Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
666
 

Her görüşe saygım var

Bu gün bir tv kanalında Nijeryalı birini seven bir genç kızın telofonla katıldığı, annenin, zenci gencin ve konukların ekranda tartıştığı bir konuyu izledim.
Bu aşka bir taraf olumlu bakarken bir taraf olumsuz bakıyordu. İki tarafın görüşleri de yerine göre çok haklıydı ama o genç kızın anne ve babasının tavrını hiç beğenmedim doğrusu. Küçümser bakışlarla, aşağılayıcı bir tavırla konuşmaları canımı çok sıktı. İstemediklerini kırıcı olmadan daha güzel ifadelerle anlatabilselerdi bu satırları belkide yazmak istemezdim.

Yayına katılmak isteyen eşim konuşmaları duydukça yerinde duramaz olmuştu. Programı aradı ve bir yetkiliyle konuştu, umutla aramalarını bekledi durdu. Bir türlü aramadılar. Yarın yine devam edecekmiş, takip edeceğiz.

Telofonla katılan başka bir genç kızın konuşmaları eleştirilsede onun anlaşılmadığını düşünüyorum. Türkiye de herkesin bir zenciyi damat edemeyeceğini tezini çürütmek istemişti oysa. Ama ona, koca bulmak için arayan biri muamelesi yapıldı. (benim ailem izin verir ben onu çok beğendim, onunla evlenebilirim demişti)

Eşimin söylemek istediği şeyler şuydu; Benim damadım da Nijeryalı ve biz onu çok seviyoruz. Yedi yıldır evliler, ikibuçuk yaşında bir erkek çocukları var. Kızım ünüversite mezunu, bir şirkette çalışıyor. Damat da bir süredir yaptığı ticaret hayatına devam ediyor. İyi bir semtte, güzel bir evde oturuyorlar. Geçinip gidiyorlar. Çevreden karşı çıkanlar oldu ama ben onlara kulak asmadım. Birbirlerini sevdiklerine inandım çünkü.

Elbette çok zorluk yaşadılar. Niye yaşadılar? Damadın yabancı olmasından değil!zenci olmasından yaşadılar. İlk zamanlar onlara kuşkuyla bakan gözler artık sevgiyle bakmaya başladı. Zamanla her şey yoluna giriyor. Bir çok konuda yaşadıkları daha doğrusu onlara yaşattırılan konularda hep yanlarında oldum, yardımcı olmaya çalıştım... Onları en çok rahatsız eden şey zenci olanlara önyargılı bakılması. Oysa onlar da insan ve Allahın kulu değil mi? Çok iyi bir baba ve eş. O yüzden önce bir tanıyın sonra haklarında karar verin. Diyecekti.

Müslüman olmaması, sünnetli olmaması sorunmuş gibi gösterilse de aslında zenci olduğu için istenmiyordu. Üstelik "onun için her şeyi yaparım" bile dediği halde duymamazlığa gelindi. Mesele sadece bu muydu? Değildi tabii. Kim ne der? Sorusuna karşı verecek bir cevapları yoktu... Oysa bir sevilse, hoşgörülse, tanımaya çalışılsa belki de çok seveceklerdi onu.

İstanbul da zenci olmak mı? Yoksa zenci olarak dünyanın bir yerinde doğmak mı suçtu? Hala onları köle mi zannediyoruz yoksa?..

Her görüşe saygım var. Yeter ki insanca anlatılsın.!!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

blogunuzu yeni keşfettim şiirleriniz ve yazılarınız çok güzel. insanlar nasıl birbirlerini ırkına dinine rengine meshebine inancına göre yargılayabiliyor bu hakkı kim veriyor birini sevmek kadar güzel olan ne var paylaşmak kadar. bu tarz olayları duyduğumda insanlığımdan utanıyorum yazık çok yazık insanlar empati yapmayı ne zaman öğrenecekler. ailenizin birbirine olan bağlılığı birbirine olan dayanışması örnek alınması gerekiyor bence

tülay karaoglu 
 05.01.2010 12:08
Cevap :
paylaşımınıza çok teşekkür ederim..ve aradan geçen zaman içinde değişen bir şey yok hala..empati duygusundan yoksun insanlar güzelliğini yok ediyor dünyanın..sevgilerimle..  06.01.2010 15:41
 

merhaba annem. Biz cok daha cekeriz annem, bitmez.. En son olanı yazayım mesela, soyadı davamız bitti ve nihayet muddy kimliğini değiştirme isteği ile nüfusa gitti. İşlemlerini yapan bayanın yanına orada çalışan başka bir erkek gelip oturuyor ve mudy ye laf atmaya başlıyor. " Bak ne güzelmiş ismin Turk ismi, hem vatandaş olmuşsun bir de dava açıp tekrar ismini mi aldın? Size de yaranılmaz, hem vatandaş olmuşsun, bir de Turk ismini beğenmiyorsun....." Sonunda Mudy -eşim dayanamamış, "Sen işine baksana, işin yok mu senin?" demiş .. Tabii gene bir sinir bir sinir... Yok annecim, bitmeyecek...Ama biz sizi çok seviyoruz. İyiki varsınız hayatımızda..

d1d 
 03.07.2007 10:46
Cevap :
kendini bilmezlere papuç mu bırakacaksınız!!!! aynı şey yaban ellerde onun başına gelse ne yapar acaba?..  04.07.2007 10:34
 

Olay ne yazık ki salt deri renginden çok çok daha vahim. İşin temelinde yatan sorun aidiyet duygusu ile ilişkili ve insan oğlu öyle garip bir canlı ki sadece kendisi gibi olan insanlarla aidiyet bağları kurabiliyor ve bunun dışında kalan her insana karşı da düşman kesiliyor, onları ötekileştiriyor. Örneğin zenciler de biz beyazları sevmezler. Hani din, dil, ırk ayrımı yapmıyoruz göya, ama inanın bu en büyük yalanımız. Öyle bir yapıyoruz ki. Zaten bu ötekileştirme duygusu olmasaydı, ırkçılık ve milliyetçilik gibi duygusallıklar da hiç yaşanmazdı. Deri renginde dolayı farklılık göze de çarptığı için, bu tür farklılıklar da maalesef daha büyük sorun oluyor. Allah kızınıza, damadınıza ve torunlarına sabır versin demekten başka bir şey gelmiyor içimden. İnsan olmak, insan olmanın bilinci çerçevesinde aidiyetler oluşturmaktan daha o kadar uzağız ki. Dikkat edin, başı açıklarla, başı örtülüler arasındaki düşmanlık da çok farklı bir şey değil. Aynı ötekileştirmeyi orada bile yaşıyoruz. saygıl

Matilla 
 02.06.2007 9:23
Cevap :
çok yerinde bir tespit yapmışsınız...teşekkürler yorumunuza...şu an İstanbul dayım bu yorumu onlarla birlikte okudum.  03.06.2007 15:15
 

Bu “elalem ne der” muhabbetini çok duydum yıllarca. Bu bir takım insanların, riyakârlık halidir, söylemek isteyip te cesaret edemedikleri bir konuyu başkalarının ağzından anlatırlar ve o elalem kalkanının arkasına sığınırlar. Önemli olan insanın derisinin sarı, siyah, beyaz olması değil yüreğinin kararmış olmamasıdır. Ne beyazlar var aramızda insan sıfatıyla gezen, kara bir cehaletin içine saplanmış şeytani güzelliği ve tatlı diliyle bizi aldatan. Allah bizi bunların şerrinden korusun! Sayın Gülden Işık sizi medeni görüş ve cesaretinizden dolayı kutluyorum sevgiyle kalın. ( inancı olan insanlar aradaki farkı fark etmez)

M.Talip Girgin 
 01.06.2007 22:55
Cevap :
teşekkür ederim sayın Girgin.  03.06.2007 15:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 590
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1308
Kayıt tarihi
: 09.12.06
 
 

Zonguldak doğumluyum. AÖF Mezunu olup, üç çocuk annesiyim. İki de torunum var. Şiir, doğa yürüyüş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster