Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '15

 
Kategori
Sağlık
 

Her gün kullandığınız el kreminin içinde ne kadar kimyasal olduğunu biliyor musunuz?

Her gün kullandığınız el kreminin içinde ne kadar kimyasal olduğunu biliyor musunuz?
 

Her gün kullandığınız el kreminin içinde ne kadar kimyasal olduğunu biliyor musunuz?

Kış mevsimi ile birlikte soğuyan havalarda özellikle ellerimi korumak için sık sık krem sürüyoruz. Ellerimizin kuruyup, çatlamasını önlemek isterken aslında nasıl bir tehlike ile karşı karşıya kaldığımızın farkında değiliz.

Hayatımızın bir parçası olan ve birçoğunu her gün kullandığımız kozmetikler, sağlığımızı tehdit edebiliyor ne yazık ki… Şampuandan ruja, el kreminden deodoranta kadar her ürün birçok kimyasal içeriyor. Orta yaştaki bir erişkinin günde ortalama 9 kozmetik ürün kullandığı ve bunların 126 değişik içeriğe sahip olduğu düşünülürse durumun ciddiyeti daha net anlaşılıyor. Bu nedenle göründükleri kadarmasum olmayan kozmetikleri kullanırken hassas davranmamız gerekiyor.

 

Örneğin günlük kullandığımız standart bir el kreminin içerisindeki kimyasalları biliyor muyuz? Ellerimizin soğuk havadan, rüzgardan etkilenip kuruyup çatlamasını engellemek için herkes genelde el kremi kullanıyor. Oysa ki ellerimizi yumuşacık yapıveren bu kremler aslında bir kimyasal deposu. Bir el kreminin içindeki kimyasallar şöyle:

 

Su

- Gliserin

- C12-15 Alkil Benzoat

- Stearik Asit,

- Cetyl Alkol,

- Sodyum borat,

- Sorbitol,

- Dimetikon,

- Phenoxyethanol,

- TEA,

- Allantoin,

- Propylene Glycol,

- EDTA,

- Metyl Paraben,

- Quince Extract,

- Propyl Paraben,

- Menthol,

- Tocopheryl Acetate,

- Butyl Paraben,

- Potassium sorbate,

 

 

Buradaki tehlike ürünün deri yoluyla kullanılması. Deri yoluyla direk vücuda giren ve hızla dolaşıma karışan kimyasallar, organlara hızla taşınıyor ve uzun süreli kullanıldıkları için dokularda depolanıyor. Bazı kozmetikler, bir kez maruz kalmayla herhangi bir hastalık tablosu oluşturmazken; kimyasalın gittikçe artış gösteren etkileri ortaya çıkabiliyor.

 

Tüm vücuda kullanılan losyonlar içerdikleri kimyasallar nedeniyle kurdeşene, tahrişe ve hormonal bozukluğa yol açabiliyor.

 

Etrafımızı kuşatan kimyasallar…

Sadece el kremi değil elbette kimyasal etkileri olan. Neredeyse hayatımızdaki her kozmetik kimyasal bomba gibi… Kadın erkek neredeyse her gün kullandığımız şampuanın içerdiği kimyasal madde sayısı 15. Yan etkileri ise tahriş, kaşıntı ve göz hasarı.  Kadın makyaj malzemeleri arasında bulunan far 26 kimyasal madde içeriyor ve olası yan etkileri kanser, kısırlık, hormonal bozukluk, organlarda tahribat. 33 kimyasal madde içeren ruj ise alerjiden kansere kadar risk taşıyan bir ürüne dönüşebilir. İçeriğinde 31 kimyasal olan oje ise doğurganlığı azaltabilir, hamilelikte bebek gelişimini etkileyebilir. Güzel kokmak için sürdüğümüz parfümdeki 250 kimyasalın olası yan etkileri ise ağız, boğaz ve gözlerde tahriş, mide bulantısı, böbrek sorunları olarak ortaya çıkıyor.

 

11 kimyasal içeren saç spreyleri; alerji, gözlerde ve burunda tahriş, hücre yapısında bozulma yapabiliyor.Allık, formülünü oluşturan16 kimyasal ile kurdeşen, tahriş, hormonal bozukluk yaratabiliyor. 24 kimyasal sahip fondöten basit alerjik reaksiyondan kansere kadar ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Çevreye de zarar veren deodorant ise içeriğindeki 15 kimyasal ile ciltte ve akciğerlerde tahriş, baş ağrısı, solunum problemleri oluşturabiliyor.

 

Sağlığımızı korumak için aldığımız ilaçların, bakımlı ve güzel görünmek için kullandığımız kozmetik ürünlerin kişiye özel ve organik üretilmesi gerekiyor. Ancak böylelikle, istenmeyen etkilerin önüne geçilebilir, ilaçların ve kozmetiklerin kişiye maksimum yarar sağlaması mümkün olabilir.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 108
Kayıt tarihi
: 17.12.14
 
 

Prof. Dr. Dilek Demir Erol Prof. Dr. Dilek Demir Erol, 1978 yılında Hacettepe Üniversitesi Ec..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster