Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
134
 

Her Kaos Bir Karakter Doğurur

Her Kaos Bir Karakter Doğurur
 

Yapıcı öfke adaleti sağlayıp sorunu çözebilirken, miskinlik ve yeterli derecede hırsla azmin olmayışı üretememeye yol açar. Sömüren ülkelerin kolonize ettikleri ülkelerin bağımlı kalabilmesi için oturtmuş olduğu bir sistemdir bu. Fikir üreteni kendi ülkesinde boğduran bir sistem. Saygı, sevgi ve empati olmazsa kaliteli bireyler güce sahip bireylerin ellerinde telef olurlar.

Ev, araba maddi imkanların sağladığı kolaylıklardır. Bunları işinde başarılı olan her insan elde edebilir. Bir insanın belki güzel bir arabası olabilir, arabasının sağladığı konfor ve kolaylıklardan dolayı hoşnut olabilir ama araba denilen şey sonuçta bir teneke parçasıdır. İnsan gerçek mutluluğa ancak onu seven ve anlayan insanların varlığında ulaşabilir. Her şeyi tamam olan insan bile sonsuz mutluluğun anahtarını bulmuş değildir, sonsuz mutluluk yoktur. İnsanlar sosyal medya aracılığıyla öyle olduğunu göstermeye çalışır veya kendini kandırır. Hepimizin hayatında hem maddi, hem manevi, hem psikolojik inişler ve çıkışlar olur. Bu durumları atlatabilmenin en önemli yolu kendimizi sevmektir. Bu acılar insana zor gelir, kaçmaya çalışabilir ama acıları benimsersek daha güçlü bir insan olmanın anahtarını elimize almış oluruz. Elli yaşına gelmiş bir insan seveceği insanı bulamamışsa bile köprüden önceki son çıkışı kaçırmamıştır, çünkü sınırlarının bilincinde olmadığımız bir hayatta yaşıyoruz. Eğer o insan kendini donatıp düşünsel dünyasının filizlerini yeşertebiliyorsa bütün zorluklarına rağmen dimdik ayakta durabilir. En ummadığımız, beklemediğimiz bir anda hiç tahmin edilemeyecek bir fırsat ortaya çıkabilir.

Elinde para varsa insanlar o eli tutmak için kuyruğa girer. Para artık her kapıyı açıyor gerisi de kendiliğinden geliyor. Öyle bir devri yaşıyoruz ki, gerçek ve sahteyi kimse umursamıyor.

Zamanımızda paraya çok fazla ihtiyaç duyulan bir ortam yaratıldı, parasız nefes bile alamaz olduk. Dost, eş, arkadaş kim varsa paran yoksa seni adam yerine koymaz, istersen filozof ol bir hiç olursun. Çünkü hayatın idamesi paraya bağlı. Parayı kazanmak içinde her şeyden önce akıllı olmak gerekiyor, bunları öğrenirken beynin çalışması ve hayatın getirdiklerine bakmak gerekiyor.

Hayalleri gerçekleştirmek için bile para lazım. Parası olanla, olmayanın farklı hayat biçimleri var. Ev, araba vs. olanlar yaşantısından feragat etmez, risk alır ve aldığı riskten korkmaz. Olmayan özgür değildir. Her ay kapıya gelen ev sahibi onu özgür kılmaz, otobüs beklemekle özgür olunmaz. Neye sahip olmadığın değil, sahip olduklarınla mutlu olabilmeyi öğrenmek, standart koşullanmaları hayatından çıkarmaktır özgürlük. Hiçbir şey için geç değildir.

HÜLYA ÇAKICI

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Işığın rehberliğinde arayışını sürdürmelidir insan;başta özgörlük,kalbin şifası olan her şeyi davet etmelidir hayatına...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 12.07.2018 14:15
Cevap :
Teşekkür ederim, saygılar sevgiler.   12.07.2018 17:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 678
Toplam yorum
: 235
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 493
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster