Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
9062
 

Her kapıyı açan anahtar: Yabancı Dil

Her kapıyı açan anahtar: Yabancı Dil
 

Her kapıyı farklı bir anahtar açar aslında. Ancak iş yaşamında her kapıyı açacak bir sihirli anahtar vardır. Yabancı dil bilmek her kapıyı açtığı gibi, sizin her zaman diğerlerinden bir adım önde olmanızı sağlar. Doğru bir anahtarla istediğiniz tüm kapıları usulca açıverebilirsiniz. Yanlış bir anahtar bizi ne kadar zorlar oysa.

Öğrencilerime ilk kez derslerine girdiğimde, önce yabancı dilin önemini anlatırım. Branşım ingilizce olduğu için "Neden ingilizce? " sorusunun yanıtını veririm ve neden ingilizce öğrenmeleri gerektiği konusuna açıklık getiririm. İngilizce öğrenmeyi ders olarak algılamamaları gerektiğini söylerim. Şu an okul sıralarında öğrenmezlerse, ileride bu işi için para ve zaman harcayıp bir şekilde yabancı dil öğrenmek zorunda kalacaklarını da belirtirim. Ellerindeki fırsatı değerlendirmelerini sağlamaya çalışır, elimden geldiğince liseyi bitirdiklerinde kendilerini ifade edebilecek kadar bile olsa bir yabancı dil bilmelerine uğraşırım.

Öğreneceğiniz şeyin ne işe yarayacağını bilirseniz öğrenmek ister, daha çok çaba gösterirsiniz. İş yaşamı ve kariyer elde etmek için yabancı dil bilmenin ne kadar önemli olduğunu, sizi bir adım ileriye götüreceğini bilmeniz yabancı dilin önemini anlamanıza yetecektir. Hatta öğrenilecek bir ikinci dil daha büyük avantaj sağlayacaktır ve bir çok kişinin önünde başlayacaksınızdır iş hayatınıza.

Dil bir iletişim aracıdır. Toplumda yaşayan bireyler birbirleriyle aynı dili konuşarak iletişim kurarlar. Bugün hızla gelişen ve değişen dünyamızda diğer ülkelerle de iletişim kurmak zorundayız. Diğer ülkelerle her alanda bilgi alışverişi yapabilmek, ekonomik ilişkilerimizi yürütebilmek ve kendi düşüncelerimizi ifade edebilmek için anadilimizden başka en az bir yabancı dili bilmek zorundayız.

Günümüzde, İngilizce neredeyse tüm ülkelerde kullanılan “dünya dili” haline gelmiştir. Bu nedenle yabancı dil öğretimi daha çok İngilizce öğretimi üzerinde yoğunlaşmıştır. Günümüzde iletişim hem görsel ve yazılı basın hem de bilgisayar ortamında gerçekleştirilmektedir. Bu küresel iletişimin ortak dili İngilizce’dir. Ancak Japonca, Rusça, İspanyolca, Fince gibi diller kimi zaman yepyeni iş kollarının kapısını açıverir.

Bir işe başvuru yaptığınızda CV'nizde sadece bir tek dil bildiğiniz yazıyorsa, bir diğer CV'de iki dil bilen biri varsa tercih edilecek kişi o olacaktır. Aynı eğitimi almış, hatta daha deneyimli olmanız bile sizden daha çok dil bilen kişiyi avantajlı kılacaktır.

Dil öğrenmeyi eziyet ya da mecburiyet olarak görmediğiniz zaman öğrenmeniz daha kolay olacaktır. Söylendiği gibi bunun yaşı falan da yoktur. Yeter ki öğrenmek isteyin.

Elinize alacağınız o sihirli anahtarla istediğiniz kapıyı açıverirsiniz. Artık içeri girmek size kalmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kolej egitimi yurt disinda yuksek okul hatta dr. dan sonra kendimi hep cok iyi derecede ingilizce bilir zannederdim.Yazida gercekten oyle.abd de yasamaya basladiktan sonra anladimki bir lisan kulturune vakif olmadan tam manasiyla derinlemesine ogrenilemez.Tabiki digerlerinden cabuk adapte olduk egitim yuzunden. Bu acidan lisanin mutlak sekilde o ulkenin kultur yapisiyla birlikte ogrenilmesinde fayda var. saglikla

Newyorker 
 22.02.2007 14:14
Cevap :
Elbette. Bazıları ingilizcenin 6 ayda öğrenilebileceğini sanıyor, bazıları herkes ingilizce konuşuyor ne var bunda diyor. Siz orada yaşayan ve dili de yerinde kullanan biri olarak çok güzel ifade etmişsiniz. Hali hazırda ileri derecedeki ingilizce bilgisi bile yerinde yetersiz kalabiliyor. Sanıldığı kadar kolay değildir bir dili öğrenmek. Yorumunuz için teşekkür ederim. Yabancı dil öğrenmek isteyenler yorumunuzu dikkate alacaktır eminim. Sevgilerle  22.02.2007 15:57
 

İngilizce bu gün Dünya dilidir kimse bunu inkar edemez .İngilizcenin çok kolay olduğu ve Türkçe dilinin öğrenilmesi en zor dil olduğunu duymuştum.Az bir temeli olan birisi 6 ay gibi bir sürede bu dili öğrenir diye düşünüyorum.

Hüseyin AKSOYLU 
 14.02.2007 0:12
Cevap :
Türkçenin zor bir dil olduğu doğrudur, ancak ingilizce için öğrenilmesi kolay dil denilemez. Sadece en çok öğretilen dil olduğu ve çok insan bu dili öğrendiği için kolay zannedilebilir. Bu arada az temeli olan birisi 6 ay gibi bir süre gayret ederse kendisini ifade edebilecek kadar ingilizceyi öğrenebilir tabii. Ama iş yaşamında kariyer yapmak, diğerlerinden önde olabilmek için için gerekli olan dil öyle kısa bir sürede az bir temelle elde edilemez. Akademik çalışma gerektirir. Zaman ve emek harcanırsa ve biraz da eğitim seviyesi yüksek olursa yabancı bir dil öğrenip kullanamayacak insan yoktur. Az bir yabancı dil bilgisi bile, hiç olmamasından her zaman iyidir.  14.02.2007 15:59
 

Özellikle tekstil ve ihracat sektöründe çalıştığım için ikinci bir dilin ama bu ikinci dilin de özellikle İngilizce olması gerektiğini ne kadar iyi bildiğimi sanırım takdir edersiniz. Bu kadar gerekli bir eğitim olmasına rağmen, hemen hemen hiç bir lise mezunun bir kaç kalıplaşmış kelime ve cümle haricinde bir şey bilmemesi ayrı bir sorun ve çok da üzücü. Yabancılar bizi anlamıyor, kendimizi yeterince tanıtamıyoruz diye isyan ediyoruz ama bilmiyoruz ki, örneğin Amerikalılar kendilerini tanıtmak için hiç bir çaba sarf etmek gereği bile duymuyorlar. Çünkü onlar biliyorlar ki, onların dilleri evrensel kültürün dilidir. Biz tireni maalesef yüzlerce yıl önce kaçırdık ama hiç değilse evrensel kültürü de ancak ingilizce öğrenerek anlayabileceğimizi kavramamız gerekir. Saygılar

Matilla 
 13.02.2007 12:32
Cevap :
Biz elimizden geleni yapıyoruz gençliği bilinçlendirmek adına. Ancak önümüzde öylesine engeller var ki, elimiz kolumuz bağlı kalıyor bazı konularda. Şu müfredat yok mu, evlere şenlik bir olay. Aynı düşüncede olmamıza sevindim. İlk iki cümleniz umarım aramızdaki gençler tarafından okunup anlaşılır. Sevgilerle  13.02.2007 15:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 713
Toplam mesaj
: 146
Ort. okunma sayısı
: 2883
Kayıt tarihi
: 30.10.06
 
 

İzmir Cumhuriyeti'nde yaşıyorum... Sarmaşık Sanat Atölyesi'nde ebru sanatı ile uğraşıyorum. En es..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster