Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '19

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
113
 

Her Şeyi Kendine Yontan

Her Şeyi Kendine Yontan

En sevmediğim insan tipidir her şeyi kendine yontan. Selam verirken bile bin bir hesap içindedir. Hani, “günahımı bile bedava vermem!” diyenler var ya… işte tam da onları anlatacağım size şimdi. Kendi çıkarlarını gözetmeden kılını bile kıpırdatmayanlar hani… Sohbetimizin konusu o tipitipler bugün.

Kendine yontandan bir şey rica ettiğinde, bazen çaktırmadan, gizli gizli, içinden başlar hesap kitap etmeye; bazen de kaşı gözü oynaya oynaya, gözlerini çevire devire alt alta, yan yana koya koya toplamaya çalışır elde edeceği menfaati.

Bazen, seni düşünür, ortadan konuşur görünürse de… İyi tanıyorsan dersin ki:”Hangi çıkarının peşinde bu tilki?!”

Menfaati olmadan elini bile sürmez bir işe kendine yontan. En insani durumlarda dahi al takke ver külah içindedir. İstemediği bir şeyin ucu kendine dokunduğunda, babasını bile tanımaz. Hani, gerektiğinde anasını bile satar!, dediklerimiz vardır ya… İşte bu, o cinsten… Nefsi uğruna harcamayacağı eşi dostu bulunmaz. Hayatının merkezinde bir kendi var. Başka da kimseye yer yok!

Ara buluculuk etmeye göndersen, yolunu bulmaya bakar! Çocuğunu emanet etsen, eline tutuşturacağın paraya diker gözünü. Evine göz kulak olmasını istediğinde, anında karşı bir taleple atağa kalkar. Arabanın tekeri patladığında, hangi tanıdık lastikçiye çarptırsam şu herifi? Çiğliğindedir.

Hastalanınca bi tas çorba pişirmesini beklesen, “Evde mercimek kalmadı, şurdan bi alıversen…” yüzsüzlüğüne abanır. Yolda düşüp ayağını burksan, koluna girer ama… Her yanı dile gelir: “Bu iyiliğimi sakın unutma haaa!”

Arkadaşını ders çalıştırırken eskiyen elbisesinden, dükkan komşusuna yardım ederken paraya ne kadar ihtiyacı olduğundan dem vurur. “Komşu komşunun külüne muhtaçtır,”sözünden habersiz; evini, eşyasını taşıdığı apartman arkadaşından bir eksiğini tamamlamasını, bir sorununu gidermesini dilenir!

Öyle adı yüzsüze çıkacakmış… El alem ona arsız diyecekmiş… Çevresi menfaatperest olduğunu düşünürmüş… Onların hepsi hava gazı! Hiç üstüne alınmaz öyle şeyleri!

Bir kendine yontan için hayat, alışveriş demektir. Dünya, çıkar ilişkileri üzerine kuruludur. İnsan, menfaati için yaşar. Kedi bile başını, yiyeceği mamanın hatırına okşatır! Köpeğin tüm cana yakınlığı, bir kuru ekmek için! Sadaka vermediğin dilenci, bahşiş bırakmadığın garson adamdan saymaz seni!

Sözün kısası, “Sebep olmadan yaprak kıpırdamazken; “ben niye kendimi yorayım?,” basitliğindedir.

 Tencere yuvarlanır, kapağını bulur sonunda. Etrafındakilerin tümü, kendisi gibidir. Mutlu mesut Sürdürüp gider yaşamını. Ve bir an bile düşünmez,”Ben nerede hata yaptım?” diye. Ama doğru ya… Ona sorsan, hata da menfaat için yapılır? O nasıl bir menfaat anlamadım ama… Orasını boş ver şimdi!

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bunda şaşılacak ne var? Herkes nasıl "kendine Müslüman" "kendine demokrat" ise aynı şekilde "kendine de yontar". Siz yoksa "hatasız kul" ya da "sütten çıkmış ak kaşık" mısınız? Selamlar...

Matilla 
 19.12.2019 8:35
Cevap :
Bu da sizin Düşünceniz... Teşekkür ederim. Cemce sevgilerimle...  19.12.2019 22:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1679
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster