Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1171
 

Her gün ölmek… Ve sonrasında yeniden dirilmek…

Her gün ölmek… Ve sonrasında yeniden dirilmek…
 

Yerde, gökte heryerde kök salmaya çalışırsın, yaşarsın ama nasıl???


Sabah ya da öğlen fark etmez güne başlama zamanı, yirmi otuz ya da kırklı yaşlar fark etmez . Bir ileri iki geri gidilmiş, atalarımızdan kalma Mehter Takımı edasının kaybettirdiği ya da kazandırdığı fark etmez. 

Bir devinimin içinde aynı zaman da uyanmak ya da uyumak fark etmez. 

Her günün bir öncekinin aynıysa ve hayat sana rağmen devam ediyorsa ölmüşsündür. Ölüp ölüp yeniden dirilmişsindir her gün. 

Güne gözlerini açtığın vakit düşünden sana düşen ne kaldıysa ya da kalamadıysa, başkasının hayatını yaşar gibi robotlaşarak her güne binlerce hayal sığdırırsın. Her hayalde farklı bir sen yaratır, yarattığın seni öldürürsün sonra. 

Başka bir senle nefes alırsın yeniden, dirilirsin. Bir ses ya da bir şarkıyla olmadı bir kitapla, yalnızsan sessizliğinle, kalabalıktaysan bir başkasının bakışında, kokusunda, bazen denizde bazen dağ da, bazen de yeşilde ama hep bir hayale uyandırırsın ruhunda ölen seni. 

Alis Harikalar Diyarında ile büyümüşsündür, harikalar diyarını hayallerinle süsler, silinirsin hayattan. Başka bir hayata devam eder, yaşarsın zamanı ama hani senden önce şimdi ki senden önce olan bir sen var ya onunla harikalar diyarını kurar orada yaşarsın. Şimdi ki zamana da suskunlaşan, sormayan, sordurulmayan, kabullenmiş, itirazsız, günü kurtarma telaşında sana bir şey katmadan yaşar gidersin… 

Rutinleşmiş gününde gecen de uykunda ya da uyanıkken uyurgezer halinde hayallerinle yaşarsın. Başkasına vermez almazsın hayallerini, senin olarak kalan tek düşüncendir. Özgürleştiğin tek yaşam alanındır, müdahalesiz, yargısız, sorgusuz, sorunsuz. Gönlünce yazıp çizdiğin, düşüncenle özgürleşip, paylaşmadığın ya da paylaşamadığın. Ölenlerinin yasını tutmadan, yeniden dirilttiğin. 

Her gün ölüp her gün dirilirsin hayatta, gözlerini her açtığında hayata dirilirsin, ilk nefes kadar kıymetlidir, önce ağlatırlar yaşıyor musun anlamak için. 

Ağlarsın, gülersin, yaşarsın işte… Kaç hayat sığdırdığını bilmeden hayatına, yaşadığın her hayatta yorgunluklarının farkına varmadan ölürsün, dirilirsin, yaşarsın…. 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şöyle bir düşününce gerçek özgürlüklerimiz hayallerimizde yaşadıklarımız sahidende...hayatın yorgunlukları çok şey katar insana ama her bireyde bunun algılaması farklı farklıdır... kimisi yaşadığı toprakları hayatı özümseyerek sindirerek yaşar kimisi de gözde sürme gibi kendine çevresine hiçbirşey katmadan yaşaaar gideer...sen birinci gruptansın Özge, sevgilerimle...

ümitümit 
 07.05.2011 23:34
Cevap :
Özüme Öz katıyorsun sevgili Ümit... Teşekkür ederim, sevgiler....  09.05.2011 23:42
 

Hayata en sıkı tutunanlardır aslında... Avuçlar patlar... Tırnaklar sökülür... Bir kürek mahkumu gibi... Acının içindeki o rezil yaşama sevinci...

yeşilsoğan 
 20.04.2011 11:33
Cevap :
Tüm tutunamamalara rağmen tutunma savaşının vazgeçilmez çekiciliği.... Yine de yaşamaya değer bir tat bırakıyor damakta... Teşekkür ederim, selamlar bozkıra...  20.04.2011 21:51
 

"günü kurtarma telaşı.." bak bugün de bitti çoğalmadan..ama birikerek..sevgilerimle dağçiçeğim..

mis-tress 
 07.04.2011 21:35
Cevap :
Katlana, eklene devam ediyoruz imbatım, varla yok arasında. Dost yüreğin gülsün, sevgimle..  08.04.2011 11:53
 

yine çok güzeldi Özge'cim, sevgilerimle...

sema öztürk 
 06.04.2011 10:03
Cevap :
Teşekkür ederim Sema'm, sevgi ve saygımla....  06.04.2011 20:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 127
Toplam yorum
: 448
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 802
Kayıt tarihi
: 22.09.07
 
 

Sıcağıyla bilinen memleketimde bir kış gününde geldim dünyaya. Bütün tezatlıklar hayatımda farklı r..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster