Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
340
 

Her şeyi olduğu gibi algılayıp, yorumlamamız şarttır

Her şeyi olduğu gibi algılayıp, yorumlamamız şarttır
 

Doğru algılama şarttır


İnsan olarak her şeyden memnun olamayız.

Yaşadığımız kötülükleri de görmezden gelemeyiz.

Kötülüklere tepki göstermemek, hep içimize atmak dışarı belli etmemek bizi sıkıntılara sokar. Ama nedense tepkilerini anında gösteren, her şeyi hemen söyleyen, soru soran insanları pek sevmeyiz.

Ama zamanla anlıyoruz ki, olaylara, sorunlara çözüm getirmek için çabalayan insanların, içine atanlara oranla daha sağlıklı olduklarını görüyoruz. Çünkü içe atılanlar birikiyor ve hiç de hoş olmayan biçimde, bir zaman patlak veriyorlar.

Bulunduğu ve hiç de hoşlanmadığı ortamdan, "beterin beteri vardır" diyerek, kurtulmaya çabalamayan, teslim olan ve hiç de şikayet etmeyen biri mutlu olabilir mi?

Bunun için ille de kavga etmek, başkalarını üzmek gerekmiyor.

Arnavut ciğerini sevmiyorsanız, zorla kimse size Arnavut ciğeri yediremez. Sevmediğimizi anlamamız lazımdır. Bu şekilde yaşarken de, her şartta hoşnutsuz olup, hiçbir iyi durumu görmemek, hoşlukları fark edip onların değerini anlamamak ne kadar kötüyse, olumsuzlukları görmemezlikten gelmek de o kadar kötüdür bence.

Ne yapmamız gerekiyor?

Bunun için her şeyi olduğu gibi algılayıp, yorumlamamız şarttır.

İyilikleri görelim ve kıymetini bilelim, ama kötülükleri, yanlışlıkları görmemezlikten gelmeyelim. Sorun yaratır bunlar. En iyisi onlardan kurtulmaya bakalım.

Yani demek istediğim kötülüklere, yanlışlıklara hoşgörüyle ve gülümseyerek bakarsak, o kötülükler ve yanlışlar düzelmeden aynı kalır. Bazen zamana bırakmak sorunların çözümüne yardımcı olmaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

aslında gördüğümü , stilwater dikkatimi çekti bloglarınıza eklediğiniz resimler bayanlardan ibaret (gibi) hemen hemen kuş,böcek, çiçek,kazma,keser,balta,bebek falan yok..içimden geçti, düşündüm yaniii.. e,napayım düşündüm sadece.. soruyor muyum niye ? diye ..hayır sormuyorum.. hem ne ayıp bana WHAT ? dimi.. bu arada sevgili yazarım sizi bloger habercim ve önerim, olarak izninizle ekliyor, ailecek sevgilerimizi sunuyoruz.. (ben kendim kendim, sefffgilim, bide kelebeğimmmis)

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 06.01.2008 23:02
Cevap :
tabiki önerileriniz olmaktan memmnun olurum. kız resimleri alışkanlık diyelim, o resimler koyunca insan bloğun daha çok dikkat çektiğini sanıyor o nedenle koyuyorum aslında belli bir nedeni yok  06.01.2008 23:28
 

duyguların ve davranışların yeri ve zamanı vardır....öfke de olmalı insanın içinde sevgide...affetmeyi de bilmeli asla affetmemeyide...aslında yüzlerimize takdığımız hep kendimizden yiyen hoşgörü maskeleri işte en can sıkıcı olan....ama alışmışız ya bi kere iteat edene, herşeyi sineye çekene, çekmeyeni anında aforoz ederiz....kaleminize sağlık....

özlem.demirçi 
 16.12.2007 0:20
Cevap :
aynene katılıyorum söylediklerinize teşekkürler katkınız için  16.12.2007 17:40
 

bazı şeylerin üzerine eğilmek gerekir.. selamlar.

sema öztürk 
 15.12.2007 23:27
Cevap :
fazla geç kalmadan eğilmek gerekir  15.12.2007 23:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 673
Toplam yorum
: 1692
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2720
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster