Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
76
 

Her şey ortada!

Türkiye’nin içinde bulunduğu durum bundan daha net ve anlaşılır özetlenemezdi. Bu açıklamayı Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in yapması, tespiti daha anlamlı kılıyor.

Necdet Özel her ne kadar bu açıklamayı Afyon’da cephanelik patlamasıyla ilgili yapsa da, farkında olmadan ülkenin durumunu da özetleyiverdi.

Dönemim 2.Ordu Komutanı Bedrettin Demirel’in itirafıyla; 1978 yılında yapılması kararlaştırılan ancak şartların olgunlaşması için iki yıl daha beklenen 12 Eylül darbesinden 32 yıl sonra da her şey ortada!

Toplum olarak unutmaya yatkın bir hafızamız var. O yüzden bazı şeyleri yeniden hatırlatmakta yarar var. O dönemi yaşamamış insanları da bir kez daha bilgilendirmiş oluruz.

Geleneğinde, gerektiğinde cumhuriyete sahip çıkmak, ülkenin bölünmez bütünlüğünü korumak adına istediği zaman ülke yönetimine el koyma alışkanlığı olan TSK; kimi karanlık hesapların ülkede daha rahat ve kolay uygulanabilmesini isteyen sivil güçlerin de teşvikiyle ülke yönetimine el koydu.

Uluslar arası literatürde adına darbe denen bu yönetim değişikliğiyle! ülkede ne gibi önemli olaylar yaşandı, bir kez daha hatırlayalım.

 -TBMM kapatıldı, anayasa rafa kaldırıldı, siyasi partilerin faaliyetlerine son verildi, mal varlıklarına el konuldu.

-2932 sayılı yasayla Kürtçe yasaklandı

 -650 bin kişi gözaltına alındı, 1 milyon 683 bin kişi fişlendi.

-210 bin davada 230 bin kişi yargılandı, 7 bin kişi için idam cezası istendi, 517 kişiye idam cezası verildi, 50 kişi asıldı.

-30 bin kişi sakıncalı görülüp işten atıldı, 388 bin kişiye pasaport verilmedi.

-300 kişinin kuşkulu ölümünün yanında 171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi.

-937 film, sakıncalı görülerek yasaklandı.

-400 gazeteciye 4 bin yıl hapis istemiyle dava açıldı, 3bin 315 yıl 6 ay hapis cezası verildi, 31 gazeteci hapse girdi, 300 gazeteci saldırıya uğradı, 3 gazeteci öldürüldü.

 -144 ü kuşkulu, cezaevlerinde 299 kişi öldü. 14 kişi açlık grevinde öldü, 16 kişi kaçarken! Vuruldu, 95 kişi çatışmada vuruldu, 73 kişiye doğal ölüm raporu verildi, 43 kişinin intihar! Ettiği bildirildi.

Geçmişin hesabı görülmeden, geleceği kurmak mümkün olamayacağı gibi, geride kalanlarında mutlaka geçmişiyle yüzleşmesi, hatalarından ders çıkarması gerekiyor.

Bugün geldiğimiz noktada ne değişti diye baktığımızda neleri görüyoruz?

-Henüz tam olarak 12 Eylülü yapanlardan hesap sorulmadığı gibi, 28 Şubat darbecileri, Ergenekoncular, darbe heveslilerinin şimdi de yargılanabileceğine ilişkin umutlar tükenmeye başladı.

-Faili meçhullerin soruşturulması konusunda bir avuç vicdanlı savcı dışında müthiş bir direnç var ve hükümet üzerine düşen görevi yerine getirmiyor.

-Uludere’ nin, Suriye de düşen uçağın, Afyon’ da patlayan cephaneliğin sorumluları belli değil, Hrant Dink, Zirve katliamı gibi cinayetlerin üzerine bir sır perdesi örtülmüş, AB hedeflerinden sapılmış, demokratik açılımlardan vazgeçilmiş, terör sorunu orta yerde duruyor.

 -Ülkemizin kanayan yarası Kürt sorununun çözümüne ilişkin samimi tek bir adım atılmıyor.

-Eğitim sistemi tarumar edilmiş, orduda disiplin ve inisiyatif zaafları yaşanıyor.

 -Kimi olumlu adımlar atılsa da askeri ve bürokratik vesayet hala yönetimde etkili olmaya devam ediyor.

En kötüsü de hala kimileri bu ülkede savaş dili kullanıyor, askeri çözümlerden medet umuyor. Daha da tehlikelisi, şimdi çok mahcup ifadelerle dile getirseler de belli bir kesim utanmasa hala darbe çağrısı yapacak.

AK Parti iktidarından kurtulmak için kendi örgütlülüğüne, sosyal projelerine, siyasi politikalarına ve kadrolarına güvenmek yerine, her zamanki kolaycı yöntemlerle, kendi dışındaki dinamiklere bel bağlayan muhalefet, yine aynı aymazlık ve beceriksizlikle halkı uyutmaya devam ediyor.

Geçmişten hiç ders almamış ulusolcularımız! ve sözde sosyalistlerimiz de bir türlü uyanamadıkları hayal aleminden ola ki çıkabilirlerse kemalizmin kuyruğuna takılıyorlar.

Yine o bildik söylemler, yine o kavgacı ve uzlaşmaz tavırlar, yine kaf dağının ardından gösterilen hedefler; el ele, kol kola korkularımızı, önyargılarımız da takıp peşimize, bir bilinmeze doğru yol alıyoruz.

Geçmişte yaşananları ve bugünü gerçekten öğrenmek mi istiyorsunuz?

Her şey ortada!

        AYHAN ONGUN (Gazteci-Yazar) BODRUM

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 396
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 158
Kayıt tarihi
: 13.01.10
 
 

Barış içinde, birlikte yaşayabilmek adına insan ve emek odaklı paylaşımlardan yanayım.   Öğretmen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster