Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mart '08

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
2332
 

Her temas bir iz bırakır (2): Narkotik!

Her temas bir iz bırakır (2): Narkotik!
 

Cannabis savita bitkisi


1. Bahçesinde "organik tarım yapıyorum" diye esrar yetiştirenler:

Narkotik şubeden bir arkadaşımız anlattı. Beşiktaş'ta bir meslekdaşım (psikolog) "organik tarım yapıyorum" diye bahçesinde "cannabis savita" (yani esrar bitkisi) yetiştiriyormuş.

Gerçi aklımda bunu yapma ihtimali olan bir kaç isim var olmasına ama, bir meslek hastalığı olan " her durumda zeytinyağı gibi üste çıkma" halimiz nedeniyle, meslekdaşımın bu duruma da uygun ve mantıklı cevaplar verdiği konusunda şüphem yok.

Misal: " Narkotiklerin algı ve hafızaya etkisi üzerine çeşitli araştırmalar yaptığını" söylemiş olması büyük ihtimal. Oradan tutmadıysa "satıcı değil, ekici, dikici ve de içici olduğunu, bireysel hak ve özgürlüklerin gelişmiş toplumlarda kısıtlanamayacağı ya da yasal olmasına karşın devlet eliyle körüklenen sigaranın kesinlikle esrardan daha zararlı olduğu" şeklinde uzuuuun bir konuşmanın geçmiş olması da muhtemel.

2. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Keş Arı Projesi:

Malumunuz haberlerde yer aldı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, okullarda uyuşturucuyla mücadelede ilginç bir projesi olduğunu açıkladı: Arıları eğitecekler, daha doğrusu bir nevi uyuşturucu bağımlısı yapacaklar. Sonra her okula, bağımlı olmuş bir arı kovanı koyacaklar. Arılar da bağımlı oldukları için, uyuşturucu madde bulma ümidiyle, ancak uyuşturucu kullanan çocukları sokacaklar.

Bu proje, bilimsel olarak mümkün mümkün olmasına da, bir kentin Milli Eğitim Müdürlüğünün uyuşturucu ile mücadele stratejisinin ilginçliği aslında konu. Ben bu durumu, İstanbul'un keşmekeşinden sıtkı sıyrılmış bir yöneticinin çaresizliğine bağlıyorum. Baktı ki ne mafyayla ne de madde kullanımıyla başedemiyor, bir buhran anında "Salarım arıları, soksun veletleri..." demiş olması muhtemel.

Bu tip bir çalışma için gerekli olan narkotik maddenin nereden bulunacağı ise muğlak... Normalde her sene ülkeler "şu kadar miktarı bilimsel araştırmalar için kullanacağım" diye INCB adlı "Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu" ndan yıllık madde ihtiyacı içersinde, bunu talep edebilirler. E, kimse böyle bir proje için madde sağlamış falan değil... Emniyet de elindeki maddelerden, bilimsel araştırma için bile olsa, 1 mg bile vermeye yetkili değil.

Verilen cevap ise, projeden daha enteresan: "Herkes nereden buluyorsa, ben de oradan bulurum!!!"

3. Benim de bir projem var!

Şükür ki başka türden haşaratları eğitmeye kalkmamış müdürümüz diye düşünürken, herkes fikir yürütüyorsa, bir adli bilimciden niçin akıl çıkmasın dedim ve hemen projemi geliştirdim: Keş fare yetiştirelim, sonra da eğittiğimiz bu gözü dönmüş fareleri, okullara salalım!

"Iyyy" demeyiniz. Fareler en rahat eğitilen hayvanlar... Üstelik, Psikoloji tarihinde fareler kadar mağdur edilmiş bir canlı türü daha yok. (Pavlov'un köpeğini ve bir takım kaçık bilimadamları tarafından zorla okuma yazma, resim yapma, org çalma, tamirat gibi becerilere zorlanan primat dostlarımız gorilleri ve şempanzeleri saymazasak)

Bu proje 2 aşamadan oluşacak:

I. aşama: Çocukluğumuzda büyüklerimizden duymuş olduğumuz üzere, farelerin önce dillerinden salgıladıkları sıvıyla "püffff" yapıp insanı acı duymaz halde uyuşturduğu, sonra da kulak ve burun yediğine dair sayısız rivayet anlatılacak, bunlar drama yoluyla bizzat çocuklar tarafından canlandırılacak.

II. aşama: "Farenin normali bunu yapıyorsa, madde bulamadığı için gözü dönmüş bir farenin neler yapabileceğini varın siz hayal edin" denilecek, sanat derslerine konu edilecek, resim ve oyun hamuru ile bu tema işlenecek.

Çocuklarda yerleşecek olan ve bir kaç nesil daha canlı tutulacak kollektif bilinçdışı nedeniyle, kesinlikle iddia ediyorum ki, kullanmayı bırakın, hiç bir çocuk uyuşturucuyu aklından bile geçirmeyecektir...

Sevgilerimle.

Foto: http://www.westnorthwesthomesleeds.org.uk/
images/WNWHL/2007/47/annabis_pa416.jpg
sitesinden alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ortaokuldayken (Almanya'da) bazı çocukların okulda, bir saksıda esrar yetiştirdiklerini hatırlıyorum. Şimdi düşünüyorum da aklım almıyor; kimse mi fark etmiyordu!? Tuhaf... Fare Projesini de tuttum, he he çok iyi ;)))

Nazan Adıgüzel Köseoğlu 
 10.04.2008 0:42
Cevap :
Siz epey hoşgörülü bir toplumda yetişmişsiniz diyim o zaman. biz çanakta pamukla fasulye, nohut yetiştiriyoduk:)) Bu arada sesiniz duymak ne hoş. İnşallah sizin için herşey yolundadır, sevgilerimle.  10.04.2008 17:40
 

Alışılmış türk fikirleri:))) Bence çaresizliğin ortaya çıkardığı sonuçlar:)) Düşünün arı yada fare zaten kafayı bulmuş bir de aklını başına devşirip uyuşturucu arayacak:))

mavi nü 
 29.03.2008 12:14
Cevap :
Yok bulur Nücüm. yani bu kesinlikle mümkün, yazımda da belirttim. özellikle arılarda, bu ayırtedicilik çok fazla. Benim vurgulamak istediğim böyle bir uyuşturucu önleme stratejisi olamayacağıdır, bilimsel olarak mümkün ve işlerliği vardır, bu ikisi karıştırılmamalı. sevgilerimle.  29.03.2008 12:52
 

bende celal bey nerelerde diyordum, sesi solugu çıkmıyor derken meğerse fikir üretme peşindeymiş. Yakında okullar arı, fare vs. ile dolacak desene ya birisi de biz bu işi fillere de yaptırabiliriz der çıkarsa naparız bilmiyorum:) sevgilerle.

erol aslan 
 26.03.2008 19:04
Cevap :
Sağolun Erol bey. Aslında suçla mücadelede en önemli prensip, suçu önlemeye yönelik olması gerektiğidir, oluştuktan cezalandırmaya yönelik değil. Yani "çocukları nasıl uyuşturucu kullanımından vazgeçirebiliriz, nasıl hiç başlamamalarını sağlayabiliriz?" olmalı plan, "uyuşturucu kulananları nasıl yakalayabiliriz?" değil. sevgilerimle.  26.03.2008 22:36
 

Bu arı işi çok komik... Proje de çalıntı imiş:) Milli Eğitim Müdürü sahip çıkıyor ya.. İki ilköğretim öğrencisinin çevre olimpiyatlarında yarışacak projesiymiş... Şimdi ilköğretim öğrencisi için gayet zekice de adam işe bilimsel tarafından bakmıyor ki.. Onun için esrar çekenleri enselemek önemli... Bakan demiş ya "şaka yapıyordur umarım" diye... Ben de senin fare projen için aynısını söylüyorum: ) Bir de foto daki polis komikmiş; "benim cici kenevirlerim" gibi bir hali var;)

Serdar Özdemir 
 26.03.2008 18:41
Cevap :
Çalıntı da "İlköğretim öğrencisinin projesi" ama, dikkatini çekerim:)))  26.03.2008 22:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 194
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 13259
Kayıt tarihi
: 29.06.07
 
 

Blogumun amacı; sağlıklı ruhsal yaşam ve psikoloji; özel ilgi alanım olan ruhsal (spiritüel) geli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster