Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
65
 

Her işinizi kendiniz yapmayın ki esnaf sanatkâr işsiz kalmasın

Her işinizi kendiniz yapmayın ki esnaf sanatkâr işsiz kalmasın
 

İyi ki beceremiyorsunuz. Elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz. Üstelik kazalar da oluyor. Akıllanmıyorsunuz. Evinizdeki işlerin, tamiri, kuruluşu, çalıştırma, söküp takma, badana filam… Sözde tasarruf etmek için artı ben de yaparım diyerek eski kafalıların mantıksız öğütlerine binaen kendiniz yapmaya kalkışıyorsunuz.

“Ben de yaparım ne olacak… Ele niye para vereyim ki…” gibi klasik anlayışlarla işe kalkışıyorsunuz. Oluyor ya da olmuyor. Bir şeye benzemiyor. Canınız sıkılıyor. Yoruluyorsunuz. Vaktiniz gidiyor… Niye işi erbabına yaptırsanız… Üç kuruş verip başkasına yaptırsanız. Ayda yılda bir ya. Üstelik üç lira beş lira. İnsanlar da kazansın. Esnaf sanatkâr kendini yetiştirmiş. Ekmeğini kazanmaya çalışıyor. Hacı baba TV antenini kendi takıyor. Niye hacım 5-10 lira versen de birine taktırsan. İnsanlar sebeplense.

Herkes kendi işini kendisi yapacaksa esnaflığı kaldıralım o zaman. Hani yapabilse bari. Ustanın on dakikada yapacağı bir şeye saatlerce uğraşıp canını sıkıyor. Musluk takılacak, ver 5 lira taktır; sen muslukçu musun? O esnaf sanatkâr dediğimiz uzaydan gelmediler; onun bunun, senin benim çocuklarımız. Milyonlarca ailenin geçimini bağladığı esnaflık diye bir sınıfımız var bizim. İnsanlar kendi işlerini kendileri yaparsa ne yiyecek bu insanlar! Sonuçta diyeceğiz ki herkesin tersine, “Kendi işini kendin yapma”

Ya da atıyorum camı kırık üç kuruş verip taktıracağına kırık camla duruyor. Bozuk ütüyü kullanıyor. Kenarı sökük ayakkabıyı giyiyor ya da atıp yeniden alıyor. Gerçeği göremiyorsunuz ama 10 milyon insanımız esnaf. Badananı sen kendin yaparsan, evini kendin taşırsan bu insanlar taş mı yiyecekler!

Yani zaten kendimiz yapsak da beceremiyoruz. Zorda kalınca mecbur gidiyoruz. Arada sırada olduğu için bize büyük bir külfet getirmez. Ama Türkiye’de 15 milyon hane var. Bu kadar insanın böyle işlerini düşündüğünüzde buradan esnaf geçimini sağlayabilir. Maalesef hayat böyle. Biraz birbirimizin sayesinde yaşamak zorundayız. Senin işlerin bana ekmek olacak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Korkut, sen para saymayi biliyon mu hemserim? Bu ulkede handy-man saat ucreti tam 100 gayme uyduruk bir cimento-beton sana 500 kagida mal olur.Oysaki git home -dopot'ta sana beles kurs versinler profosyonel aletleri kiarala emin ol o uyduruk ustadan daha iyi yap.Onca yil bosuna mi okuduk? En son projemde 300 $ lik malzeme harciyarak ustanin 3800$ lik fiat verdigi isi bitirdik(ailecek yardimla)ustelik cok zevkli oldu. Akil iyide dolar kim verecek?

Newyorker 
 12.11.2015 22:58
Cevap :
Sizin bütün yazılarınızı okumuş muyum ben ya,Allah Allah! Neyse tekrar baştan bakarım. Güzel yorumunuz da karanbole gelmesin yani.Saygılar,selamlar.  13.11.2015 15:15
 

Size katılıyorum Kerim Bey, bu konu benim de dikkatimi çekmiştir hep. Yazınız düşüncelerimi yansıtmış, güzel ve doğru açıklamalarınız için teşekkürler. Sevgiler, selamlar.

Nermin Ayduran 
 11.11.2015 10:57
Cevap :
Yorum için teşekkür ederim Nermin hanım.Sağlık mutluluk dileklerimle selamlar efendim.  12.11.2015 11:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4920
Toplam yorum
: 13031
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 671
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster