Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '14

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
879
 

Her insanın gelecek hayali vardır

Her insanın gelecek hayali vardır
 

GELECEK HER İNSANIN HAYALLERİNİ SÜSLEYEN BİR RÜYADIR. HERKESİN HAYALLERİ GELECEĞİ OLSUN


Gelecek; dünyada yaşayan tüm insanlar için çok önem arz eden bir konudur. Bir insan ana rahmine düştüğü andan itibaren geleceği için planlamalar yapılmaya başlanır. Bu planlar öncelikle anne ve baba ile başlar.  Bir anne veya baba doğacak olan çocuğun öncelikle bakımı ve diğer her türlü işleriyle mümkün mertebe titizlikle ilgilenmeye gayret gösterir. Öncelikle doğacak çocuk için ne isim konulacağı ve buna benzer daha bir çok iş ve işlemler ortaya çıkar. Artık; çocuğun dünyayaya gelmesiyle birlikte, çocuğun geleceği ile ilgili planlama safhası başlamış olur. Örneğin bu çocuk ne yer, ne içer ve kendisine ne tür bir bakım gerekir. A dan Z ye her türlü bakımı ve sağlığı için çalışmalar başlamış olur. Yavaş yavaş çocuk anne ve babanın kontrolünde hayata ve gelecek yaşamlara doğru adımını atar. Bir çocuk 5 veya 6 yaşlarında artık bazı şeyleri daha iyi anlamaya ve öğrenmeye başlar. Bu safhada anne ve babalar çocuklarının gelişimi için öncelikle kendileri doğruyu, yanlışı ve her türlü olumlu, olumsuz olabilecek şeyleri çocuğuna öğretmeye ve onu çok iyi bir şekilde eğitmeye çalışır. Daha sonra çocuğun iyi bir geleceğe sahip olabilmesi için ana okuluna veya okul öncesi eğitim veren kurumlara gönderme işlemi başlar. Burada amaç çocuğun daha iyi bir geleceğe sahip olabilmesini sağlamaktır.

Okul öncesi eğitim veren kurumlarda çocuk; öğretmenlerinin kendisine çok iyi bir eğitim ve öğretim sağlamasıyla yeni başlangıçlara yelken açmış olur. Bu şekilde çocuk artık geleceğe emin adımlarla yürümeye başlamış olur. Burada kesinlikle unutulmaması gereken; anne ile babanın bu eğitim ve öğrenim de çocukla birlikte hareket etmesi, ona tam manasıyla destek olması, yeni şeyleri ona öğretmesi veya öğrenimine yardımcı olması gerekir. Çocuğun büyüme ve gelişim evrelerinde artık çocukta bazı şeyler, bazı yetenekler ve çocuğun eğilim gösterdiği yönler ortaya çıkmaya başlar. Burada çocuğun baskı altında tutulması ve kendisini rahatsız edecek şeylerden uzak tutarak daha doğrusu rahat bırakarak özgür iradesi ile neye karşı bir yönelimi olduğu veya neyi daha iyi yapma, öğrenme eğiliminde bulunduğu nazari dikkate alınması gerekir. Bu gelişmeler doğrultusunda artık çocuk normal öğrenim için okula gitme seviyesine gelmiş olur.

Burada ailelerin dikkat etmesi gereken konu; çocuğun eğitimine nasıl ve ne yönde daha iyi bir katkı sağlanabilir sorusuna çok iyi cevap verebilmesi gerekir. Bu hal üzerine çocuklarını kendilerine ve eğitim müfredatına uygun eğitim kurumlarına ( özel veya devlet okulları) gönderek çocuğun geleceğine yönelik ilk önemli resmi adım atılmış olur. Bu atılan adımla birlikte çocuk artık gelecek için hayata daha gerçekçi bir şekilde bakmaya başlar. Yavaş yavaş taşlar artık yerine oturmaya başlamış olur. Tabii bizim ülkemizde sürekli bir eğitim ve öğretim değişikler veya ameliyatlar geçirmektedir. Bu nedenle geleceğe hazırlanmakta o kadar kolay olmamaktadır. Biz burada günümüzdeki eğitim ve öğretim sistemini baz alarak hareket etmeye çalışacağız. Şu anki müfredata göre bir çocuk 4+4+4 sistemine göre bir eğitime tabi tutulmaktadır. Eğitim ve öğretime başlayan bir çocuk öncelikle 4 yıllık olan temel eğitimini tamamlamak zorundadır. Bu temel eğitim gerçekten hem aile hem de çocuk için çok önemlidir. Çünkü burada bir çocuğun geleceğinin temelleri atılmaya başlanıyor. Bu temel ne kadar çok sağlam atılırsa geleceğe de o kadar sağlam bakılır. Bunun sonrasında ise çocuk orta öğrenimi ile liseyi bitirmiş olur. Bu eğitim döneminde öğrenci ailesinin de desteği ile ya dershaneye, ya da özel hoca nezaretinde eğitimini daha da güçlendirmeye ve geleceğe daha iyi hazırlanmaya çalışır. Bu haliyle çocuk artık üniversiteye gidecek seviyeye ulaşır ve daha sonra üniversite sınavlarına girerek iyi bir bölüm veya kendine uygun seçenekle üniversite hayatına başlar ve en güzel şekliyle bu dönemi de tamamlar. Böylelikle çocuk, gelecekte hayalini  kurduğu emeline ulaşmış olur. Bu seviyede bir insan ya akademik kariyer yapmaya çalışır veya meslek hayatına giriş yapar. Ve sonuçta geleceğini teminat altına almış olmakla, diğer ne kadar  yapılması gereken işleri varsa hepsi ile birlikte hayat yolculuğunu devam ettirir.  Ne mutlu geleceğini sağlam temeller üzerine inşaa edip hayatta mutlu olabilenlere. Ve nice  güzel yarınlara. Hayallerimizin gerçekleşmesi dileğiyle..................         

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1535
Kayıt tarihi
: 20.06.14
 
 

Üniversite, Kamu Yönetimi, Yerel Yönetimler, Çalışan, İyi bir kariyer sahibi olmak, Kitap okuma, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster