Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '10

 
Kategori
Ekolojik Yaşam
Okunma Sayısı
509
 

Her telden

Her telden
 

Karmakarışık duygulardan kendine yer bulamamış olacak ki, "ilham"ın beni ziyatere gelmeyeli çok oldu. Büyük ufaklığımın (ne de olsa abi oluyor artık) okula başlama hazırlıklarını yaparken, henüz elime yeni aldığım ve başlamaya hazırlandığım kitabımın ilk sayfalarını karıştırıken bakın aklıma neler geldi. 

&&&&& 

Dün sıcaklardan dolayı yine kendimi bir oradan bir buraya atarken bari film izleyeyim dedim. Sabit diskte uzun zamandır duran onlarca filmi karıştırmaya başladım. Cameron Diaz'ın başrol oynadığı My Sister's Keeper (Kız Kardeşimin Hikayesi) adlı filme takıldım kaldım. Film küçük yaşta lösemi olan bir kızın hayatını konu alıyordu. Annesi rolünde Cameron Diaz. doktorların kordon kanına ihtiyaç duyması ve DNA uyumlu bir kardeşin, kızlarını kurtarabileceğinin söylenmesi üzerine yeni bir bebek dünyaya getirmesi... Film bu kız kardeşin ağzından anlatılıyor. Yaklaşık 3 yıl kadar önce yakın bir arkadaşımı kanserden kaybedince bu tür konulara çok dayanamıyorum ben. Hele hele şimdilerde yeni bebeğimi beklerken yaşadığım duygu karmaşası ile bu filmin tüm gün etkisinden kurtulamayacağımı düşümüş ve paraonaylarımın tekrar tavan yapıp tüm gece beni uyutmayacağından korkmuştum. Öyle olmadı ne mutlu. 

&&&& 

Film beni çok etkilemese de. Etkileyen bambaşka birşey vardı son günlerde aklımdan çıkmayan. 

Bizim büyük ufaklığın dikkat dağınıklığının önüne geçebilmek için uzmanların önerisi ile 2 saatten fazla tv izletmemeye gayret ediyoruz. Televizyondaki dizi filmlerden ve sözde çocuk çizgi iflmi olan bir sürü abuk sabuk kavgalı dövüşlü filmlerden ziyade çocukların dilinde anlatılan belgeselleri izliyoruz genelde. Oğlumun ilgisini çektiği gibi benim de çok ilgimi çekiyor. Bu konularda biraz cahilim ben ne yazık ki... Hoş bu seferde bir sürü ardı arkası kesilmeyen sorulara maruz kalıyorum ama... (Anne hayvanlar nasıl oluştu? Biz nasıl yürümeye başladık? vs...) 2 gün önce hemen hep izlediğimiz Da Vinci Learning kanalında güneş patlaması ve yerkürenin oluşumunu basit bir dille anlatan bir belgesel izledik. 1 saniyeden az bir zamanda meydana gelen patlama ve bu patalma ile birlikte açığa çıkan enerji, gazların kendi etrafında ve güneşin yörüngesinde dönerek yer kürenin oluşumu. Buraya kadar hemen herkes fen bilgisi derslerinde bişeyler öğrenmiştir. 

Yer küre ilk oluştuğunda yüzey ısısı -180 derece civarlarında olduğu için şu an bilinen canlı türlerinin yaşamasına çok uygun degil. Ozon tabakasının oluşması ile birlikte yüzey ısısının - 15 dereceye ulaşması ama hala daha canlı yaşamı için uygun bir ortam olmaması. Daha sonra alt atmosferde karbondioksit ve sera gazlarının birikmesi ile ozon tabakasının yansıttığı güneş ısısının tutulumunun sağlanması ve yer küre ısısının 15 dereceye cıkması ve canlı yaşamına uygun bir hale gelerek insanlığın başlaması. 

Ve sonraaa... İnsanlığın teknoloji keşfi ile birlikte, daha fazla karbondioksit salınımı alt atmosferde karbondioksit gazı birikimi fazlalaştıkça daha fazla güneş ısısnınn tutulumu ve yer küre ısısının her geçen zamanda daha fazla artması. KÜRESEL ISINMA. Hani herkesin bildiği karbondioksit salınımının küresel ısınmaya etkisinin basitçe anlatımı... Biz ailecek bu konularda hassasız. Çocucuğumuzu da bu yönde eğitmeye gayret ediyoruz. Fazla ve gereksiz elektrik, su vb kullanımlardan kaçınıyoruz. Herşeyin bireyden başlayacağı düşüncesiyle hareket ederek... Hoş ABD nin kullanımları yanında bizimkinin lafı olmaz ya ... (Dünya genelinde en fazla karbondioksit salınımı ABD'de dir.ABD dünya nüfusunun yüzde 4'üne sahip ancak karbondioksit üretiminin yüzde 25ini sağlıyor

Ve çocuklarıma(ıza) cehennem gibi bir dünya bırakıyoruz... Bu tüketime katkıda bulunarak. Ne kadar dikkat etmeye çalışırsam çalışayım bende bu bireylerden biriyim... 

&&&&& 

Şaşalı tartışmalara konu olan Can Dündar'ın "Mustafa" adlı filmini yeni izledim. İzlemeden önce birçok mail almış, tartışmaları dinlemiş ve okumuştum. Önyargılı olmadan izleyebilmeyi isterdim. Filimi nasıl bulduğumu buradan paylaşarak eskimiş bir tartışma yaratmak istemiyorum. Değişmeyen gerçekler var. Ne şekilde nasıl anlatıllırsa anlatılsın... Çanakkale, Afyon ve Samsun'da alınan Zaferler. Tam da bugün, bayrağımızı göğsümü gere gere balkonumuza astık. Askerin sevincine ortak olduğum 30 Ağustos ZAFER BAYRAMINIZI büyük bir çoşkuyla kutluyorum.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle, ailenizin yola çıkan yeni ferdi için sizi kutlarım. Keşke daha güzel bir dünyada karşılayabilseydik :( Bazen, tek çocuğum olduğu için seviniyorum. Çok yakın bir arkadaşım da kan kanseriydi ve 2004-2006 yılları arasında yoğun olarak O'nun yanında olmuştum. Çok iyi biliyorum o melun hastalığı. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 21.09.2010 8:48
Cevap :
Teşekkür ederim Ata Kemal Bey. çocuklarımıza güzel bir dünya bırakmıyoruz biliyorum, ama o dünyayı güzelleştirebilmek için bilinçli ailelerin yetiştirecegi çok çocuga ihtiyacı var Türkiye'nin. Okutulmayan, sokakta mendil sattırılan çok çocuk var. Arkadaşınıza ait yazdıgınız birkaç yazıyı okumuştum. Hayat...  21.09.2010 10:15
 

artık okulların açılmasını ve düzenli bir yaşama geçilmesini istiyorum.. "kızkardeşim" adlı filmi hiç izlemedim ama merak ediyorum. etkilenecegimi biliyorum.. insan bazen her telden çalmak istiyor.. aklına ne gelirse.. ne yaşadıysa, ne hissettiyse:) teşekkürler paylaşımınız için, sevgiler selamlar..

sema öztürk 
 30.08.2010 21:03
Cevap :
Teşekkür ederim. Güzel film... Etkilenmemek elde değil  31.08.2010 17:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 91
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 990
Kayıt tarihi
: 24.02.09
 
 

Yazmak bir tutku benim için. Yıllardır yazmayı seven biri olarak, bilgisayarın icadı ve gelişen t..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster