Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '09

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
365
 

HER YAZMAK KIRKLANMAKTIR TERTEMİZ…

HER YAZMAK KIRKLANMAKTIR TERTEMİZ…
 

resim kaynağı:blog.haberturk.com


Yazmak arınmaktır benim için. Deyim yerindeyse kırklanmaktır. Beni yolculuğa çağıran birkaç sözcüğün peşine takılıp uçsuz bucaksız sözcükler ormanında gizemli bir yolculuğa çıkmaktır. Hangi sözcüğün hangisiyle yan yana gelip nasıl bir gösteri yapacağını bilmeden ama mutlaka güzel bir şeyler olacağını sezerek çıktığım bu serüvende gördüğüm her yeni diziliş ve bu dizilişten oluşan anlam ve duygu patlaması yazmanın ne denli kutsal bir uğraş olduğunu anımsatır bana her zaman.

Yazmanın en büyük keyfi, çıktığım bu yolculukta dünyanın bin bir pisliğinden ; aldatmasından, riyasından, adam kayırmasından, adaletsizliğinden, sevgisizliğinden, samimiyetsizliğinden , çıkarcılığından, ucuz hesapçılığından, ne oldum deliliğinden, vefasızlığından, bencilliğinden bir yazma serüveni süresince uzaklaşıp, saf bir dünyada anlam bulutlarından üstüme yağan sözcüklerin altında sırılsıklam olmak, yıkanmak, iliklerime kadar hissetmek bu saflığı ve yağmur sonrası etrafımı saran gökkuşağının altında huzur içinde içime çekmektir renkleri.

Birbirini hiç görmemiş sözcüklerin sırf bana gösteri yapmak için elele tutuşması, dans etmeleri, halay çekmeleri, kol kanat germeleri birbirlerine… Ne kadar çok yazarsam o kadar çok temizlendiğime inanırım. Ama yazma dediysem, yazarlar iyi bilir; öyle sığ yazmalar değil. Ya da oradan buradan tırnak işaretleriyle alınan, aşırılan, aktarılan yazmalar değil. Hele de sözcükleri kullanarak hiç değil. Sözcükler, kendilerinin sırtından para kazanmak için yazma işine giren yazarlara bu keyfi yaşatmazlar. Arındırmazlar, kırklamazlar onları. Hangi yazarın kendilerini kullanarak sırf para kazanmak için kendilerini kullandıklarını bilirler ve ellerindeki fırçalarla kapkara boyalar çizerler suratlarına.

Hiçbir çıkar gözetmeden “insanlık birikimine küçük bir katkı da benden” diyerek çıkacaksın bu yolculuğa. İşte o zaman sözcükler tutar ellerinden senin, uçururlar yağmur ormanlarının balta girmemiş diyarlarına. Yazarın samimiyetine inanmayan sözcükler gönülsüz çıkarlar bu yolculuğa. Bir ızdıraptır bu yolculuk onlar için. Ne keyif verirler ne de derin anlamlar yaratmak için sıralanırlar. Tertemiz niyetlerle çıkılan yazma yolculuğunda, yazarın ve sözcüklerin birlikte keşfettiği yeni biçimlerin, anlamların ve duyguların verdiği mutluluk Tanrı’nun bahşettiği bir cennet değerindedir. Yazmak olmazsa… Arınmak, kırklanmak, saflık olmazsa… Çekilecek gibi değil dünya riyakarların içinde…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

arınmazlar, kırklanmazlar o zaman...)) arlanmazlar zaten... kırk kulaç suya gerek de yok. zaten sözcüklerin denizinde boğuluyorlar tırnakladıkları için... Sevgi ve saygılarımla...

Metin TOPÇU 
 02.01.2010 19:01
Cevap :
nasıl yani?  02.01.2010 23:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1089
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1099
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1956 Sarıkamış Kars doğumluyum. 6 şiir kitabım ve 2 deneme kitabım var. son kitaplarımı B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster