Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '09

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
352
 

Her devir kendi bayramını yaratıyor…

Her devir kendi bayramını yaratıyor…
 

www.tema.org.tr


Acısıyla, tatlısıyla bir Ramazan Ayı’nı da daha geride bırakıyoruz. Yarın bayram. Ramazan Bayramı. Genellikle şeker ve tatlı ikram edildiği için “Şeker” Bayramı olarak da anılır. Ancak bir ay boyunca tutulan orucun arkasından kutlandığı için Ramazan Bayramı’dır.

Bayramlar Müslümanlara bir ödüldür. Bir ay boyunca zahmetlerle tutulan orucun, gece kalkılan sahur nedeniyle bölünen uykunun, sıcaklar da soğuklar da, mevsimlerin her dönemine denk geldiği için ayrı bir zahmeti de olan oruç ayının sonunda verilen bir ödüldür. Her zorluğun ardından gelen bir kolaylıktır.

İslam âleminin bayramları sadece eğlenmek, vur patlasın çal oynasın demek değildir. Sosyal bir yönü vardır. Zekât, fitre ve kurban müessesi, akraba, eş dost, vakıf ve dernek ziyaretleri bayramlarda yoğun olarak işletilir. Özellikle çocuklara ayrı bir önem verilir.

İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerde bayram demek bir anlamda da tatil demektir. Hele de uzun bir tatile denk geliyorsa değmeyin keyfimize. Uzak yerler, yakın yerler neresi olursa bir tatil beldesine gitmek ayrı bir mutluluktur. O eski ata erkil aile yapısı günümüz de büyük ölçüde geçerliliğini yitirmiş, yerini çekirdek aileler e bırakmıştır. Bu nedenle bazen aile büyükleri bir telefonla aranıp bayramları kutlanır ya da uzun bir bayram tatili varsa birinci gün ziyaretlerine gidilir ertesi gün ver elini tatil beldesi…

Artık eskisi gibi kurban kesme zahmetine de katlanmaya gerek yok. Bağışla kurbanını, ver vekâletini senin adına kessinler, dağıtsınlar, sen git bir tatil beldesin de keyfine bak.

Rengârenk kartpostallar, mektuplar da tarihe karıştı. Okurken gözümüzden satırlara damlayan bir damla yaşın bıraktığı izleri taşıyan mektuplar da yok. Posta kutumuza gelen zarflar ise için de ödenecek faturaları muhafaza ediyor. Uzaktaki sevdiklerimize telefon ücretleri çok pahalı olduğu için telefon da açamıyoruz. Kısa bir kutlama mesajı, ya da içinde bizim duygularımızın yer almadığı hazır mesajlar veya internetten gönderilen mesajlar. Şimdi 3 G sistemi geldi. Görüntülü konuşabiliyoruz ama bu pahalı teknolojiyi her kes alamıyor.

Sonuçta dünya değişiyor, ister istemez bazı gelenekler yerlerini yeni geleneklere bırakıyor. “Nerede o eski bayramlar” diyenler ebediyete intikal ediyor, yeni nesil geliyor, onlar da yaşlandığı zaman söze “nerede o eski bayramlar” diye başlıyor. Kısaca her devir kendi bayramını yaratıyor.

Elbette eski bayramlarla kıyaslandığında günümüz bayramları biraz daha coşkusuz ve duygusuz kutlanıyor. Ama olsun yine de bayramlarımız güzeldir. Öyle ya da böyle bir şekilde birbirimizi hatırlamamıza vesile olur. Aramızdaki insanlık bağlarını kuvvetlendirir. Kopmak üzere olanları yeniden birbirine bağlar. Dargınları barıştırır, paylaşmayı artırır. Bir hareketlilik, bir canlılık getirir.

Bu vesileyle; bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara fırsat vermeden, birlik ve beraberlik için de yaşayacağımız güçlü bir Türkiye’de nice coşkulu bayramlar geçirmemizi diliyorum. Sürücülerimize de yolları kan gölüne çevirmeden herkesi sevdiklerine kavuşturmaları için azami dikkat göstermeleri konusunda uyarmak istiyorum.

Ramazan bayramınız kutlu olsun!

Tülay Hergünlü

19 Eylül 2009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR..SEVGiLi TULAY HANIM ...! BU YAZINIZ icin * &&& *** OLTAMA TAKILANLAR *** &&& *BOLUMUNDE YAYIN icin Link VERiLDi.. * * B u T i K G a Z e T e * *Sayi - 53 - BAYRAMLAR * Link = * intsangaz.tr.gg/Sayi-_-53-_-BAYRAMLAR-.htm * BiLGiLERiNiZE SUNULUR..! SEVGiLER ve SELAMLAR.. (Not* Yaziyi pratik olarak Link= intsangaz.tr.gg * den girip, SAYi=53 yazisindan kolayca bulabilirsiniz.! ) * B u T i K G a Z e T e * * &&& *** OLTAMA TAKILANLAR *** &&& * VEYA DiREK Google'dan (intsangaz.tr.gg) YAZARSANIZ, KARŞINIZA "NECİP KÖNİ- INTERNET SANAL GAZETESi - Sayi = 1 ( MERHABALAR....) GELİYOR..BURDANDA İLGİLİ SAYI YAZISINA ULAŞILIYOR..(Çok Kolay) TABİİ MÜHİM OLAN HERKESE GÖRE KOLAY OLMASI ÖNEMLİ.. SEVGİLER ve SELAMLAR..iYi BAYRAMLAR DiLERiM... NECİP KÖNİ - ADANA / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 19.09.2009 14:40
Cevap :
Teşekkür ederim. Sitenizi inceledim. Başarılar dilerim. Mutlu Bayramlar.  21.09.2009 20:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 516
Toplam yorum
: 633
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1073
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster