Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mart '14

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

Her iki taraf da Müslüman ama düşman!

Dünya yaşamını dini vecibelerini yerine getirerek tamamlamak isteyen insanlar vardır, tüm yaşamsal aktivitelerini inandıkları dine uygun yaşamak isterler, bireysel tercihleridir bize ne?

Bazı insanlar inançlıdır lakin dünyevi işler ile inandıkları dinin vecibelerini yerine getirme hususunda orta bir yol bulmuşlardır.

Bazı insanların dini inançları yoktur ancak kişisel inançları, doğruları vardır; gözlemlediğim kadarıyla en dürüst, en yalansız kişilerdir, o başka!

Herkesin tercihi kendisine arkadaş, kime ne?

******

Bu tercihler bir ülke yönetimine, bir siyasi amaca, kitleleri bu yolla etkileme işine bulaşmadıkça sana ne? Bana ne?

Mesela hükümet ısrarla “Dini vecibelerimizi yerine getiriyoruz” demese, inatla “Dini bütün gençler yetiştireceğiz” diye ifade etmemiş olsaydı; keza her seferinde “Allah” adını anarak, “Müslümanlık inancından” dem vurmasaydı, efendime söyleyeyim kız çocuklarını türbanlı-türbansız olarak ayırmasaydı böyle bir yazıyı yazmak edebe sığmazdı!

Ayıptı arkadaş, insanların yaşamlarını istedikleri şekilde yaşama hakları vardır, sen kimsin ki karışmaya cüret edersin?

Sana karışılsın ister misin?

******

Durum bireysellikten çıkıp da kitlesel etkileme yöntemine dönüşünce , el mahkum, kitleler olarak da “Dini vecibeleri” sorgular hale geliyoruz!

Getirten utansın!

Günde beş vakit namaz kılmak için sabahın kör vaktinde kalkmak bir iman işidir; sıcacık yatağından çıkacaksın, soğuk su ile abdest alacaksın, niyetini edip secdeye duracaksın. Namazını kılıp, dualarını edeceksin… Bu gönül işidir, saygı duyarım!

Günün diğer dört vaktinde de aynı şeyleri yaparsın!

Günde beş kez secdeye kapanırsın; secdeye kapanmak, bana göre, insanın en naif halini anlatır: İster kral ol, ister kunduracı, o secdeye kapandığında eşitsin!

******

Dediklerine göre günde beş kez alınlarını secdeye dayayan hükümetimizin tümü dini bütün insanları “Ananı da al git!” deme hakkını kendinde buluyor!

Eleştiriye tahammül edemeyip, genç-yaşlı demeden gözaltına aldırtıyor!

Kayıtlara göre paraya para demiyorlar; asgari ücret ortadayken, asgari geçinme rakamı da keza, bizden utanmadıklarını anladık da secde ettikleri Allah’tan da mı utanmıyorlar?

******

Bir başka ikilemimiz daha var: AKP de Cemaat de “Allah” ile başlayıp, Allah ile bitiriyorlar her sözlerini; iki taraf da “Allah”  adı ile yaşıyor!...

Nasıl bir Allah inancı ki can-ciğer kuzu sarması kıvamındalarken düşman kardeşler oldular?

“Allah”ları bir, ibadetleri, inançları bir; beş rekat namaz kılıyorlar, aynı şekilde abdest alıyorlar… Secdeleri bir, Kıbleleri bir!

Günde beş kez abdest alıp, beş kez secdeye baş koymak meşakkatli iş; inanç ve azim gerektiriyor ruhun huzuru için… 

Mesela rahmetli anneannem, teyzem, yengem namazlarını kılarlardı, annem daha çok Ramazan ayında, hiç biri için “Namaz kıldılar da ne fayda?” diyemem!

Namaz kılıp da başı açık gezenlerin sülalesindenim; kadın-erkek kaç-göçünün olmadığı güzel ortamlarda yetiştim.

Bizler doğruluğu, dürüstlüğü, çalışıp alın teri ile para kazanmanın onurunu öğrendik! Yalanı aile içinde hiç görmedik ki öğrenelim; keza kini!

Ne Arap bacılar ile korkutulduk, ne polis ne de din ile; yıllardır ortalıklarda dolaşan hikayeler bizlere de anlatıldı elbet ancak “Gece tırnak kesilmez” denmesinin gerçek yüzünü anlamamıza da izin verildi. (Eskiden elektrik yokken evlerde, az ışıkta tırnak kesildiğinde ya makas fazla girip de tırnak kenarını kanatırdı ki toprakla meşgul olan insanlar kolaylıkla tetanos olabilirdi, ya da kesilen tırnak bir tek göz odadaki bir sürahi içine düşebilirdi ki tırnak yanlışlıkla yutulacak olursa hem bağırsaklara takılabilir, hem de takıldığı yerde büyüyebilir).

******

Eyy müminler; sizler de başınızı günde beş kez secdeye koyan insanlarsınız. Kitap tek, dediği ortada! Aynı kitaptan söz edip, aynı şekilde ibadet eden insanların birbirleriyle alıp-veremediği ne ola?

Sizce bu kitaba uyar mı? İbadet edenin adı harama karışırsa ne yapmalı?

Aynı yola baş koydum diyenlerin birbirleriyle kavgası dinden öte değil midir?

Dinden öteyse, hala “Allah” adını anarak başladıkları sözlere inanıyor musunuz?

Dini bütün ahali; “Allah” imanla birlikte ne ister?

Bu istenilenler her lafın başında ve sonunda kullanılan “Allah” ın istediği şeyler midir? Yoksa “Allah” adı ile kandırılıyor musunuz?

******

Her iki taraf da dini bütün; her iki taraf da birbirini suçluyor: Vallaha, sizleri bilmem ama ben Müslümanlık ile savaşımı veriyorum!

Her iki tarafta Müslüman ama düşman!

 

http//twitter.com/Gulgunkaraoglu

gulgun_2006@hotmail.com

Asi Güvercin bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İki yıl önce yazdığım bir blogda uygulanan Müslümanlığı sorgulamıştım. http://blog.milliyet.com.tr/muslumanliktan-sapiyor-muyuz-/Blog/?BlogNo=354686 Bu yüzden müsaadenizle bu yazının altına imzamı atmak istiyorum. Sağlıcakla...

Asi Güvercin 
 05.03.2014 11:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1307
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster