Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '14

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
817
 

Her ülke ayrı bir güzelliğin başkenti olsun; futbol ülkesi, aşk ülkesi, sanat ülkesi gibi

Her ülke ayrı bir güzelliğin başkenti olsun; futbol ülkesi, aşk ülkesi, sanat ülkesi gibi
 

Böyle bir projede ben kendi ülkem Türkiye’ye folkloru yakıştırıyorum. Türkiye halayların, dansların, semahların ülkesi olsun.

Yunanistan erotizmin ülkesi olsun. Yunan kadınlarının gizemi dünyaca ünlü. Olimpos’da temsili aşk tanrıçası Atenha tarafından yakılacak erotizm meşalesi dünya kadınlarının erotizmde kıran kırana yarışını ateşlesin. 

Danimarka özgürlüğün, Çin ise maceranın ülkesi olsun. Kopenhag sarışınları dünya gençliğini Manş Denizi’nin üzerinde yaktıkları bir ateşle karşılarken on binlerce maceracı Çin dağlarını çoktan işgal etmiş olsun.

Futbolun kralı İspanya ama tutkunu Brezilya ve bize futbolun tutkunları lazım. Dünyanın Maradonaları Messileri Brezilyaya akacak.

Şöyle bir algı oluşmasın. İşte bu ülkelerin ekonomisini kalkındırmak için yapılıyor. Yok böyle bir şey. İnsanlığın damarlarındaki hayat suyu tutkuları yaşatmak için. Hem zaten her ülkeye uygun bir aktivite verilecek. 200 küsur ülke yılın belli günlerine bölünerek aldığı faaliyeti dünyayı ayağa kaldıracak şekilde yapacak. Öyle ki bazı faaliyet türlerinde (futbol, aşk, para, dinler gibi) öylesine gösteriler olacak ki yer yerinden oynayacak. Haliyle düzenleyen ülkeye de milyonlarla birlikte oluk oluk para akacak.

Fransa resmin, Almanya felsefenin, İngiltere edebiyatın, İtalya estetiğin, Hindistan müziğin, Rusya ise diğer sanatların başkenti olmalı. İspanya/Portekiz ise coğrafi keşifler festival cenneti olmalı.

Amerika uzayın başkenti olurken Kenya’da safari cenneti kurulmalı.

Yani bu liste uzayıp gider. Muz bayramı, ananas festivali, mücevher, saat, giysi, dondurma… Aklınıza ne gelirse. Dünyada 200 tane ülke var. Hem ülkelerin ekonomilerine hem de barışa katkısı olur. Ayrıca her gün bir ülke yeryüzünün cenneti olur ve dünyanın çeşitli yerlerinden bu büyük organizasyon için gidenler gerçekten cennete gitmiş gibi olurlar. Ve bizler iki gün sürecek hayatın her dalından bu muhteşem gösterileri televizyonlarımızda canlı olarak izler oralara gitmiş gibi oluruz, yaşamımız renklenir.

 

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanoğlunu ve ait olduğu toplumları ve dünyayı yoran temel şeylerden biri de "düzensizliktir". Bir anlamda da kargaşa, karışıklık, belirsizlik. Yazınızı okur okumaz bende uyanan olgu ise, hiç olmazsa dünyaya bu yönde bir düzen gelir, bir karışıklıktan kargaşadan en azından bu açıdan kurtulunmuş olur duygusu oldu ki, daha ne olsun, demek ki önerdiğiniz fikir yararlıdır. Herkes her ülke bilir ki şunu şunu şurası temsil eder. O konuyu daha bir geliştirmeye, ihya etmeye çalışır. Bilmek kadar, belirlilik kadar, bu yönde bir netlik, düzenlilik kadar güzel bir şey olabilir mi? Hem bu ayrıca tüm ülkeler arasında bir eşitliği, hak ve adalet yönünde bir pay dağılımı ve eşi,t adil bir paylaşımı vs. gibi daha da önemli asıl olması gerekenleri de beraberinde getirir.O her kalem o her ülke için yine eşit ve adil dağılmış ve bölüşülmüş/paylaşılmış hatırı sayılır da bir tanıtım ve gelir kaynağı da oluşturmuş olur. Uygulanması da hiç de zor bir şey değildir, neden olmasın. Selamlar...

Filiz Alev 
 14.04.2014 10:29
Cevap :
Müstesna yorumunuzda belirttiğiniz gibi hiç değilse dünyaya bir düzen gelir...Teşekkür eder sağlık ve mutluluklar dilerim.  17.04.2014 19:57
 

Us,doğa ve kültürlere derinlemesine nüfuz eder onlarla birleşirse,düşünce de ütopik olmaktan kurtulup gerçeğin içine dalar...Kutluyorum sizi!Üretici ve yaratıcı akıl yeteneğinizin sınır tanımazlığını canı gönülden alkışlıyorum Kerim bey dostum.Varolunuz...

Abbas Oğuz 
 14.04.2014 0:30
Cevap :
Düşünce ütopik olmaktan kurtulup gerçeğin içine dalar...  16.04.2014 6:38
 

Dünya da üzerinde yaşanan ağır yükleri, haksız uygulama ve zulümleri taşımaktan yoruldu, böyle kültür sanat faaliyetleriyle anılacağı günü bekliyordur sanırım. Elinize sağlık selamlar

Cemile Torun 
 13.04.2014 12:26
Cevap :
Teşekkür ederim Cemile hanım,sağlık mutluluk dileklerimle.  13.04.2014 16:04
 

hispanik kadinlarini gorsen yunanistan demezsin!

Newyorker 
 12.04.2014 23:29
Cevap :
Teşekkür ederim.  16.04.2014 6:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6178
Toplam yorum
: 15180
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster