Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
452
 

Her şeye rağmen oylarımızda umut var

Her şeye rağmen oylarımızda umut var
 

Bir yorumda okumuştum, hatırlayamıyorum şu anda, hangi yazıdaydı? “Kafamı bulandırmayın…Düşmanım kim? Dostum kim?... Bilmek istiyorum” diyerek öfkesini dile getiriyordu.

Birbirimizi anlayamamanın, birbirimize yabancılaşmanın en somut göstergesiydi bu sözcükler…Kim düşman? Kim dost? Benden olmayan kim, öteki kim, bilelim ki gardımızı ona göre ayarlayalım.

Ne fena bir psikoloji…kendini sürekli güvensiz hissetmek!

Bir iki kuşak öncesine kadar bu güvensizlik duygusunu pek hisseden yoktu…çok güvenli oldukları için değil ama, memleket problemlerini sorgulayıp kurcalamadıkları, ne verilirse, ne dayatılırsa bilinçsizce kabul ettikleri için. O zamanların ikliminde, güven nedir, güvensizlik hangi durumda oluşur, fazla bilinmiyordu böyle şeyler, takan da yoktu…hani tabiri caizse yuvarlanıp gidiyorlardı, öylesine…

Ama dünyada bir şeyler değişiyordu…değişti. İnsanlar ayrıştı, koşullar zorlaştı, menfaatler ön plana çıktı…paylaşılamayanlar kapanın elinde kalmaya başladı. Bir de üstüne başdöndüren hızdaki teknolojik gelişmeler, internet çağı, bilgi çağı.

Çok farklılaştık çok, farklılaştıkça azaldık, içimize kapandık… bir birey olarak tek başımıza çoğalmayı becerebilseydik, toplumu da çoğaltacaktık ama olmadı…hele bu topraklarda bu işler baya bir zor.

Şimdi düşünüyorum da; başımıza bir felaket gelse, bir kriz oıluşsa, bir müsibet musallat olsa, biz nasıl bir araya geleceğiz? Bu kadar ayrışmadan sonra, birbirimizin yaralarına nasıl derman olacağız?

Bir “Türklük” tutturduk, bulaştırmadığımız yer kalmadı…reddettikte ne oldu ötekilerini! “Sen Kürtsün, Sen Ermenisin, Sen Alevisin, Sen Çingenesin, Sen Hristiyansın, Sen Başörtülüsün, Sen sağcısın, Sen solcusun”…hay senin “sen” ine!

Bunca farklılıkları reddederek, hani o çok meşhur genlerimizde var olan merhameti, sevgiyi bir diğerinden esirgedikte ne oldu?

Gazetelerin 3.sayfa haberlerine bakın, anlayın işte ne olduğumuzu… seçim konuşmalarına daha doğrusu dalaşmalarına bakın, anlayın ne hale geldiğimizi!

Artık şiarımız oldu…”bana ne”! Gemi fırtınada sallanıyor…”bana ne, beni ilgilendirmez”! Fareler gibiyiz, kaçıp kurtulmaya çalışan! Özgür, egoist ve de tek başına mutlu fareler…

Sevdim ben bu AKP’nin seçim şarkısını…aynı yoldan geçmişiz biz, aynı sudan içmişiz biz…güzel bir çalışma olmuş. Her ne kadar herşey güllük gülistanlık olacakmış gibi bir hayal alemi gösterilse bile!

Asıl mücadele seçimlerden sonra başlıyor, anayasa, kürt sorunu, ekonomi…hepsi sırada bekliyor. Attılar tuttular, bakalım seçim sonrasında kim ne kadar ciddi anlayacağız!

Pazar günü oyumuzu kullanacağız, nedense bu seferki daha değerli gibi geliyor bana, hatta şimdiye kadarkilerin en değerlisi gibi hissediyorum.

Umut işte!

Her şeye rağmen içimizdeki o memleket tutkusu yok mu?

Gidelim, oyumuzu kullanalım, sonrasında da bize verdikleri sözlerin takipçisi olalım.

Kim sözünü tutmuyor, alaşağı!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İyi, peki de, burada başkasına taş var gibi. Türkçe bir deyim olan bu sözcük ya da kelime kümesi, kişilerin kendisi için değil kendini birşey sananlar için kullanılan bir deyimdir benim bildiğim. Bu güne kadar bu anlamda kullandığını hiç görmemiştim ama her şeyin bir ilki vardır. Bu da o ilklerden olmalı. Napalım. Biz nelere nelere alışmadık ki, buna da alışırız. :))

Ayrıntıda gezinmek 
 11.06.2011 0:52
Cevap :
Seni mi kırıcam, alışmaya çabalayacaksın, uzun uğraşı...değiştirdim işte:))  11.06.2011 12:06
 

Herkes bir umut peşinde.. Oyunu da bu gerekçeyle kullanıyor.. Ancak hemen cebime 3-5 kuruş girecek, ya da benim cebimde de artık bir kredi kartı olacak umudu taşıyanlarla, daha geniş perspektiften uzun vadeli, planlı bir geleceğe yönelik umutları olanların vereceği oylardan ortaya bir sonuç çıkacak. Umuyorum, ülkemiz için, milletimiz için, hayırlı bir sonuç çıkar. Demokratik anlamda bir seçim yapacağını söyleyerek bir yerlere taş atanların, kendilerinden başkalarına yaşam hakkı tanımayan, dediğiniz gibi onu bunu dışlayan anlayışları "demokratik" görmelerine inanamıyorum. Sonuçta kimse kimsenin kanaatini değiştiremez. herkes kendi doğrusunu kendisi bulur. Çekilecek çilesi varsa da çeker. Lâyık olduğumuz şekilde yönetileceğimize inanıyorum. Kurunun yanında yaşın yandığını da biliyorum. Gerisi milletin vicdanına ve yaratıcının takdirine kalmıştır diyorum. Selam ve syagılarımla... Bu arada yeni bir blog yazarı kazandık sanıyordum ama... Geç farkettim... Sağlık olsun, siz nasıl isterseniz..

Ahmet YILMAZ 
 10.06.2011 17:41
Cevap :
Kaderimizi belirleyecek olan yine bizleriz...hayırlısı olsun inşallah, yorumunuz için teşekkür ederim, sevgiler  10.06.2011 21:33
 

Berancım Akp'ye verilse verilse 2007'de tam da orduyla karşı karşıya olduğunda oy vermeye değebilirdi. bu saatten sonra Akp'ye "demokrasi beklentisiyle" verilecek oy makas değiştiren ve meçhule giden bi trene binmektir. sevgi ve selam:)

Başak ALTIN 
 10.06.2011 13:32
Cevap :
Haklısın, hem de yerden göğe kadar haklısın, mecliste etkili ve dengeli bir muhalefet olması şart...ancak bu konuda CHP den hiç emin değilim, değişti diyorlar ama hiç inandırıcı değil!...sevgiler,  10.06.2011 13:37
 

ODTÜ' lü bir gence böylesine argo bir blog başlığı ya da sayfa adı yakışır mı Allahaşkına. Cık, cık, cık!

Ayrıntıda gezinmek 
 10.06.2011 4:16
Cevap :
Sağol beni gençleştirdiğin için:)...neresi argo yav:) ben seviyorum bu nikimi...sevgiler  10.06.2011 12:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2314
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster