Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '07

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
873
 

Her doğan güler mi? Yoksa sezer ağlar mı?

Her doğan güler mi? Yoksa sezer ağlar mı?
 

Bir kuş türü var ki ona akıl erdirmek mümkün değil! Yuva yapmasını bilmiyor mu, yapmaya vaktimi yok desem! Yumurtalarını gidip mini, mini minnacık diğer kuşların, küçücük yumurtalarının yanına bırakıveriyor! Ve arkasına bakmadan uçup gidiyor! Farkında olmadan çocuklarının sayısı artan diğer anne, evinin başköşesine kurulan, kendi boyundaki davetsiz yumurtadan hiç şüphelenmiyor.

Belki de “ aman ne de gürbüz maşallah” diyerek gururla onu da kendilerinkilerle birlikte ısıtıyor.

Zamanı gelince kabukları kırmayı başaran, eşit boyutta ve durumda olmayan esas yavrular, devasa bebek kuşa yeniliyorlar!

İriyarının; kardeşleri olmadığını hissedebiliyorlar mı? Allah bilir! Analarının önsezi yoksunu oluşu, onlarında sonu oluyor! Yeterince beslenemedikleri gibi yuvalarından sözde kardeşleri tarafından atılıyorlar!

Kuşdilim biraz gelişmiş olsa, iletişime gireceğim girmesine de… Ya “sana ne, seni ne ilgilendirir, biz sizlere karışıyor muyuz? Kuşbakışı her şeyi görmemize rağmen. Bizler yıllardır, tembel veya beceriksiz ne dersen de bizden olduğu için onları idare ediyoruz, birde komşuluk hakkı var tabii!

Çocuklarımızın annelerini ağlatsalar da, ne diyelim yani? Senin görünüşün bizden farklı, benim yuvama giremezsin mi? Diyelim.

Bizden öncekiler bile, bile ya da bilmeye, bilmeye göz yummuşlar bu kuşun hallerine. Bu saatten sonra neyi değiştirebiliriz? Bakarsın bir gün evrim ( tekâmül-evolüsyon) olayından yararlanıp, vicdanını da bedeni kadar geliştirir, daha büyük yuvalar yapmamıza yardımcı olur, hem onun yavrusuna hem bizimkilere yetecek bir şekilde!

Siz insanlar hep ön yargılısınız! Biz kuşlar sayısız şans tanımayı adet edindik, sonuç alamamamıza rağmen! Ya tutarsa…

Biri gidiyor tutamıyoruz! Doğa kanunu! Bu hale asla gülünmez! Uymaz çünkü!

Er geç doğan bizim olmalı! İnşallah yuvaya çıktığında, anamızı yasta bırakmayan, bir kartal olacaktır! Çıkacağı o yuva çok yükseklerde daha yükseği yok!

Sülâlesine ihtiyacı kalmayacak!

Özgürce istediği yöne doğru, kanat açabilecek! Ona da bu yakışır! Hedefe giden yollar bazen çetrefilli olabiliyor! Şans tanımaktan başka seçenek var mı? Derlerse ne cevap verebilirim!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Var bir "analık" bilinci. Yoksa ne yapar eder, o sonradan gelen yumurtanın hakkından gelirdi de eminim bilimsel bir açıklaması da vardır bunun;görünene göre doğada nedensiz hiç bir şey olmuyor. Sevgiler, maviyle...

derinmavi.. 
 31.10.2007 16:09
Cevap :
Aynen öyle mavilim! Doğa dilinden anlamak gerek, çözmek için! Mavilim neden mavidir gibi! Sevgiler.  06.11.2007 16:34
 

Herkesin hayat hakkı bir şekilde planlanmış o nun tarafından, yavruları ölen kuşun hemcinleri yeteri kadar ürüyor olmalı. Güzel bir gözlem ve hayatın anlamını irdeleme olmuş. sevgi.saygıyla.

Nariçi 
 24.07.2007 21:47
Cevap :
Bir yorumun, bir YAZIYA en önemli KATKILARINDAN biride: YAZIYI hayata gecirenin bile farkedemedigi, ince AYRINTILARI göz önüne sermesi.. Doga da fazla üreyenin, dengede TUTULMASI..O her seyi biliyor..Bizler de bir seyler ögrenmeye gayret etmeliyiz! Tesekkürler Sevgiler  25.07.2007 1:44
 

vardır bir nedeni kimbilir. yuvası olmadığından yapamadığından belki yuvasız olmasın yavrusuda kendisi gibi diye mi düşünüyordur kimbilir...hiçbir anne için kötü düşünmek istemiyorum işin aslı...

beenmaya 
 24.07.2007 12:49
Cevap :
Her zaman oldugu gibi iyimser ve olumlu! Tesekkürler BALARISI selamlar!  24.07.2007 16:53
 

Böyle ince işleri kuşlara söyletmek lazımdır zaten...:)) İnce ince dokunan hoş bir blogdu.. sevgiler...:)))

Yıldız... 
 23.07.2007 17:49
Cevap :
Sizinde gözünüzden hic bir sey KACMIYOR! UMARIM gectigimiz pazar günü Sizi pek fazla YORMAMISTIR! Selamlar sevgiler  24.07.2007 16:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 584
Toplam yorum
: 2445
Toplam mesaj
: 327
Ort. okunma sayısı
: 834
Kayıt tarihi
: 01.03.07
 
 

Dinleyenin olmadığı yerde anlatmanın önemi! Nasıl YAZAN oldum. 'Yalnız doğar, yalnız göçer' eskile..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster