Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
8588
 

Her zaman ve her yerde dua edilir

Her zaman ve her yerde dua edilir
 

Allah her an bizimle beraberdir ve her dua'ya karşılık verir


Dua zamanı, şekli açısından toplumun geneli tarafından yanlış bazı kalıplara sokulmuştur. Sanki sadece belli zamanlarda, belli durumlarda dua edilebilirmiş gibi. Mesela yalnız, yatmadan önce dua etmek gibi ya da sadece başımız sıkıştığında dua etmek gibi. Oysa ki günün her anında çalışırken, yürürken, otururken, yemek yerken, televizyon izlerken dua edilebilir, çünkü Allah her an bizimle beraberdir. Sadece başımıza bir iş geldiğinde dua etmek ise samimi bir davranış olmamış olur zaten. Ancak yüce Allah bütün dua'lara icabet eder.Bazen istediğimiz birşey için dua ederiz fakat istediğimiz şey olmaz ozaman Allah'ın duamıza karşılık vermediğini düşünebilirsiniz, fakat bu doğru değildir. Eğer olmuyorsa buna hayır gözüyle bakmak gerekir. Yüce Allah Kuran'da bütün dualara karşılık verdiğini bildirmiştir. Bizim için en iyiyi bilen ''O'' dur ve kaderi iman edenlerin lehine olacak şekilde yaratmıştır. O yüzden dua etmek insana her an Allah'la bağlantıda olmak için verilmiş bir nimettir.

Ancak Kuran'da, duada konsantrasyonun daha kolay sağlanacağı, günlük uğraşların dışında kalan saatlere, yani geceye ve sabah namazı vaktine dikkat çekilmektedir. Bir ayette müminler "... seher vakitlerinde bağışlanma dileyenler" (Al-i İmran Suresi, 17) olarak tarif edilmekte ve dolayısıyla günün bu en erken saatinin önemi vurgulanmaktadır. Başka ayetlerde ise, gece vaktinin, hareketli olan gündüze göre düşünme, okuma ve duaya daha elverişli olduğu şöyle bildirilmektedir:


"Doğrusu gece neşesi (gece ibadeti, insanın iç dünyasında uyandırdığı) etki bakımından daha kuvvetli, okumak bakımından daha sağlamdır. Çünkü gündüz, senin için uzun uğraşılar vardır. Rabbinin ismini zikret ve herşeyden kendini çekerek yalnızca O'na yönel." (Müzemmil Suresi, 6-8)

Dua için belli bir zaman sınırı konulmamış olmasına rağmen, Kuran'ın seher vaktine ve geceye dikkat çekmesinin büyük hikmetleri vardır. Allah ile yakın bir bağlantı kurarak samimi bir dua ile güne başlayan müminin gün içinde Allah'ın rızasını unutması ya da sınırlarını göz ardı etmesi ihtimali çok azalır. Güne dua ile başlayan insan, gün boyunca Allah'ın kendisini izlediğinin bilinci ile hareket eder.


Kuran'da öğütlenmiş olan gece duası da gün içinde dünyevi uğraşlarla vakit geçiren insanın kendi kendine bir vicdan muhasebesi yapmasına vesile olur. İnsanın gün içinde başına gelen ve zahiren olumsuz gibi gördüğü olayları daha hikmetli, tevekküllü ve şuurlu bir biçimde değerlendirmesini sağlar.


İnsanın gece saatlerinde dua için zaman ayırması, gün içinde yapılan hataların gözden geçirilmesine ve bu hatalardan dolayı tevbe edilmesine, bağışlanma dilemesine ve günlük uğraşıların insan ruhunda yarattığı muhtemel olumsuzlukların önüne geçilmesine bir vesiledir.


Dua için belli bir mekan da yoktur. İnsan çarşıda, sokakta, otomobilinin içinde, okulda, işyerinde, kısacası her yerde dua edebilir. Değişik mekanlarda olmanın herhangi bir önemi yoktur. Ancak önemli olan insanın her nerede olursa olsun Allah'ın kendisine şah damarından daha yakın olduğunu unutmamasıdır. Kuran'da peygamberlerin her an ve her yerde dua ettikleri haber verilir. Bir ayette şöyle buyrulmaktadır:


"(Musa) Hemencecik onların sürülerini suladı, sonra yine gölgeye çekilerek dedi ki: "Rabbim, doğrusu bana indirdiğin her hayra muhtacım." (Kasas Suresi, 24)

http://www.duaetmek.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Rabbim duasu bol ve makbul olan kullarında olmayı nasıp eylesin inşallah. ellerinize sağlık bu güzel paylaşım için.sağlıcakla..

BURCUuUu 
 22.04.2010 12:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 145
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1138
Kayıt tarihi
: 08.11.09
 
 

Dünyaya sevginin hakim olması için iyilerin ittifak etmesi gerektiğine inanıyorum. Sevgi, şefkat,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster