Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
647
 

Her şeyin ikizini oluşturan AKP polise alacağı ağır silahlarla neyin ikizini oluşturacak?

Her şeyin ikizini oluşturan AKP polise alacağı ağır silahlarla neyin ikizini oluşturacak?
 

AKP, Özal döneminde başlayan, Doğru Yol Refah Partisi koalisyonu döneminde devam eden, iktidar olmak aynı zamanda da muktedir olmak için oluşturulan bu sürecin devamını en iyi şekilde devam ettirmektedir. Yerleşik düzene karşı oluşturulan bu yeni oluşum AB'yi ve ABD'yi arkasına almış olması, AKP iktidarının yelkenlerini rahat şişirmesine yardımcı olmaktadır.

Bilindiği gibi Küçük Asya aslanları adı altında oluşturulan yeşil sermaye AKP iktidarı döneminde ekonomideki gücünü medyaya da yansıtarak medyanın en az yarısını bu yeni oluşumun kontrolüne geçmesini sağladı. Alternatif okullaşma ve ekonomik güç elde etme (dini ticaret ve dini eğitim) birbiriyle paralel olarak mevcut iktidarda yer almak suretiyle bu iktidarların imkanları kullanılarak başarıldı. Sonra da eğitimden gelen imkanlar 1980 yıllardan itibaren stratejik olarak belirlenmiş üniversitelerin fakültelerine öğrencilerin yönlendirilmesi ile özellikle yargı ve idari yönetimde ciddi bir güç oluşturulması sağlandı.

Daha önce sağ iktidarların iktidar olmak fakat muktedir olamamanın yarattığı kırılganlık olan yönetememek sorunu da aşılmış oldu. Tansu Çiller dönemin de İçişleri Bakanı molan Meral Akşener döneminde PKK'ya karşı daha etkin mücadele etmek için oluşturulan Özel Hareket PKK ile mücadelede başarılar elde etti. Bazı istenmeyen olaylara da karıştığı iddia edilen Özel Hareketçilerin görev alanı daraltmıştı. Askerin şerh koyduğu bu olayda acaba AKP ağır silahlarla donatılmış bu polis gücüyle Askere alternatif bir güç mü oluşturulmak isteniyor kaygısını da bazı çevrelerde gündeme gelmesine yol açacağını söylersek yanlış söylemiş olmayız. Askerle iktidar arasında var olduğu söylenen , fakat zaman zaman da olmadığı söylenen bu güven bunalımında iktidar kendi konumunu güçlendirmek mi istiyor sorusunun sorulmasına yol açacaktır.

Asker içinde alt kademede çok sayıdaki intihar olayları acaba ordu içinde de alt kademedekilerin üst kademe tarafından yalnız bırakıldıkları hissine kapıldıklarından mı oluyor sorusunu (intihar mektuplarında gereği gibi savunulmuyoruz yalnız bırakılıyoruz serzenişleri olması ) gündeme getirmektedir. Büyük ihtimalle AKP iktidarı PKK karşısında daha porfosyonel mücadele edilmesi gereğiyle ağır silahların alındığını söyleyecektir. Ancak mevcut iktidar kavgasının bu aşamasında bu söylemin ne kadar ikna edici olacağı tartışma konusu olacaktır. Muhaliflerinin gözünde sakıncalı piyade olan AKP iktidarının polisimize ağır silah alımı yeni kaygıları ve çekişmelerinde meydana gelmesine yol açacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne kadar uğraşsalarda ele geçiremedikleri ender kurumlardan biri TSK. Taktik aynı, o zaman etkisizleştireceksin. Bu ülke savunmasında bir zafiyet yaratırmı? bunu düşünen yok. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 13.01.2010 15:39
Cevap :
Onu yönlendiriyorlar. Kime ne için yaptıklarını dahi farkında olmuyorlar.  14.01.2010 20:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 2730
Kayıt tarihi
: 31.01.09
 
 

Emekli uzman öğretmenim. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü ve A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster