıt tarihi
: 22.03.15
 
 

LİSANS MEZUNUYUM FİNANS SEKTÖRÜNDE ÇALIŞIYORUM İLGİ ALANLARIM; Kitap okumak, insan davranışlarını..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster